Jste ve vztahu přehnaně kritická nebo se hádáte? Krize můžete mít v genech

1. 10. 2022
Necháte si ve vztahu vše líbit a neumíte se vymezit a stanovit hranice? Anebo s vámi muži naopak zažívají perné chvilky, protože jste velmi náročná? Obojí lze „podědit“ po rodičích.

V žilách nám proudí jejich krev

„Jak dnes zacházíme s dětmi, tak budou ony zítra zacházet se sebou, s bližními i s okolním světem,“ tvrdí na svém webu psychoterapeutka Eva Lábusová. Psychologové tento jev označují jako přijímání rodičovských vzorů. To, co děti vidí u svých rodičů, zpravidla vnímají jako normální chování.

„Mnoho rodičů se dnes ve výchově spoléhá hlavně na rady expertů a odbornou literaturu, zapomínají však, že nejdůležitější je pro dítě jejich vlastní příklad. Kromě mateřského a otcovského vzoru děti zásadně formuje také vzájemný vztah rodičů,“ uvedl pro portál Šance dětem psycholog Martin Jára. To, co u rodičů vidíme, slyšíme, cítíme a pozorujeme, nás v budoucnu ovlivňuje víc, než bychom si kdy pomysleli. Vzorců je mnoho, nejvýraznější jsou pravděpodobně následující čtyři.

Nastavit si hranice ve vztahu nemusí být zrovna jednoduché. Co radí odborník? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Jste plny energie a do všeho se vrháte s chutí. Nadřízený je z vašich výkonů nadšený, proto se dočkáte skvělých výsledků a následně i senzačního finančního ohodnocení. Na pracovišti vládne…

Nejčtenější články

Doporučujeme