Jsou zvířátka tím pravým dárkem?

18. 12. 2000
Pokud se vám to doposud nestalo, můžete si být jisti, že jednou děti přijdou domů a budou si přát malého pejska, kočičku či jiného domácího mazlíčka.

Jsou zvířátka tím pravým dárkem?

Pokud se vám to doposud nestalo, můžete si být jisti, že jednou děti přijdou domů a budou si přát malého pejska, kočičku či jiného domácího mazlíčka. Patří však živé dárky k těm vhodných? Vše si pečlivě promyslete než učiníte tak závažný krok a přivedete do rodiny pejska či kočičku. Zvláště Vánoce jsou kritickým obdobím pro mazlíčky. Přemýšlíte darovat svým dětem psa? Pak čtete následující řádky.

Pravidlo 1 - Psy žijí dlouhý život
Některá plemena psů se dožívají i 18 let. Pejsek se tak zákonitě stává dalším členem rodiny, není pravdou, že patří jen Vám nebo dětem, všichni patříte do jeho "smečky". Ujistěte se, že jste dostatečně připraveni žít dlouhá léta se všemi nástrahami, které pes přináší včetně línání, špíny z tlapek po venčení, poházených hraček a psích laskomin.

Pravidlo 2 - Jste připraveni na další výdaje?
Hodně psů vyžaduje speciální péči o srst, což sebou samozřejmě přináší výdaje na speciální šampóny, kondicionéry, kartáče, návštěvy ve specializovaném psím salónu, prohlídkách a očkování u veterináře nemluvě. Připočteme-li k tomu výdaje na krmivo, můžete se lehce dostat na sumu několika set korun za měsíc. Zápasíte-li neustále s domácím rozpočtem, můžete se lehce dostat do velkých problémů.

Pravidlo 3 - Můžete se své děti spolehnout?
Psy vyžadují pravidelné venčení a trénink, krmení a neustálé doplňování čisté vody. Děti velice často zapomínají, že se o svého mazlíčka musejí pravidelně starat - každý den. Mnoho domácích zvířat tak "vypadne" ze svého zaběhnutého denního režimu a negativně se to odráží na jejich náladě i celkovém zdravotním stavu.

Pravidlo 4 - Myslí své přání vážně?
Pro mnoho dětí je radost z vlastního pejska něčím zcela novým. Pes však není hračka, kterou jednoduše odhodíte do kouta, jakmile vás přestane bavit. Je živý, chce si hrát, chodit ven za každého počasí, i když vy byste nejraději zůstali v posteli a vyžaduje vaši péči a pozornost.

Než se rozhodnete pořídit pro své děti živý dárek, vysvětlete jim pečlivě, co takové zvíře obnáší a zjistěte, zda jsou na to opravdu připraveny. Pamatujte, domácí zvířata nejsou jen dárkem k Vánocům, ale závazkem na dlouhá léta. Je velice smutné slyšet, kolik koček, psů a jiných zvířat lidé vyhazují po svátcích na ulici, do lesa nebo je nechávají v útulku.

Autor: - simona.cz -

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Jindy chodíte do práce rádi, ale nyní je to divné. Na pracovišti vládne kvůli věčně naštvanému šéfovi nepříjemná nálada. S kolegy jsou vztahy naštěstí v pořádku. Od pondělí se snažíte…

Nejčtenější články

Doporučujeme