Jiřina (76): Trpím plicní fibrózou, včasná diagnóza a léčba mi asi zachránily život

9. 9. 2021
Paní Jiřina má obrovské štěstí v neštěstí: Její závažnou nemoc lékaři odhalili včas, ale především dostala ihned nejmodernější léky. To jiní takové štěstí nemají, a tak je plicní fibróza, nemoc, která jizví plíce, může zabít nebo jim vzít možnost pohybu. Jako panu Zdeňkovi (75), dříve aktivnímu sportovci, který už má problém i s oblékáním. (Foto je ilustrační.)

To, že se člověk začne ve vyšším věku nebo při nadváze zadýchávat, není  nic výjimečného. Bohužel to ale může znamenat i velmi vážnou nemoc.

Bratr zemřel na stejnou nemoc

U paní Jiřiny (76) ze Čtyřkol u Benešova odhalili lékaři idiopatickou plicní fibrózu (IPF) před třemi roky. První podezření na nemoc vyslovila její praktická lékařka na pravidelné preventivní prohlídce. Při poslechu plic totiž zaznamenala tzv. krepitus (zvuk připomínající chůzi po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu), jenž je typickým znakem IPF. „Na doporučení praktické lékařky jsem proto navštívila pneumologickou ambulanci, kde mi provedli podrobnější vyšetření,“ popisuje paní Jiřina. Pneumolog jí však sdělil, že má plíce v pořádku. „Nepociťovala jsem žádné významné příznaky, jen jsem se občas zadýchávala. Připisovala jsem to ale své hmotnosti – po odchodu do důchodu jsem přibrala skoro patnáct kilo,“ vysvětluje paní Jiřina a doplňuje: „Takže když mi pneumolog řekl, že mám plíce v pořádku, nijak jsem se nad tím nepozastavovala. Nepřipadala jsem si nemocná.“ IPF nebyla pro paní Jiřinu neznámým pojmem. Stejnou nemocí totiž trpěl i její bratr, který jí bohužel před pěti lety podlehl. „Byla jsem vlastně ráda, když mi lékař řekl, že jsem v pořádku, protože jsem věděla, co je to za nemoc a jak může skončit,“ říká.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

V tomto období je pro vás na prvním místě kariérní růst, na němž usilovně pracujete. Zatím nejste v nejlepší formě, ale to se koncem týdne změní. Prozatím si nechejte své chytlavé nápady…