Jsou dětská vánoční přání přehnaná?

13. 12. 2001
Jsou dětská vánoční přání přehnaná?
"Milý Ježíšku, k Vánocům bych si přál mikroskop, mobil od Nokie, hudební věž, nový počítač nebo aspoň plajstejšn II. Seznam oblíbených her přikládám." Tak takto nějak by mohl vypadat dopis pro Ježíška od dnešního průměrného chlapce. Takový seznam dárků je však pro většinu rodin naprosto neúnosný. Co s tím?

Jsou dětská vánoční přání přehnaná?

"Milý Ježíšku, k Vánocům bych si přál mikroskop, mobil od Nokie, hudební věž, nový počítač nebo aspoň plajstejšn II. Seznam oblíbených her přikládám." Tak takto nějak by mohl vypadat dopis pro Ježíška od dnešního průměrného chlapce. Takový seznam dárků je však pro většinu rodin naprosto neúnosný. Co s tím?

Doba, kdy si děti přály dřevěné hračky nebo nové boty jsou ty tam. Dnešní děti přistupují k technice zcela samozřejmě a pokud dárek není na elektřinu, je to k ničemu. Co se dnes nehýbe, nemluví, neovládá se to tlačítky je out. Hitem dětských vánoc jsou mobilní telefony, přenosné a klasické počítače, herní konzole a hry na ně. Ceny takových výrobků však mnohonásobně převyšují rodinné rozpočty. Jak to zařídit, aby naše dítě nebylo o vánocích zklamané a náš rozpočet to ustál.

Bylo by určitě vhodné udělat dítěti alespoň s něčím velkou radost. Pokud si pamatuji na své mládí, stačil jeden pořádný dárek (dříve to bylo kolo nebo autodráha) a byl jsem spokojený, i když ty ostatní nebyly zrovna super.
Je dobré se zamyslet nad tím, co dítě momentálně potřebuje a co opravdu využije. Většina dětí, pokud chce počítač, ho stejně dříve nebo později bude potřebovat. Nemá však cenu mu ho kupovat již v 7 letech, když vážně ho začne využívat až mnohem později. Pokud již počítač má, nemá cenu přikupovat herní konzoli (Playstation). Více her lze hrát na počítači a jsou i o něco levnější.

I mobilní telefon nemusí být nutností. Dítě ho vlastně potřebuje jen pro parádu a pro to, aby zapadlo do kolektivu. Mobily u dětí jsou již nyní začarovaným kruhem. Jestliže ale vaše dítě navštěvuje mnoho zájmových kroužků nebo dojíždí daleko do školy a často cestuje, může být i mobil velice vhodným dárkem z bezpečnostních důvodů.

Někteří rodiče se nechají dětmi přímo vydírat a mnohdy jim koupí vše, co jim na očích vidí. Částečně to pramení z obav, aby dítě nezaostávalo za ostatními a aby prostě šlo s dobou. Podle psychologů je tento stav známkou něčeho špatného v rodině. Zejména u podnikatelů se často stává, že si děti tímto kupují, jen aby jim nemuseli věnovat trochu svého času.

Jak vysvětlit dětem, že nedostaly to co chtěly?
Univerzální recept na vysvětlení zřejmě neexistuje. Jednou z možností je přesvědčit dítě, že Ježíšek zná všechny děti na světě a ví, co kterému má dát a že na vysněné dárky je naše dítko ještě malé, nepřipravené atd. Někteří rodiče prostě dětem řeknou, že Ježíšek zapomněl a snad to přinese příští rok. Pokud je dítě starší, je dobré ho zasvětit do rodinného rozpočtu a připravit se i na otázky typu, proč nevyděláváte víc, jak to, že většina spolužáků to má a já nemůžu atd. Děti často nedokážou pochopit, proč jinak tak hodná maminka a tatínek jim nechtějí dopřát to, co si oni přejí. Situace se pak věkem zhoršuje, neboť dítě má většinou stále vyšší a vyšší nároky.

Jestliže chcete všem těmto problémům předejít, je dobré seznámit dítě s rodinnými financemi, za co se musí platit hodně, za co méně, naučit je vážit si hodnot jak materiálních tak duchovních.

Přeji vám hodně štěstí právě při nákupů dárků pro děti. Napište nám, jaké dárky si přejí vaše děti a jestli jim všechna přání splníte.

Autor: Karel

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Zvykli jste si na úspěch, a proto si ho udržujete. Stále přicházíte s nevšedními nápady, které nepostrádají šťávu a švih. Toto je ideální stav. Do všem činností na pracovišti se hned…

Nejčtenější články

Doporučujeme