KAM O VÍKENDU? Masopustní hody, karnevaly nebo valentinská poutní mše

KAM O VÍKENDU? Masopustní hody, karnevaly nebo valentinská poutní mše

Počasí posledních dnů a týdnů je spíše jarní a stejnou předpověď nabízí i následující víkend. Ideální je tedy nesedět doma u televize, ale vyrazit do přírody či na zajímavou kulturní či zážitkovou akci. Máme pro vás několik tipů.

Kaňkovský masopust, Kutná Hora, 17. 2.

Masopust, lidově fašank nebo jen obecně karneval je slavnostní čas mezi postními obdobími Vánoc a Velikonoc. Jak už napovídá český název: „masopust“ vychází ze smyslu slov opuštění masa, stejně tak slovo „karneval“, které pochází nejspíš z italského „carne levare“, dát pryč maso. Pokud nemáte program na sobotu, může být zajímavým tipem masopustní veselí, které můžete spojit s prohlídkou krás Kutné Hory. Již pojedenácté projde masopustní průvod kutnohorským předměstím Kaňk. Složky společenského, kulturního a sportovního života na Kaňku připravily průvod masek, které budou různě taškařit po celý den. Sraz je naplánován na 9. hodinu v areálu TJ, kde bude hrát reprodukovaná hudba, připravený bude ovar, zabijačkový gulášek, prdelačka a další pochutiny a tekutiny. Pořadatelé hlásí: samozřejmě jste všichni srdečně zváni. Průvodu se může zúčastnit opravdu každý, kdo bude mít zájem, v maskách či bez masek. Masopust se bude konat i na dalších místech naší země, například v Příbrami, v Ledcích u Plzně, v jihomoravských Milovicích, středočeském Zájezdu, Dolních Dunajovicích, Mikulově, severočeském Úštěku, Českém Krumlově.

Poutní mše zamilovaných ke sv. Valentinu na pražském Vyšehradě, 17. 2.

Nestíháte ve shonu týdne pořádně se svou drahou polovičkou oslavit svátek sv. Valentina? Víte, že na pražském Vyšehradě jsou uchovány ostatky svatého Valentina? K ostatkům uchovávaným v relikviáři v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě patří světcova kost z lopatky, získaná možná již za císaře Karla IV., nebo až v 19. století. Ostatek byl znovu nalezen v barokním relikviáři společně se třemi dalšími v roce 2002 v zázemí Vyšehradské kapituly. Tyto relikviáře byly součástí barokní výzdoby kostela Petra a Pavla ze 2. čtvrtiny 18. století. Při rekonstrukci a dostavbě chrámu v letech 1885–1903 byly přeneseny na nové oltáře a odstraněny teprve po nástupu komunistického režimu v 50. letech 20. století a byly pokládány za ztracené. Relikviáře byly restaurovány a jsou součástí chrámové klenotnice. V sobotu v 15.30 se můžete na Vyšehradě zúčastnit poutní mše ke sv. Valentinovi a prohlédnout si ostatky sv. Valentina.

Masarykův okruh pešky, 17. a 18. 2.

Chcete se podívat na Masarykův závodní okruh, kde se jezdí slavné motocyklové závody, nejen do hlediště, ale přímo na dráhu? Pak se tuto sobotu a neděli můžete s rodinou či kamarády projít po této dráze a zároveň vychutnávat okolní přírodu. A můžete s sebou vzít i svého pejska na vodítku. Anebo se nabízí možnost si sem jít zaběhat. V obou případech se vyhnete bahnu a můžete využít výhod zpevněné plochy a celého komplexu s jedinečnou atmosférou. Pro vstup na dráhu bude otevřena brána u stupňů vítězů, vstup je zdarma.
 

Doporučujeme

Články odjinud