K čemu potřebujeme enzymy? Posilují imunitu, urychlují léčbu po operaci

16. 6. 2018
Léčba enzymy je v posledních letech hodně populární. A není divu. Enzymy totiž naše tělo potřebuje jako sůl, a pokud jich nemáme dost, začneme špatně trávit potravu, hůře se nám vstřebávají živiny a necítíme se dobře. Na trhu existují spousty enzymatických přípravků, jako je Wobenzym Enzymax, Solgar enzymy, Digestive Enzymes, Prevenzym, Orenzym, Serrapeptase plus a další.
 

Enzymy jsou důležité zejména pro imunitu

Enzymy jsou speciální bílkoviny, které v živých organismech urychlují a řídí chemické reakce. A dovedete si jistě představit, kolik takových reakcí v těle neustále probíhá, vždyť náš organismus je jedna veliká chemická továrna.  

Například hlavní živiny v potravě – škrob, tuky i bílkoviny – musí být nejprve v trávicím traktu příslušnými enzymy rozštěpené na základní stavební kameny, ty se pak vstřebají a v játrech přemění na látky tělu vlastní. Kromě toho umí enzymy rozebrat toxiny, čistit krev, posilovat imunitní systém a spoustu dalších věcí. Zvláště důležité jsou pro imunitu. Pomáhají ji nastartovat, zvýšit naši obranyschopnost a ve správnou chvíli taky utlumit.

Proč užívat Wobenzym, Prevenzym, Enzymax a dalších enzymy?

Bohužel většina potravin, které konzumujeme, je zpracovaná. Uvařili jsme je, pasterizovali, konzervovali nebo dali do mikrovlnky. No a enzymy jsou velmi citlivé na teplo, takže je zničíme dost rychle a snadno. Je jasné, že nám v těle chybí. Proto se v posledních letech hodně využívá takzvaná enzymoterapie, tedy léčba, při níž lidé cíleně užívají živočišné a rostlinné enzymy ve formě tablet, dražé nebo kapslí.

Aby se enzymy v žaludku nepoškodily šťávami, chrání je speciální obal a rozpustí se až v tenkém střevě, odkud enzymy míří do krve a tkání. Jedním z těchto přípravků je i Wobenzym, vedle něj jsou na trhu další přípravky, jako je Enzymax, Solgar enzymy, Digestive Enzymes, Prevenzym, Orenzym, Serrapeptase plus a další. 

Složení, účinky a dávkování Wobenzymu

Enzymatické přípravky obsahují vhodně sestavené enzymy, které ovlivňují hlavně imunitu, tlumí záněty a otoky a do jisté míry taky rozpouští krevní sraženiny. Urychlují průběh zánětu a zmírňují následky, otoky se lépe vstřebávají, hojení po operaci je snadnější a rychlejší.

Dávkování Wobenzymu po operaci

Po každém chirurgickém zákroku totiž tělo reaguje zánětem či otokem - a právě enzymy je dokážou zmenšit či urychlit jejich hojení. Léčba se obvykle zahajuje hned po operaci (po konzultaci s lékařem) dávkou 3x denně 7 až 10 tablet, postupně se dávkování snižuje na udržovací dávku 3 x 3 dražé denně. Tablety se doporučuje užívat před jídlem nalačno, dvě hodiny předtím a půl hodiny po užití nejíst. Vše další najdete v příbalovém letáku.

Opravdu vám Wobenzym nebo Enzymax pomůže?

Někteří skeptici tvrdí, že Wobenzym a další enzymy jsou jen drahé placebo (cena přípravku závisí na lékárně, ale průměrně zaplatíte za balení 200 kapslí asi osm set korun). Ovšem existuje řada vědeckých studií, které efekt téhle léčby podporují. Jedna z nich prokázala u dětí léčených Wobenzymem snížení akutních zánětů dýchacích cest z 5,3 na 2,2 (rok po zahájení léčby), jiná studie zase prokázala zlepšení funkce poškozených ledvin, no a hodně pozitivních výsledků se prokazuje v případě gynekologických zánětů.

To se ostatně potvrdilo i u nás. V letech 2005 až 2007 podávali v Porodnicko-gynekologické klinice OU a FN Ostrava ženám s opakujícími se záněty právě enzymy, a výsledek? Významně se snížily recidivy po dobu jednoho roku od začátku užívání i v následujících třech letech!

Kdy mohou enzymy pomoci? Kde je najít? Mrkněte do galerie v úvodu článku. 

 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

V žádném případě se nepouštějte do rizikových obchodů. Stejně na tom nejste právě moc dobře. Vánoční svátky vás připravily o pořádnou sumu peněz. Dokonce můžete naletět podvodníkovi.…

Nejčtenější články

Doporučujeme