Kam na dovolenou? Řecko - Rhodos

12. 6. 2001
Kam na dovolenou? Řecko - Rhodos
O Rhodosu se říká, že je "Perlová mušle na sametové podušce". Ostrov o rozloze 1412 km2 je plný barev, krásných pláží, malebné přírody a zachovalých památek. Návštěva ostrova je vhodná jak pro oddechovou dovolenou na pláži, tak pro milovníky památek a antické kultury.

Kam na dovolenou? Řecko - Rhodos

O Řecku jsme si to hlavní řekli již minule. Zavítali jsme na oblíbený ostrov Kréta. Dnes se podíváme na Rhodos.

O Rhodosu se říká, že je "Perlová mušle na sametové podušce". Ostrov o rozloze 1412 km2 je plný barev, krásných pláží, malebné přírody a zachovalých památek. Návštěva ostrova je vhodná jak pro oddechovou dovolenou na pláži, tak pro milovníky památek a antické kultury.

Hlavní stejnojmenné město bylo založeno v roce 408 před n. letopočtem a v období své největší slávy překonávalo i slavné Athény. 

Památky jsou zachovalé a navštívit můžete především Apolónův a Afroditin chrám, antika na vás dýchne v uličkách zvučných jmen: Pythagorova, Sokratova nebo Homérova. Na ostrově byla i slavná řečnická škola, kterou navštěvoval sám Cézar, Cicero, Brutus, Pompeus a další. Ostrov proslavila i sochařská škola. 
V roce 1309 ostrov obsadili rytíři z řádu Johanitů. Zůstalo po nich mnoho antických památek a obdivovat můžete především 4km dlouhé městské hradby s věžemi, baštami a příkopy. Roku 1522 ho museli přenechat tureckému sultánovi Sulejmanovi. Rytíři se poté usadili na Maltě a jsou známí jako Maltézští rytíři. V období turecké nadvlády nesměl do hlavního města vstoupit žádný křesňan.
Navštívit můžete také třetí nejstarší město na ostrově Lindos. Vládce Kleobul zde nechal postavit chrám pro bohyni Athénu Lindskou. V úzkých uličkách, kde se místy sotva vejdou dva lidé jsou výklady plné zboží a vy nevíte, jestli máte obdivovat nabídku obchůdků nebo krásné malé čtvercové domky. 
Navštívit také můžete údolí motýlů, kde v létě poletují tisíce vzácných hnědočervených motýlů.

Tak jako všude v Řecku je dlouho do noci otevřeno v malebných uličkách mnoho obchůdků a taveren. Řecké jídlo je velice chutné a přesto, že se vám může zdát nezdravě tučné, opak je pravdou. Místní kuchyně je proslulá olivovým olejem, který má blahodárné účinky. V některých zapadlých vesničkách používají olivový olej na vše a chléb si nemažou máslem ani margarínem, ale potírají olivovým olejem.
Například obyvatelé Kréty se díky olivovém oleji dožívají nevyššího věku v Evropě.
Přátelskou atmosféru na ulicích umocňují všudypřítomné kočky a velcí pestrobarevní papoušci.

Rhodos nabízí pestrobarevnou škálu pláží. Najde si snad každý písčité zátoky se skalnatými výběžky (pláž Anthonyho Queena), dlouhé a rušné pláže s veškerým servisem po celém východním pobřeží. Mladí vyhledávají pláž ve Falikari, kde probíhají úžasné diskotéky přímo na ulici. Nejkrásnější pláží na ostrově je Tsambika (svit ohně).

Teplota vody je v květnu okolo 20°, v létě kolem 25°, někdy se vyšplhá až na 30°. Na ostrově stále vane severozápadní vítr, a tak jsou letní vedra snesitelná. V průběhu roku je až 300 dní slunečných.

Cenový přehled pobytů:
FISCHER - Hotel AFANDOU BEACH na 7dní v červenci - 20.020,- Kč
FISCHER - Hotel LOUTANIS na 7dní v červenci

  1. 18.990,- Kč

Čedok

  1. Trianta Studia a apartmány - 12dní v červenci - 18.590,- Kč

Čedok

  1. Hotel RHODOS PALLADIUM - 11dní v červenci - 39.590,- Kč

GOLDAIR Greece tours - Hotel Venus - 10 dní v červenci - 17.500,- Kč
GOLDAIR Greece tours - Hotel Golden Beach

  1. 10 dní v červenci - 29.100,- Kč

EXIM TOURS - Falikari - Studio Haniotis - 11dní v červenci od 14.890,- Kč
EXIM TOURS - Rhodos - Hotel regina - 11dní v červenci od 20.190,- Kč

autor: Michal

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Rozhodí vás pracovní povinnosti, které vám uloží šéf proto, aby vám ukázal, že nad vámi má navrch. Dlouho se už ale vytahovat nebude. Urychlit jeho odchod můžete i vy, když se objednáte u…

Nejčtenější články