Kam až vás může dovést anorexie

31. 1. 2002
Kam až vás může dovést anorexie
Anorexie je nemoc z hubnutí. Propadají jí především dospívající dívky, které mají pocit, že v období dospívání ztrácejí kontrolu nad svým tělem. Nezvykle se zakulacují a dostávají první menstruaci.

Kam až vás může dovést anorexie

Anorexie je nemoc z hubnutí. Propadají jí především dospívající dívky, které mají pocit, že v období dospívání ztrácejí kontrolu nad svým tělem. Nezvykle se zakulacují a dostávají první menstruaci. Tento stav se snaží odvrátit právě hubnutím. Kýženého cíle se jim tak podaří dosáhnout, neboň hubnutím ztratí nejen pravidelný měsíční cyklus, ale i čerstvě nabyté ladné křivky. Přestože všem okolo připadá vyzáblý vzhled nevkusný a nezdravý, jim samotným to tak nepřipadá a dává jim pocit výlučnosti.
Někteří lékaři také spojují anorexii se snahou médií prosazovat štíhlou postavu jako recept na zdraví a štěstí. Také touha podobat se špičkovým modelkám má svůj význam.
Časem se však stav zhoršuje a objevují se další vedlejší účinky: deprese, úzkost, nespavost, chudokrevnost, neplodnost, ztráta sexuální chuti, poruchy myšlení, zácpa, pocení, nízký krevní tlak, snížená tělesná teplota, změna barvy a složení vlasů, nehtů a pokožky, nadměrný růst ochlupení.
Léčba je možná pouze v nemocnici. I v ranných stádiích je samoléčba nemožná.

Jak může dívka nemocná anorexií vypadat vám přiblíží následující fotografie, které nám poslala čtenářka Jana.

autor textu: Lucie

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Na první pohled jde vidět, že máte s drahou polovičkou jiné myšlenky a trávíte více času každý po svém. Ono to zase tak nevadí. Aspoň si od sebe odpočinete a budete se věnovat dětem,…

Nejčtenější články

Doporučujeme