Jste stále nespokojená se svým tělem? Možná trpíte dysmorfofobickou poruchou

21. 9. 2021
Foto: iStock
Jste stále nespokojená se svým tělem? Možná trpíte dysmorfofobickou poruchou | Foto: iStock
Ideál krásy, který vytváří média a sociální sítě, je pro mnoho lidí nedosažitelný. Navíc panuje rozšířená domněnka, že jen krásní lidé mohou být šťastní. Není proto divu, že jsou některé ženy i muži doslova posedlí tím, jak vypadají. Zároveň jsou ale pořád se sebou nespokojení. Odborníci mají pro tuto posedlost i název – dysmorfofobie neboli tělesná dysmorfická porucha.

Domnělá vada na kráse

Možná se o dysmorfické poruše málo mluví, ale ve skutečnosti není vůbec neobvyklá. Naopak jí trpí spousta žen, zvláště mladých. "Dysmorfofobie je porucha obsedantně kompulzivního spektra, která spočívá v trýznivém zabýváním se domnělým vzhledovým defektem," říká psychiatr Mayurnath Reddy z Yashoda Hospitals Hyderabad.

Lidé postižení dysmorfofobií předpokládaný nedostatek maskují nebo hledají pomoc u různých estetických lékařů, dermatologů či kosmetických specialistů, kde tvoří více než 10 procent z celkového počtu všech pacientů. Problém je, že estetické zákroky jim většinou nepřinesou úlevu, naopak zvyšují jejich zoufalství. To může vést až k depresím, kompulzivnímu (posedlému) chování a v horším případě až k sebevraždě.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Toužíte-li po změně pracovní pozici, nezapomeňte poslat novému zaměstnavateli životopis. Nyní jste akční a kreativní, bez pochyby uděláte skvělý dojem. Jestliže jdete na pracovní pohovor,…

Nejčtenější články

Doporučujeme