Jste na Vánoce sama? 6 jednoduchých tipů, jak si i tak svátky klidu a míru užít

14 komentářů

Rambíša
21. prosince • 12:21

Redaktorky shání dárky,dovolené u moře,pečou cukroví,šůrujou kvartýry.....Kde pak najít čas na nový (vymyšlený) článek????

Mata69
18. prosince • 7:48

Rok starý článek i se starými reakcemi....

Rambíša
25. prosince • 16:13

Není nic krásnějšího,než si o Vánocích vychutnávat samotu,člověk si dělá co chce...né co musí! Letos tedy sníh nemáme,tak to není taková idyla,ale u kamen a s knihou - úplně stačí. A žádné návštěvy! Žádné mobily! Jen ticho a praskání dřeva....

Anonymizovaný
22. prosince • 14:26

To jsou krásné rady , ale co mají dělat ženy od 20 až do 80 když žijí na vesnici , jsou sami a sousedi je nepozvou , tak to musí taky nějak zvládnout doma, stále jsou články jen o městě ale co vesnice ?

lebahu
22. prosince • 19:22

@Anonymizovaný: Dát si nohy na stůl, otevřít víno a pustit pohádku. A radovat se, že všichni lítají jak šílenci, vaří, pečou, smaží... a já mám klid a nemusím nic. Případně cokoliv z toho co píšou v článku "pro město", autem dojedete kamkoliv a i nějaké autobusy či vlaky na ten Štědrý den pojedou, byť omezeně.

Elynor
22. prosince • 21:25

@lebahu: Mno, s těmi vlaky a autobusy je to dost mizérie. Já nemám auto a přitom jezdívám různě na výlety. Rok od roku je to větší bída s dopravní obslužností. Skutečně je řada vesnic, kam se nedá veřejnou dopravou o víkendu dostat. Natož na Štědrý den. Prostě tam nic nejede, ačkoli dřív to nebýval problém. Ruší se regionální tratě, ruší se autobusové linky. Někde to zachraňují soukromí dopravci, ale obvykle jen v turistické sezóně, tedy od května do září. V zimě zas nic. V létě může jet člověk třeba na kole, ale o vánocích by se mi teda nechtělo. Pamatuju časy, kdy i ve vsi o pěti chalupách byla autobusová zastávka a normálně se dalo dostat i do nejzazších koutů této malé země bez auta. Dneska v lepším případě jede jeden bus ve všední den ráno, a odpoledne zpátky, ale o víkendu nic, v horším nejede nikdy nic. Protože ono tím jezdilo málo lidí a nevyplatilo se to, tak to zrušili a holt teď mají peška všichni. Kolik vlakových tratí přestalo existovat bez náhrady. Smutný příběh. :hm

lebahu
23. prosince • 9:09

@Elynor: Já v takovým prdelákově bydlím (autobus sem jede v úterý a v dubnu). Auto naštěstí mám, ale pokud je krize, existují taxíky, 10 km do našeho prdelákova , pokud se člověk večer nemůže dostat stojí asi 300,- (do městečka, kde už vlaky jezdí i na ten štědrý den), takže kdybych si doma sama náhodou zoufala, tak se prásknu přes kapsu a jedu taxíkem.

Elynor
23. prosince • 9:46

@lebahu: To jo, asi by se dalo. Jednou za rok taxík i na delší vzdálenost by si člověk asi dovolit mohl, když si to naplánuje předem, a když sežene taxikáře ochotného jezdit zrovna 24.12. :-) ačkoli už jsem viděla i případ, kdy jel jeden pasažér na Silvestra (no, spíš už na Nový rok časně ráno) taxíkem z Prahy do Sokolova, takže zjevně nic není nemožné :-D

Elynor
22. prosince • 9:40

Tak. A teď si zkuste představit, že jsou lidi, kterým to nevadí, že jsou na vánoce sami. Poněvadž jsou sami pořád, jsou na to zvyklí, a umí si to užít. Takovéhle články jen zbytečně podsouvají zbytku obyvatelstva pocit, že je třeba konat, když vidím osamělého jedince. Za sebe říkám, že děkuji pěkně. Onehdy před několika lety jsem chtěla strávit vánoce na horách, v penzionu. Nebyla jsem jediným hostem, ale všichni ostatní tam byli v páru, s rodinou nebo v tlupě. Bystře zaregistrovali, že jsem tam sama. A vypuklo peklo. Všichni měli pocit, že když mě nevezmou družně mezi sebe, budu si zoufat, a začali konat ty dobré skutky. Doslova mě pronásledovali, a nenechali mi chvilku klidu. Zvali mě ke svému stolu, nabízeli, ať s nimi jedu tam či onam, vyptávali se, jak se to přihodilo, že jsem chudinka sama opuštěná... po třech dnech jsem měla všech soucitných osob plné zuby a modlila jsem se, aby už bylo po svátcích, a mohla jsem jet domů. Nechtěla jsem nic víc, než hory, přírodu, brouzdat se s foťákem po lese a mít svatej klid a pokoj. Ti lidi to mysleli dobře, prostě to pro ně bylo nepředstavitelné, že někdo je na horách sám na vánoce, ale pro mě to byly jedny z nejhorších vánoc. Takže bych byla tou radou, aby si každý pětkrát rozmyslel, než začne páchat dobro. Nemusí to být vždycky vítané.

Anonymizovaný
23. prosince • 14:56

@Elynor: Líp bych to nenapsala. Absolutně nejsem vánoční a slavicí typ, ale před pár lety jsem zažila něco podobného, jen ne na horách, ale u známých... nechala jsem se ukecat, že Vánoce strávím s nimi, když jsem teda sama.
Mysleli to dobře, ale never ever.
Časem jsem si vypěstovala systém "potopení", takže už mi všichni dají svatý pokoj. Od soboty mám vypnutý telefon (a zapnu ho až 2. ledna večer), ze soc sítí jsem emigrovala už dávno a je to.

helza
23. prosince • 10:54

@Elynor: A právě na těch horách bys možná uvítala onu "drbárnu", kterou já na vesnici mám tak ráda. Stačila by pidiokomunikace, stačil by jeden člověk, kterému bys řekla, že jsi sama ráda a že tam právě tu samotu a klid hledáš a už by to věděli všichni a žádné peklo by se nekonalo - nikdo by tě už neobtěžoval.

Anonymizovaný
10. ledna • 7:23

@helza: Souhlasím s Vámi. Inteligentní lidi by snad měli vědět, že druhé obtěžují svými pocity, tedy i své rodiče či prarodiče. Staří lidé mají rádi klid, stačí jim, že jim rodina zavolá, eventuelně přiveze nákup, pomůže a jinak jsou rádi sami. Protože je hrozné, když je někdo zdravý, plný síly a života a od nemocného starého člověka očekává totéž. Většinou jsou ti staří lidé pak unaveni a touží po klidu svého domova bez otravných lidí. Lépe dělají ti, co své rodiče či prarodiče navštíví, dají malý dárek, nejlépe knihu, ne ponožky od lidlu a věnují svůj čas cca 3 hodinky jen jim. Zeptají se, co by mohli pro ně udělat, co potřebují, projevit zájem o jejich zdraví a problémy. To je daleko víc významné, než halasná rodinná oslava, kde se mu nikdo nevěnuje a cítí se tam víc osaměly než doma. A zbytečný.

Elynor
23. prosince • 11:50

@helza: Ale já jim to řekla. Všem a několikrát. Maximálně slušně a zdvořile. Předpokládám, že celý problém byl v tom, že mi to nevěřili, protože přece jsou ty vánoce. Lidi se mají na vánoce družit, nebýt sami, a být nadšeni, když sami jsou a někdo je přizve. Možná si mysleli, že jsem taková nesmělá a stydím se k nim přidat, nevím. Každopádně jsem si jistá, že v komunikaci závada nebyla, ledaže bych bývala opustila společenskou zdvořilost, a to sdělení bylo drsnější. Jenže to jsem zas nechtěla, protože byly ty vánoce, a přece nebudu lidem říkat ošklivé věci, když chtějí být hodní a snaží se. Vzala jsem si z toho poučení, a jestli někdy zase pojedu o vánocích někam na hory, nebudu již volit malý rodinný penzion, kde jsem všem na očích, ale nějaký velký hotel, kde budu jen anonymním hostem, jedním z mnoha, a nikdo si mě nebude blíže všímat.

helza
23. prosince • 15:06

@Elynor: Ty jo, asi podlehli vánoční psychoze rodinného penzionu. Nebo si mysleli, že jsi svou samotou natolik zraněná, že už ani o lidi nestojíš a že tě musí uzdravit. Ale určitě to znáš. Lidi, kteří něco dělají v pomáhajících profesích ví, že nemůžou pomáhat někomu, kdo pomoc odmítá.a i pro ně je to někdy těžké. Tedy v případech, kdy jde fakt o život. Normálně to lidi neví.

Doporučujeme

Články odjinud