Jiřina Bohdalová jako malé dítě Profimedia

Jiřina Bohdalová jako malé dítě Profimedia

Jiřina Bohdalová se svými rodiči Profimedia
Jiřina Bohdalová se proslavila v divadle, ve filmech i v televizních zábavných pořadech Profimedia 
Jiřina Bohdalová s dcerou Simonou Stašovou Profimedia
Jiřina Bohdalová a zpěvačka Lucie Bílá Profimedia
17
Fotogalerie

Jiřina Bohdalová slaví 92: Jaké muže herečka milovala a proč je střídmá?

Právě dnes, 3. května 2023, slaví 92. narozeniny a zdá se, že pro ni věk nehraje velkou roli. Tahle fenomenální herečka a dáma českého filmu, jak se jí říká, je stále aktivní. Jiřina Bohdalová má na svém kontě desítky filmů, jen rodinný život jí úplně nevyšel. Kdo jsou její osudoví muži?

Pracovala jako učitelka

Narodila se v květnu 1931 v Praze do chudé rodiny, otec byl truhlář a maminka služka. Oba se narodili jako nemanželské děti, což si v sobě nesli podle Bohdalové celý život. Přesto rodiče chtěli, aby z dcery něco bylo. Vystudovala proto gymnázium a po maturitě pracovala tři roky jako učitelka. Už jako malá holčička se ale objevovala v divadle. Maminka patřila mezi ochotníky, takže dcera v ní měla vzor. Chodila na balet a v šesti letech se mihla v němém filmu Pižla a Žižla na cestách. Pozorný divák ji pak mohl poznat ve filmu Madla zpívá Evropě.

Až napotřetí se dostala na DAMU, ale studium kvůli těhotenství přerušila. Dostudovala až v roce 1957, to už byla dva roky na světě dcera Simona. Absolvovala představení Josefina, kde si jí všiml Jan Werich a nabídl jí místo v divadle ABC. Pak hrála v Městských divadlech pražských a později od roku 1967 až do roku 2004 byla Jiřina Bohdalová členkou Divadla na Vinohradech. Tady si zahrála krásné role, například v Idiotce, Kočičí hře nebo Domě na nebesích. Od padesátých let se začala objevovat také ve filmu, v šedesátých letech vytvořila řadu skutečně výtečných rolí, díky nimž se vyšplhala na herecké nebe.

Jak se Jiřina Bohdalová dožila 90 let? Podívejte se na video:

Úvodní foto: Profimedia

Pokračování 2 / 5

Zvládala komedie i tragédie

Filmy Jiřiny Bohdalové patří k těm nejlepším. Ať už to byly snímky Bílá paní, Dáma na kolejích, Světáci, Ucho či Čtyři vraždy stačí, drahoušku, ve všech dokázala, že je vynikající herečka s širokým repertoárem. Výtečná byla nejen v komediích, ale i ve snímcích s tragickým nádechem. Prokázala i umění improvizovat a užívala si ve filmech, které byly tak trochu bláznivé. Natáčet nepřestala ani po sametové revoluci, výborná byla v pohádce Nesmrtelná teta a naprosto nepřekonatelná byla v tragikomedii Fany, kde jí sekundovala Jiřina Jirásková. Ne nadarmo dostala Jiřina Bohdalová za roli Českého lva.

Kromě natáčení filmů se prosadila i v televizních pořadech a zejména ve večerníčcích. Pamatujete na ni s Vladimírem Dvořákem v Televarieté? A co by bez ní byli Rákosníček, Pohádky z mechu a kapradí či Malá čarodějnice.

Pokračování 3 / 5

Měla dvě osudové lásky

Pokud jde o její osobní život, lásky ji sice potkaly, ale moc nevyšly. Nikdy ale Jiřina Bohdalová nepatřila k těm, které by měly každou chvíli nějakou avantýru. První osudová láska byl otec její dcery Simony, Břetislav Staš, kterého poznala v Ostravě, když tam učila na základní škole. Možná byli oba na manželství moc mladí, možná je rozdělila vzdálenost, když Jiřina pokračovala ve studiu v Praze. Rozvedli se, ale zůstali přátelé.

Druhou osudovou láskou byl hereččin kolega Radek Brzobohatý, idol žen. Zamilovali se do sebe a byl to velmi vášnivý vztah. Po natočení Ucha v roce 1969 se vzali a byli spolu dvanáct let. Bohužel manželství rozdělila jiná žena, Hana Gregorová. Od té doby se zdálo, že na muže herečka zanevřela. Dlouho spolu nemluvili, ale prý není vůbec pravda, že by spolu třicet let nepromluvili ani slovo. Naposledy se setkali v roce 2012, kdy natočili film Vrásky z lásky.

Pokračování 4 / 5

Přátelila se s Karlem Gottem

Herečka je ale velmi střídmá, pokud jde o sdělování informací o jejím intimním životě. Také ji trápí řada věcí, která se o ní říká: Například to, že je prý lakomá. V rozhovoru pro Magazín Dnes prozradila, že to není pravda a ti, kdo ji znají, to mohou potvrdit.

„Neumím být jen rozhazovačná, protože jsem vzešla skutečně z nejchudších poměrů,“ řekla. Potraviny měli doma rozpočítané a šetřilo se hlavně na jídle. A i herečka si později, když byla už na DAMU, zapisovala každý padesátník. „Od té doby mám v hlavě zakódováno, že musím neustále myslet ,na pak‘.“ Právě to, že o ní říkají, že je lakomá, si osobně dost bere.

A zdraví Jiřiny Bohdalové? Na to, kolik roků herečce je, je v dobré kondici. Má za sebou operaci kolene a před časem přiznala, že trpí vážnou rozedmou plic. Přestože si čas od času neodepře sem tam cigaretu, na zdraví dbá. Když se necítila opravdu dobře, radila se s Karlem Gottem, který byl jejím dobrým přítelem. Producent Andrej Leca prozradil Blesku, že Jiřina Bohdalová má doma obraz od Gotta, na kterém jsou spolu se zpěvákem namalováni jako manželé.

I proto herečku jeho smrt těžce zasáhla a na zádušní mši tehdy svým vyznáním rozplakala všechny přítomné. Mimo jiné řekla: „Byli jsme celoživotní kamarádi. Blízcí si názorem na život i na legraci. Jsem o osm let starší, a tak jsem častokrát rázně přikazovala Karlovi, že to musí být on, kdo se se mnou, až odejdu do jiných sfér, bude loučit. Slíbil mi to, slíbil. A vlastně jedinkrát svůj slib nesplnil. Jinak jeho slovo vždy platilo.“ A na závěr dodala: „Miluju tě a nejsem v tom sama. Tvoje Bohdalka.“

Pokračování 5 / 5

Oslava 91. narozenin

Ke svým 91. narozeninám Jiřina Bohdalová jako předčasný dárek přebrala vyznamenání Řád bílého lva přímo z rukou tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Ten je věrným hereččiným fanouškem, a proto při jejím vyhlášení dokonce tleskal s rukama nad hlavou. Letošní oslavu pro ni chystají její blízcí, a tak pro ni bude překvapením.

Nikdo mě neuvidí na kolenou! Tak zní životní motto Jiřiny Bohdalové. I když právě dnes sfoukne na narozeninovém dortu 92 svíček, jak sama herečka přiznala, rozhodně nekončí. „Já jedu pořád dál. Ještě jsem nedělala účet toho, co jsem za svůj život udělala. Nikdy se neotáčím, a tím pádem nepočítám,“ svěřila v rozhovoru pro Aha! Bohdalová, která je stále v plné síle a zdravotní problémy, které ji trápily na sklonku loňského roku, hází za hlavu.

Doporučujeme

Články odjinud