Jiřina Bohdalová slaví 92: Jaké muže herečka milovala a proč je střídmá?

3. 5. 2023
Právě dnes, 3. května 2023, slaví 92. narozeniny a zdá se, že pro ni věk nehraje velkou roli. Tahle fenomenální herečka a dáma českého filmu, jak se jí říká, je stále aktivní. Jiřina Bohdalová má na svém kontě desítky filmů, jen rodinný život jí úplně nevyšel. Kdo jsou její osudoví muži?

Pracovala jako učitelka

Narodila se v květnu 1931 v Praze do chudé rodiny, otec byl truhlář a maminka služka. Oba se narodili jako nemanželské děti, což si v sobě nesli podle Bohdalové celý život. Přesto rodiče chtěli, aby z dcery něco bylo. Vystudovala proto gymnázium a po maturitě pracovala tři roky jako učitelka. Už jako malá holčička se ale objevovala v divadle. Maminka patřila mezi ochotníky, takže dcera v ní měla vzor. Chodila na balet a v šesti letech se mihla v němém filmu Pižla a Žižla na cestách. Pozorný divák ji pak mohl poznat ve filmu Madla zpívá Evropě.

Až napotřetí se dostala na DAMU, ale studium kvůli těhotenství přerušila. Dostudovala až v roce 1957, to už byla dva roky na světě dcera Simona. Absolvovala představení Josefina, kde si jí všiml Jan Werich a nabídl jí místo v divadle ABC. Pak hrála v Městských divadlech pražských a později od roku 1967 až do roku 2004 byla Jiřina Bohdalová členkou Divadla na Vinohradech. Tady si zahrála krásné role, například v Idiotce, Kočičí hře nebo Domě na nebesích. Od padesátých let se začala objevovat také ve filmu, v šedesátých letech vytvořila řadu skutečně výtečných rolí, díky nimž se vyšplhala na herecké nebe.

Jak se Jiřina Bohdalová dožila 90 let? Podívejte se na video:

Úvodní foto: Profimedia

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Hvězdy vám doporučují zkontrolovat stav bankovního konta. Okamžitě přestaňte s penězi hazardovat a vyhýbejte se nakupování zbytečností. Je docela možné, že vám nezbydou peníze na zaplacení…