Za celoživotní dílo získal Josef Kemr v roce 1993 Cenu Thálie, o rok později nominaci na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Profimedia

Za celoživotní dílo získal Josef Kemr v roce 1993 Cenu Thálie, o rok později nominaci na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Profimedia

Josef Kemr na prknech divadla Profimedia
Národ ho miloval, jeho tragikomické role byly nezapomenutelné. Profimedia
Za celoživotní dílo získal v roce 1993 Cenu Thálie, o rok později nominaci na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Profimedia
Soukromý život Josefa Kemra byl bez skandálů, i když celý život tajil syna. Profimedia
11
Fotogalerie

Josef Kemr by slavil 100 let: Tajil celý život syna a šperky dal Národnímu divadlu

20. června 2022 to bude 100 let, co se narodil slavný herec, kterého proslavil seriál Chalupáři či komedie Na samotě u lesa. Josef Kemr byl mimo jiné i velký vlastenec a silně věřící člověk. Kvůli hlouposti se pohádal s kolegou a kamarádem Rudolfem Hrušínským a rodinné zlato nechal roztavit a vložit do konstrukce Národního divadla. Proč to udělal?

Živil se jako prodavač a číšník

Národ ho miloval, jeho tragikomické role byly nezapomenutelné. Byl vynikající nejen v Chalupářích, ale také v Šíleně smutné princezně, Slaměném klobouku, Marečku, podejte mi pero či v dramatu V erbu lvice. Za celoživotní dílo získal v roce 1993 Cenu Thálie, o rok později nominaci na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli. Přitom vystudoval obchodní školu a živil se nějaký čas jako prodavač a číšník.

Co o Kemrovi řekly slavné herečky? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Měl nemanželského syna

K divadlu se ale přece jen dostal a přes nejrůznější angažmá nakonec zakotvil ve zlaté kapličce. Hrál zde od roku 1965 až do své smrti v roce 1995. Jeho soukromý život byl bez skandálů, oženil se s herečkou Evou Fouskovou, která byla o jedenáct let starší, ale bohužel spolu neměli děti. Teprve po Kemrově smrti vyšlo najevo velké tajemství – měl nemanželského syna Vladimíra, který jako by mu z oka vypadl.

Pokračování 3 / 4

Dal facku Hrušínskému

Když v roce 1977 jeho manželka Eva zemřela, žil s herečkou Marikou Skopalovou, ani s tou děti neměl. Právě ona byla důvodem, proč až do konce života Kemr nepromluvil s Hrušínským. Ten totiž nevinně poplácal jeho ženu po zadku a Kemr mu dal facku. Silně věřící Josef tohle gesto nepřenesl přes srdce.

Josef Kemr byl velký humanista a tajně sponzoroval řadu kostelíků a kapliček. V roce 1981 se například rozhodl nechat ve svém milovaném Národním divadle něco na památku. Roztavil rodinné šperky, z nichž se vyrobily zlaté matice a šrouby. Neohlášeně dorazil do divadla, které se právě rekonstruovalo, a spolu s montéry nechal tenhle zlatý poklad zašroubovat do konstrukce.

Pokračování 4 / 4

Byl připraven na smrt

Konec života prožil ve velkých bolestech, umíral na rakovinu žaludku. Přesto ale neúnavně pracoval dál a nechtěl být nikomu na obtíž. Nemluvil o své nemoci, přestože nemohl ani polykat. Na smrt byl ale připraven a jak sám říkal, nebál se jí. Zemřel v lednu 1995.

 

Doporučujeme

Články odjinud