Jsem závislá na partnerovi

Jsem závislá na partnerovi
Slovní spojení „partnerský vztah“ naznačuje rovnocenné postavení. Někdy se ale symetrie vymkne z rukou a z partnerů se stanou „závislý a dominantní“. I když nejde o lékařskou diagnózu, tato závislost může poznamenat život i osobnost jejího nositele.

Že jste o této diagnóze nikdy neslyšeli? Pravda, závislost bývá většinou spojována se škodlivými návyky, jako na alkoholu, cigaretách, drogách nebo automatech, a partner do této skupiny opravdu moc nezapadá. Ale chování některých žen vůči jejich protějšku skutečně splňuje většinu kritérií závislosti.

Stále na něho myslí, je alfou a omegou jejich života, omezují kvůli němu své zájmy a společenské kontakty, nedokážou si představit život bez něho, podřizují mu svůj veškerý čas… výčet by mohl být opravdu dlouhý. Závislost na partnerovi může změnit člověka k nepoznání a často odsoudí k záhubě i onen vypiplávaný vztah.

Zlatá klec závislosti

Asi si říkáte, že něco takového by se vám přihodit nemohlo, ale zkuste trochu popřemýšlet. Možná najdete v okolí známou nebo kamarádku, která se pomalu přeměnila z nezávislé dračice na ochočenou hospodyňku, co bez partnera nevytáhne paty z domu. Tato závislost se totiž většinou rozvíjí pomalu a nenápadně. A co je nejhorší - oběť jí jde naproti s otevřenou náručí a vnímá ji jako něco úžasného.

První, kdo si všimne, že se s dotyčnou osobou děje něco nezvyklého, bývají přátelé nebo rodina. Obvykle uplyne dlouhá doba, než si vůbec připustí, že na svém protějšku až nezdravě ulpívá, a někdy tento náhled nezíská nikdy.

Někdy mohou za závislostí stát daleko průhlednější mechanismy, například nesamostatnost nebo vzorec chování okoukaný v původní rodině.

Podoby závislosti

Závislost na partnerovi má mnoho podob. Jejím signálem je třeba podřizování veškerých záležitostí partnerovi. Ano, určité ústupky jsou předpokladem fungujícího vztahu, ale mělo jít o kompromis nebo alespoň o střídání rolí ustupujícího. Lidé závislí na svém protějšku se ale podrobují ve všem a kdykoli, jako by sami neměli vlastní názor a představu o tom, co chtějí. Trávení volného času, preference jídla, volba programu v televizi či destinace na dovolenou. To všechno jistě partner dokáže lépe. A když ne, aspoň bude mít radost, o mě přece nejde, já můžu ustoupit.

Jak se pozná závislost

1. Přizpůsobujete se ve všem a pořád.
2. Měníte podle něho své plány.
3. Zbavujete se kvůli němu svých přátel a zájmů.
4. Obětujete se.
5. Omlouváte jeho chyby.
6. Máte panickou hrůzu z rozchodu.
7. Neumíte si představit život bez něj.
8. Jste nesamostatný/á.
9. Nemáte vlastní názory, přání, cíle.
10. Potřebujete někoho, kdo za vás rozhoduje.
11. Vyžadujete neustálé projevy lásky a náklonnosti.
12. Chcete trávit veškerý čas společně.
13. Jde vám hlavně o jeho spokojenost, vy jste až na druhém místě.
14. Když není doma, neumíte se sami zabavit.
15. Je celý váš život.

Autor: Zuzana Labudová„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu Maminka„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Merkur je až do konce týdne v úžasném sextilu s Marsem a vytváří ideální půdu pro dosažení velkých věcí. Nejzajímavější skutečnosti se odehrají v profesní sféře, která hraje poslední dny…

Nejčtenější články

Doporučujeme