Najít fotografii, kde by Jitka Molavcová nebyla po boku Jiřího Suchého, je téměř nemožné Profimedia

Najít fotografii, kde by Jitka Molavcová nebyla po boku Jiřího Suchého, je téměř nemožné Profimedia

Jitka Molavcová a Jiří Suchý spolu tvoří duo už od 80. let Profimedia
Za celou dobu prý Suchý a Molavcová neměli jediný rozkol Profimedia
Semafor je pro herečku a zpěvačku jako druhý domov Profimedia
Jitka Molavcová si v Semaforu našla také svého bývalého manžela Profimedia
12
Fotogalerie

Jitka Molavcová slaví 70 let: Za svou kariéru vděčí tabulce čokolády

Zpěvačka a herečka Jitka Molavcová vyrostla v Praze na Vinohradech. Jako malá prý bývala velmi plachá a nesmělá, přesto se ještě před nástupem do první třídy rozhodla, že se stane slavnou herečkou nebo zpěvačkou. Mohla za to oříšková čokoláda, kterou dostala za svůj pěvecký výkon na mikulášské besídce. Právě tehdy jí díky její oblíbené pochoutce došlo, že by mohla bavit lidi a zároveň z toho i něco mít.

Nadání zdědila po rodičích

K hudbě ji navíc vedli i rodiče. Ti sice nebyli profesionálními zpěváky, ale hráli doma pro radost – maminka na klavír a tatínek na housle. Jitka se díky tomu postupně naučila hrát hned na několik hudebních nástrojů včetně flétny a foukací harmoniky. Místo toho, aby se přihlásila na konzervatoř, ale vystudovala střední průmyslovou školu grafickou. „Ve škole se mi líbilo. Odmaturovala jsem s vyznamenáním. Mám 'papíry' na technickou a výtvarnou redaktorku,“ vzpomínala Jitka Molavcová v Blesku. Láska k hudbě ji ale neopustila ani tam, a tak se roku 1970, ve svých dvaceti letech, přihlásila do pěvecké soutěže. Zazpívala píseň „Lásko má“ z repertoáru Hany Hegerové a vyhrála.

Přestože Jitka Molavcová později zakotvila v náruči dvou svých osudových mužů, její první platonickou láskou byl král Miroslav, kterého v pohádce Pyšná princezna ztvárnil herec Vladimír Ráž. Slavná pohádka se sice natáčela v době, kdy byly budoucí zpěvačce teprve dva roky, herečka ale přesto dostala možnost své lásce o svých citech říct. Stalo se tak ve chvíli, kdy Ráž přišel na představení divadla Semafor.

Pokračování 2 / 4

Konkurz do Semaforu jí změnil život

Právě sem se Jitka Molavcová vydala na konkurz poté, co vyhrála již zmíněnou pěveckou soutěž. Došlo k tomu navíc těsně potom, co tragicky zahynul skladatel Jiří Šlitr, který na jevišti tvořil fenomenální dvojici s Jiřím Suchým. Jitka v konkurzu obstála a získala ve slavném divadle roční smlouvu. Současně se ale vyšvihla do povědomí posluchačů díky svým písním Vrať mi moje srdce či Nové boty.

V 80. letech započala její dlouholetá a úspěšná práce pro děti (pořady Malý televizní kabaret, Studio Kamarád, Kosmická čarodějnice), objevila se v řadě televizních pohádek jako například Královna koloběžka, Doktorská pohádka, O chytrém Honzovi aneb Jak se Honza stal králem a v mnoha dalších. Svůj osobitý hlas vtiskla také oblíbenému večerníčku Káťa a Škubánek. Jitce se ale dařilo i na půdě divadla Semafor. Po účinkování v několika tamních hrách (Kytice, Elektrická puma, Smutek bláznivých panen) se postupně stala hlavní ženskou osobností divadla Semafor.

Pokračování 3 / 4

Kolegové, nebo milenci?

Tam také postupně začala vystupovat po boku Jiřího Suchého a na první pohled bylo jasné, že jim to spolu klape. „Ona je těžký introvert jako já. Za dobu více než čtyřiceti let mezi námi ale nevznikl žádný rozkol, to je snad do Guinessovy knihy rekordů!“ nechal se slyšet Suchý. Nevyhnutelně se tak dříve či později musely vyrojit fámy o tom, že ti dva jsou víc než jen kolegové. Navzdory jejich vzájemné náklonnosti prý ale mezi nimi nikdy k ničemu vážnějšímu nedošlo. Suchý ostatně vždycky prohlašoval, že ho to ani nenapadlo, a Jitka si navíc na půdě divadla našla svého budoucího manžela.

Zpěvačka se zamilovala do o devět let staršího a rozvedeného scenáristy a spisovatele Jana Petráně, po jehož boku žila dlouhých třicet let. Děti spolu ale neměli a jejich láska postupně vyprchala, když Jitka Molavcová propadla kouzlu herce Alfréda Strejčka. O svém vztahu ale zpěvačka nikdy nechtěla mluvit a na zvídavé dotazy novinářů vždycky odpovídala odměřeně. Své mlčení si udržela dodnes.

Pokračování 4 / 4

Osudový Semafor

Když Jitka Molavcová před padesáti lety přišla na konkurz do Semaforu, netušila, že s divadlem spojí celý svůj následující život. „Semafor je můj druhý domov. Prožila jsem tam chvíle různobarevné, setkala se s osobnostmi, které ovlivnily můj život, vyučila jsem se jevištní praxi. A všechny úrazy, jaké jsem kdy měla, se staly právě na jevišti divadla Semafor. Tady jsem zažila radost, která se přenesla na diváky, a vznikly chvíle, na které se nezapomíná. Mám to tam ráda,“ říká dnes s dojetím v hlase Jitka.

V době, kdy se celá řada herců čím dál častěji objevuje v seriálech, se herečka televizním kamerám raději vyhýbá a zůstává věrná „svému“ divadlu. Důvod je prostý. „Já jsem v Semaforu byla vždycky tak zaneprázdněná, že jsem ani neměla čas přemýšlet o tom, co by bylo, kdyby… Jsem spokojená, že kráčím cestou hudby, humoru a poezie,“ uzavírá známá herečka a zpěvačka. Můžeme jen doufat, že jí zdraví dovolí působit na prknech, která znamenají svět, co možná nejdéle.

Doporučujeme

Články odjinud