Jiřina Štěpničková: Kolegyně chtěly její smrt, syna deset let neviděla

20. 2. 2020
Osud Jiřiny Štěpničkové patří k těm nejtragičtějším mezi prvorepublikovými hvězdami. Herečka před sebou měla zářnou budoucnost, komunistický režim z ní ale kvůli pokusu o emigraci udělal odstrašující případ, a tak na deset let skončila ve vězení. Není divu, že její příběh inspiroval filmové tvůrce, a tak vznikl snímek s názvem Past, který v neděli 16. února 2020 odvysílala Česká televize. Role Jiřiny Štěpničkové se ujala herečka Zuzana Stivínová.

Chlapecká výchova

Jiřina Štěpničková se narodila v dubnu 1912 v Praze, tatínek byl mistr v továrně. Přál si syna, ale narodila se holčička, kterou oslovoval jménem Jiří. Od malička ji taky vychovával spíše v chlapeckém duchu, sportovala, hrála tenis, lyžovala a jezdila na kánoi.

Pokud jde o herecké vlohy, projevovaly se u ní už v dětství. Když však chtěla odejít studovat konzervatoř, tatínek byl proti. Na přijímací zkoušky tak odešla Jiřina pouze se souhlasem maminky, aby o tom otec nevěděl.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

S víkendovými dny by měl přijít mentální i fyzický odpočinek. Vy však myslíte na druhé a vlastní potřeby odkládáte na druhou kolej. Mějte na paměti, že jen odpočatí a vyrovnaní dosáhnete…

Nejčtenější články

Doporučujeme