Jste nemocní? Nebojte se svého lékaře ptát!

28. 8. 2012
Jste nemocní? Nebojte se svého lékaře ptát!
Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které nemocným způsobuje bolest, omezuje je v pohybu a taktéž může vést ke zkrácení života. Jedná se tedy o diagnózu "na celý život". Přestože dnes jsou léčebné možnosti daleko lepší než kdysi, máme například k dispozici moderní biologickou léčbu, informovanost pacientů stále pokulhává.

www.ulekare.cz

Důvodem je i čas

Problémem současné společnosti je velice špatná komunikace mezi zdravotníky a nemocným (či rodinou nemocného). Chyba je zřejmě v systému, který je nastaven tak, že zdravotní personál nemá mnoho času komunikovat, vysvětlovat a radit. Také nemocní se často bojí, že "obtěžují", takže raději mlčí a informace pak shání "po sousedech a zkušenějších". To samozřejmě není ta nejlepší volba. Situaci pak nepomáhá ani fakt, že na našem trhu je málo dostupné literatury pro laiky.

Pokaždé jinak

Dalším faktem je, že zatímco v minulosti se nemocní se stejnou diagnózou léčili stejně, dnes moderní medicína pokročila a je snaha léčbu upravovat na míru. Stává se tedy, že zatímco jeden nemocný užívá kortikoidy, jiný je léčen tzv. biologickou léčbou, která funguje na jiném principu.

Otázky na tělo

Pokud byste se rádi dozvěděli o své nemoci něco víc, nabízíme vám několik tipů, na co byste se neměli bát se lékaře zeptat.

  • Jakou nemocí trpím, co od ní mohu "očekávat"? Je znám její předpokládaný vývoj?
  • Jak bude probíhat terapie, co je to případně biologická léčba, v čem spočívá? Lze popsat její průběh?
  • Mohu ovlivnit svoji nemoc? Jakým způsobem?
  • Jak mám užívat léky, eventuálně s čím se smí/nesmí kombinovat?
  • Existují vedlejší účinky léčby?
  • Je v okolí mého bydliště spolek nemocných se stejnou chorobou?
  • Na koho se mohu obrátit v případě dalších dotazů (+ telefonní číslo)?
  • Důležitá otázka mladých žen: jakou komplikaci znamená pro moji nemoc těhotenství, kojení apod.?

www.ulekare.cz

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nezahrávejte si s kolegy, kteří tvrdě dřou a zametají za vámi stopy vaší neschopnosti. Pokud nezačnete brát svoje povinnosti vážně, jak jste slibovali, dopadnete špatně. A v dnešní době se…

Nejčtenější články

Doporučujeme