Elegantní herec Josef Abrhám působil tak trochu jako prvorepublikový gentleman Profimedia

Elegantní herec Josef Abrhám působil tak trochu jako prvorepublikový gentleman Profimedia

Stál při zrodu Činoherního klubu, kde hrál téměř třicet let Profimedia
Herecké prostředí mu dalo jeho osudovou ženu Libušku Šafránkovou Profimedia
Ke svým rolím přistupoval pokorně a každé roli vdechl kousek ze své noblesy Profimedia
Loni si zahrál v pohádce Princ Mamánek, kde ztvárnil krále Profimedia
19
Fotogalerie

Zemřel Josef Abrhám: Herec mnoha tváří, kterého proslavil doktor Blažej

Vynikající herec, který vypadal i se šedinami stále skvěle, zemřel ve věku dvaaosmdesáti let. Charismatický kultivovaný muž, do něhož se svého času zamilovaly téměř všechny ženy u nás. To když se objevil v seriálu Nemocnice na kraji města v roli Arnošta Blažeje. Filmů však natočil kolem padesátky. A ve všech zazářil.

Jako mladý nesměl studovat

Elegantní herec působil tak trochu jako prvorepublikový gentleman. Není divu, vyrůstal v umělecké rodině, kde se učil anglicky i hře na klavír. Maminka měla herecký talent, otec krásně zpíval, strýc byl divadelní režisér. Umělecká škola byla pro Abrháma tak trochu z nouze ctnost, protože jako buržoazní dítě nesměl studovat. Nejprve dva roky pracoval jako dělník, teprve pak se dostal na konzervatoř.

Jaký byl herec Josef Abrhám? Podívejte se na nejnovější video:

Pokračování 2 / 4

Proslavil ho film

Stál při zrodu Činoherního klubu, kde hrál téměř třicet let. V roce 1992 na čas přešel do Národního divadla, ale po dvou letech se vrátil zpět do Činoherního klubu. Tam exceloval ve hrách Višňový sad, Strýček Váňa, Racek, Revizor, Tři v tom, Žebrácká opera či Audience. Kromě divadla se začal objevovat i ve filmu. A právě film ho proslavil.

Ke svým rolím přistupoval pokorně a každé roli vdechl kousek ze své noblesy. Nejslavnější je, aspoň podle divácké popularity, role primáře Blažeje ze seriálu Nemocnice na kraji města. On sám později v jednom z rozhovorů řekl, že tehdy hodně zvažoval, zda roli přijme, protože ji prý bude mít pořád na krku. Podobně jako roli z komedie Vrchní, prchni. Měl samozřejmě pravdu.

Pokračování 3 / 4

Poznal osudovou ženu

Zazářil zejména ve filmech z šedesátých a sedmdesátých let, jako byly snímky Dita Saxová, Pension pro svobodné pány, Partie krásného dragouna, Kulový blesk, Holka na zabití nebo Marečku, podejte mi pero. V posledních letech jste ho mohla vidět ve filmech Kráska v nesnázích, Anděl Páně 2 či Korunní princ. Pohádky mu evidentně svědčily.

Herecké prostředí mu dalo nejen spoustu příležitostí a přátel, ale také jeho osudovou ženu, s níž byl až do její smrti 9. června 2021. Libuše Šafránková mu vstoupila do života, když byl ještě zadaný se zpěvačkou Naďou Urbánkovou. Ta to velmi těžce nesla, ale Libuše byla zřejmě skutečně osudová žena. Vzali se v roce 1976. Měli spolu syna Josefa a díky němu i čtyři vnoučata.

Pokračování 4 / 4

Podzim života

Jeden z nejpopulárnějších českých herců trávil podzim života v ústraní a mimo oči veřejnosti, úplně se stáhl po smrti své milované manželky Libuše Šafránkové (†68) v červnu roku 2021. Informaci deníku Blesk potvrdil Jan Kačer (85) „Moc rád vám k Pepikovi něco řeknu. Teďka ale, prosím vás, ne. Já jsem se z toho ještě nevzpamatoval. Nejsem schopen. Je to pro mě obrovská rána.“

Doporučujeme

Články odjinud