Josef IX. & ULTRABLUE má "Modrý přání"

2. 8. 2006
Zatím posledním a zbrusu novým počinem charismatického zpěváka Josefa IX. & ULTRABLUE je singl s názvem "Modrý přání", který spatřil světlo světa koncem prosince 2005. Obsahuje dvě skladby - stejnojmenné "Modrý přání" a "Horká láva", obě z autorské dílny interpreta. Vyšel u vydavatelské a promo společnosti FALCO Sokol CZ. Pražský koncert Josefa IX. & ULTRABLUE se uskutečnil 5. prosince v Lucerna Music Baru společně s kapelou České srdce. Nový počin zároveň inicioval vyzpovídat hlavního protagonistu projektu Josefa IX.

Singl "Modrý přání" byl nahrán v aktuálním složení ULTRABLUE: Josef IX. (zpěv, kytara), Pavel Cejpek (kytara), Vítek Báča (kytara), Jirka Janovský (baskytara), Jirka Pospíšil (klávesy) a Pavel Janoušek (bicí). Poslední řadové album Josefa IX. & ULTRABLUE, které vyšlo v lednu 2005 pod hlavičkou Playmusic, nese název "Řeka v moři".

Josef IX. působil kromě ULTRABLUE v kapelách Box, Oerest, Alarm, Soňa a Karel, Torzo, Posádková hudba Tábor, Divizní hudba Kroměříž a Havl. Brod, Manon, Vabank, Panika, Indigo Petera Nagy, Welleslaween, Orchestr Karla Černocha, Josef IX. A Josefína, Rock&Larm, Marie, McRock, Skupina Jany Chládkové, Dan Horyna, Photolab atd. Původně začínal v kapelách na postu bubeníka. Další informace naleznete na www.ultrablue.cz. Koncerty Josefa IX. & ULTRABLUE zajišťuje FALCO Sokol CZ, e-mail: jiri.sokol@c-box.cz.

----------------------------

Co dalo vůbec první impuls k tomu, aby z tebe byl muzikant? "Mám to v rodině. Děda kapelníkem, táta zrovna tak."

Pokud vím, začínal jsi na bicí a byl jsi dost dobrý bubeník… Proč ses rozhodl tak razantně změnit svoji pozici v kapele? "Nebaví mě balit bubny, ale holky ano. Dle názoru Káši (bubeník The Rebels) je to věčné dilema většiny zpívajících bubeníků. Musel jsem se rozhodnout, zda zpívat za bubny, nebo být frontmanem."

Ovládáš ještě nějaký další hudební nástroj kromě kytary, bicích? "Základy z LŠU mám na pozoun, baskřídlovku a klavír."

Jako zpěvák jsi na podiu dost velká osobnost… Kdo tvoří nejčastěji Tvé publikum? "Samozřejmě holky. Ale pokud jsi byla na nějakém koncertě Ultrablue, víš, že mezi přítomnými byli posluchači všech generací i pohlaví."

Působil jsi v řadě kapel… Můžeš čtenáře seznámit s jejich názvy? "Box, Oerest, Alarm, Soňa a Karel, Torzo, Posádková hudba Tábor, Divizní hudba Kroměříž a Havlíčkův Brod, Manon, Vabank, Panika, Ultrablue, Indigo, Welleslaween, Orchestr Karla Černocha, Josef IX. A Josefína, Rock&Larm, Marie, McRock, Skupina Jany Chládkové, Dan Horyna, Photolab."

Na jakém postu jsi působil v kapele Petera Nagyho a jak se Ti s ním spolupracovalo? "Jako stojící bubeník a byla to docela síla. Na to vystoupení v TV jsme měli necelý týden. Jinak je to profík."

Spolupracoval jsi ještě s nějakou další výraznou hudební osobností? "Mimo již uvedené např. s Milanem Schelingerem."

Poslední leta jsem zaregistrovala tvoje působení v kapelách Ultrablue a Josefína… co byla vlastně Josefína? Pokud vím, Ultrablue bylo již před ní… A nyní ses k Ultrablue vrátil. "V Josefíně jsem se poprvé představil jako frontman."

V Josefíně zazněla tenkrát výrazná písnička "Sestřička Marie"... Zaujalo mě kdysi Tvé vystoupení v Lucerna Music Baru spolu se zpěvačku Máňou Poláčkovou (pozn. – sestra finalisty Superstar Petra Poláčka) a její Janis Joplin Revivalem. Jako kapela, která hrála dvojkoncert, jste z toho vyšli dost originálně – jak hudbou, tak podiovým show – dodnes mám v paměti tu tanečnici s helmou na hlavě. Kdo tuto kapelu produkoval po stránce image? "Helmu vymyslely sestřičky z nemocnice Krč. Jinak byla na postu produkčního významná fluktuace."

Předpokládám, že Ultrablue a Josefína byly výrazně Tvé vlastní kapelní projekty. Přibliž, kdo v nich hrál za muzikanty, kdo skládal hudbu… "V Ultrablue hrála celá plejáda dnes již slavných hudebníků. Zakládajícím členem byl Ivo Hloh (dnes Bílá nemoc). V Josefíně jsme to táhli hlavně s Pavlem Marcelem. Jak po stránce autorské, tak v rámci image."

Současná podoba Ultrablue funguje jak dlouho? "Od října 2004 hrajeme ve složení Pavel Cejpek (kytara), Vítek Báča (kytara), Jirka Janovský (baskytara), Jirka Pospíšil (klávesy), Pavel Janoušek (bicí) a já."

Kdo skládá převážně písničky? "Já. Prvnímu, komu recituji texty, je můj kamarád Marek Rauchfuss ("kouřící noha")."

Když píšeš texty, co je pro tebe nejčasnější inspirací? "Většinou negativní zážitky ve vztazích a pak samozřejmě láska nebeská."

Musíš být při psaní textu v nějaké konkrétní náladě? například jako Luděk Sobota v české komedii "Jen ho nechte ať se bojí"? :-) :-) Nebo naopak potřebuješ klid a svoji stabilitu, známé prostředí, nic co tě vybočí z obvyklé nálady...? "Mě stačí, když melu z posledního."

Kolik alb Ultrablue vydalo? "4."

Poslední počin vyšel v prosinci 2005. Jak se jmenuje? "Modrý přání, to je název aktuálního singlu."

Kdo se na albu kromě tebe podílel? "Kromě Ultrablue na tom citlivě pracoval Aleš „almela“ Březina (ex Aneta Langerová) a Michal Šembauer (České srdce)."

Chystáte k nějaké skladbě z alba natočení videoklipu? "Určitě k singlu Modrý přání."

Kdy a kde můžeme navštívit tvůj koncert? "V Praze, divadlo ABC. 11.1.2006 se zde koná vernisáž kultovního fotografa Oldy Teringera."

Když tebe a tvou kapelu Ultrablue bude chtít pořadatel pozvat k vystoupení, na koho se může obrátit? "Viz www.ultrablue.cz."

Máš řadu let skvělou osobitou image... Pomáhá ti s tím nějaký profesionální vizážista, nebo přede mnou stojí prostě Josef IX. sám sebe stvořitel? "Pomáhá mi jeden plastickej chirurg z Prahy a několik lidových léčitelů... Například Roman Zahrádka z Chrudimi nebo Ivan Baborák z Přestavlk u Chrasti."

Pepo - otázka na tělo - co ty a holky? "Holky mi teda vůbec nevaděj!"

Máš nějaký vyhraněný typ? Co tě na holce zaujme nejvíc? "Jo třeba Karla Mráčková, když je v riflích. Jinak mám rád, pokud si máme o čem povídat."

Když bys chtěl nějakou holku sbalit, máš nějaké speciální taktiky? "Když chci nějakou sbalit, tak to většinou nedopadne. Takže v zásadě nebalím."

Textuješ písničky…Co básničky? Balil jsi někdy nějakou holku na svoje verše? "No, to je jediné na co je můžu sbalit. Taky mám přezdívku Franta Vijón. Mimochodem mám oblíbenou knížku od pí Loukotové "Navzdory básník zpívá"."

Dovedl bys jí pozvat k sobě a oslnit ji vlastnoručně uvařenou večeří při svíčkách? "Bodejť ne. Jednou mi chytnul od svíčky i byt v Podolí. Byl jsem též šéfkuchařem v jedné vyhlášené pražské restauraci. Večeřet se mnou = kulinářský zážitek."

Máš nějaké další koníčky kromě hudby? "Sázím stromy, vařím, vyrábím umělecké svíčky a často medituji se svým guru Georgem Pospíšilem."

Preferuješ nějaké modní značky? "Diesel, Levi´s."

Máš oblíbenou značku parfému? "Ano. Jak již jednou uvedl redaktor Špulák, je to má tajná naprosto originální receptura."

Co bys vzkázal zdejším čtenářkám? "Láska kvete v každém věku. PS: Větší je lepší!"

S Josefem IX. si povídala Jana Henychová.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nadřízeného jste přesvědčili o tom, že své výsledky zlepšíte. Sice mu slibujete věc, která není jistá, ale on vám věří. Je pravda, že se opravdu snažíte, ale chybí vám dostatek energie.…

Nejčtenější články

Doporučujeme