Jogurt, džus, müsli: Škodlivé potraviny, které byste měla vyřadit z jídelníčku

Jogurt, džus, müsli: Škodlivé potraviny, které byste měla vyřadit z jídelníčku

Nekvalitní, zejména průmyslově zpracované potraviny mají negativní vliv na hubnutí, zdraví a po jejich konzumaci přichází brzy znovu hlad. Které konkrétní potraviny z jídelníčku vyřadit nebo jejich příjem alespoň omezit? Najdou se škodlivé potraviny i v regálech zdravé výživy?

Nízkotučný jogurt

Řada odborníků doporučuje jíst méně živočišných tuků a hlídat si cholesterol, čehož využili výrobci a začali na trh uvádět další a další mléčné produkty se sníženým obsahem tuku. Problém ovšem je, že spousta těchto produktů po odstranění mléčného tuku přichází také o vitaminy A a D rozpustné v tucích. Kromě toho je do nich často přidáváno sušené mléko obsahující zoxidovaný cholesterol. Přidávají se rovněž cukry a škroby. „Odtučněný jogurt, mléko nebo třeba tvaroh proto nemusejí ani zdaleka představovat zdravou nebo dietní variantu. Naopak v nich mohou chybět zdraví prospěšné látky,“ tvrdí Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně center pro výživu a hubnutí Naturhouse.

Jak si vyrobit domácí jogurt? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Ovocný džus

Ovocné džusy či smoothies sice mohou být součástí zdravého jídelníčku, ale nesmíte jich vypít litry za den. „Ovoce je bezpochyby zdravé, ale doporučuji ho konzumovat v pevné formě, nikoliv ve formě smoothies. Lépe si tak dokážete pohlídat množství,“ radí Tereza Kompánková, hlavní trenérka z Fitness Clubu Contours. Zároveň varuje před kupovanými džusy. Běžně dostupné džusy jsou o skutečné ovoce obvykle ochuzené. Chuť ovoce je nahrazena aromaty a člověk nakonec pije pouze vodu s cukrem.

Pokračování 3 / 5

Agávový sirup

Agáve neboli agávový sirup můžete často najít v regálech zdravé výživy. Za dietní, či dokonce zdravou potravinu však označit nelze. Proč? Agávový sirup je obvykle průmyslově zpracovaný produkt, který obsahuje přes 75 % fruktózy. Velké množství fruktózy může způsobit zažívací problémy a při dlouhodobé konzumaci způsobuje ukládání břišního tuku, zatěžuje játra a rovněž může dojít k metabolickému syndromu. Podle fitness trenérky Kompánkové bychom se měli snažit sladké celkově omezovat nebo si alespoň zvykat na méně sladkou chuť.

Pokračování 4 / 5

Salátový dresink

Připravili jste si čerstvý salát, zalili ho kupovaným salátovým dresinkem a těšíte se z toho, že jste si připravili zdravé a dietní jídlo? Nenechte se zmýlit. Většina kupovaných salátových dresinků a zálivek je nejen kalorickou bombou, ale ve složení najdete i přidaný cukr, různá aromata a dochucovadla. Salát si ochuťte pouze zastudena lisovaným olejem, balzamikovým octem, bylinkami nebo si připravili domácí jogurtovou zálivku. Naučte se jíst přirozené potraviny a objevujte jejich chutě.

Pokračování 5 / 5

Zapékané müsli

Snídaňové cereálie patří mezi oblíbené jídlo, které mnozí považují za zdravé. Jestli však miska müsli je, či není zdravá, závisí na tom, jaké cereálie zvolíte. „Některé druhy cereálií, jako je například zapékané müsli, obsahují přemíru cukru a navíc se jedná o průmyslově zpracovaný produkt,“ upozorňuje Tereza Kompánková. Čtěte proto důkladně složení nebo zvolte čisté ovesné vločky a k jejich oslazení použijte banán, skořici nebo v nich nechejte rozpustit malý kousek vysokoprocentní čokolády. Skvělou volbou je i domácí granola připravená z pohanky.

Doporučujeme

Články odjinud