JIŘINA (57): Zřekl se nás vlastní syn, oženil se do špatné rodiny

24. 2. 2019
JIŘINA (57): Zřekl se nás vlastní syn, oženil se do špatné rodiny
Když se Ludmile ženil syn, ani ve snu by ji nenapadlo, jaké komplikace může způsobit žena, která se jim přivdá do rodiny. Že se kvůli ní bude trápit a o syna přijde.

Když jsme připravovali svatbu našeho syna, moje kolegyně, která znala rodiče nevěsty, sýčkovala, že to není dobrý výběr a nebudeme to mít snadné nejen s ní, ale i s celou rodinou. „Uvidíš, že se kvůli nim ještě jednou nabrečíš,“ prorokovala. Nebrala jsem její slova vážně. Syn by si přece špatně nevybral.

Už na svatbě jsme si mohli všimnout věcí, které doslova bily do očí, ale v tak slavnostní chvíli člověk nad lecčím mávne rukou. Všechny náklady na svatbu uhradil syn s naší pomocí, i když původně jsme byli domluvení, že každá rodina zaplatí polovinu. Mávli jsme nad tím rukou. Hlavně aby byli šťastní.

Dokonce jsme je nechali bydlet v půlce našeho domu. Po svatbě se synovi a snaše narodila dcera a po necelých třech letech syn. Měli jsme z prvních vnoučat neuvěřitelnou radost, a jak jsme jen mohli, s dětmi jsme jim pomáhali. Nebyl den, abych s nimi nešla alespoň na chvíli ven nebo si je nevzala na hlídání.

Ale trápilo mě, že se snacha občas vracela z návštěvy rodičů namol opilá. Ještě když byla vnučka malá, klidně odešla na několik hodin z domu a nechala ji brečet v postýlce. Poté, co se narodil vnuk, se o ni přestala zajímat úplně.

Dokonce i náš syn dával okatě najevo přednost synovi před holčičkou. Tak byla víc u nás než doma. Stalo se, že volali k obědu, ale jen vnoučka. Samozřejmě jsme synovi domlouvali, ale nic nepomáhalo.

Když snaše skončila mateřská, šla jsem do důchodu. Měli jsme radost, že si našla práci, ale už po dvou měsících ji propustili. Kvůli krádeži. To byl ale jen začátek. Za necelých sedm roků vystřídala dvanáct zaměstnání a z každého ji vyhodili ze stejného důvodu. Všude kradla. Syn se o tom sice dozvěděl od svých kamarádů, ale ona ho vždycky přesvědčila, že to není pravda.

Naše snacha postupně přestala platit zálohu za elektřinu, poplatky za chod domácnosti, ale i stravné ve škole a školce. Vzala si několik „rychlých“ půjček, které nesplácela, a dluhy postupně vyšplhaly až na půl milionu. Z bytu se nám začaly ztrácet drobnosti.

Její rodiče o všem věděli, ale nijak jim to nevadilo. Spoléhali na to, že dluhy zaplatíme my. A také jsme opravdu nějaké uhradili, ale když nutila dělat finanční podvody i syna, došla mi trpělivost a vyhodili jsme ji z domu.

Syn se začal starat o děti sám a chtěl se nechat rozvést. Snažili jsme se pomáhat mu ze všech sil. Děti chtěly zůstat s tatínkem, ale asi týden před rozvodem změnily názor. „Babičko, maminka mi něco řekla, ale neptej se mě co, nesmím ti to říct,“ řekla mi vnučka a rozbrečela se. Srdce mi mohlo puknout, když jsem jí říkala, že zůstanu její babička, i když bude bydlet s mámou.

Na druhé jednání u soudu už syn nepřišel a místo toho se přestěhoval do domu nevěstiných rodičů. Co se v něm zlomilo? Co mu naslibovali? Vždyť musel vědět, jaká je jeho žena. Vnoučata k nám chodí jednou týdně. Přijdou se vykoupat, protože doma teplou vodu nemají, najíst se a popovídat si. O tom, co se děje u nich doma, zarytě mlčí. A my je do hovoru nenutíme.

Syn se s námi přestal stýkat úplně. Zapřel nás a zapomněl na všechnu lásku a péči, kterou jsme mu dali. Neumím to pochopit, ale mnohem víc mě trápí, že tím ubližuje i vnoučatům, která máme tak rádi.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Váhy, nepřehánějte to s emocemi. Je jasné, že je k vám nadřízený nespravedlivý a asi si na vás zasedl, hořkost a hádky ale k ničemu nepovedou. Stejně by vám konflikt nepomohl, šéf vás…

Nejčtenější články

Doporučujeme