Kam v září vyrazit za skvělým vínem?

2. 9. 2013
Kam v září vyrazit za skvělým vínem? | Zdroj: Shutterstock
Kdy jindy se potěšit se sklenkou jiskřivého moku, zazpívat si, zatančit a zakousnout něco dobrého než v době, kdy dozrává hroznové víno?

Sklizeň je ještě v plném proudu, ale konec léta a raný podzim jsou od nepaměti ve znamení oslav celoroční práce vinařů. Společně s nimi si vinobraní užívají i desetitisíce milovníků vína v mnoha moravských i českých městech, městečkách a vesnicích. V září a ještě počátkem října sice ještě kromě burčáku nemají možnost ochutnat, jak kvalitní bude letošní ročník, ale to nic nemění na tom, že bujaré veselí oslaví jak náklonnost přírody, tak i um vinařů.

Z desítek krásných vinařských akcí, které se konají po celé České republice, jsme pro vás vybrali ty, které budou rozhodně stát za to.

Můžete se těšit nejen na skvělý letošní burčák a krásná vína z dřívějších ročníků, ale také na cimbálovou muziku, krojované průvody, historické trhy, řemeslnické jarmarky, rafinované pochoutky, rozličné soutěže a zábavná kulturní vystoupení. Víno se bude samozřejmě oslavovat nejen na Moravě, ale také v Čechách. Tak si připravte diář a zapište si, kam se letos vydáte.


6.–7. září

Dolní Kounice

Nejen ochutnávky výborných vín z dolnokounické oblasti, ale také návrat do dob dávno minulých slibují historické městské slavnosti Rosa coeli, které se každoročně za začátku září konají v Dolních Kounicích. Na programu budou také šermířská a divadelní představení, jezdecký turnaj nebo večerní ohňostroj.

www.dolnikounice.cz


7. září

Horní Bojanovice

Hornobojanovské vinobraní nabídne svým návštěvníkům velkolepou burčákovou zábavu, v rámci které vystoupí pěvecké sbory, zahraje cimbálová i dechová hudba a dokonce se bude i soutěžit o nejlepší hornobojanovský výpěstek. Akce se koná od 13 hodin a za každého počasí. Děti se mohou těšit na skákací hrad a dospělé pro změnu pobaví lidový vypravěč.

www.hornibojanovice.cz


7. září

Ústí nad Labem

Na romantickém hradě Střekov nedaleko Ústí nad Labem proběhnou již třetí historické slavnosti vína a burčáku. Připraven je také bohatý kulturní program včetně přehlídky historických řemesel. Akce se uskuteční od 11 do 23 hodin.

www.hradstrekov.cz


7.–8. září

Uherské Hradiště

V Uherském Hradišti se tradičně konají Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. V jedinečné akci se snoubí výtečné víno a temperament lidových tradic. Hosté budou moci zhlédnout krojovaný průvod městem a samozřejmě i folklorní vystoupení ve vinných sklepech.

www.slavnostivinauh.cz


13.–14. září

Roudnice nad Labem

Vinařská slavnost „Roudnické vinobraní na zámku“ proběhne v prostorách zdejšího barokního zámku a jeho zahrad, které oživí několik hudebních scén. Součástí oslav je i hudební festival a výstava autoveteránů.

Vystoupí zde známé kapely No name, Jaksi Taksi, Verona, Petr Kotvald a Toxique, a to hned na třech scénách v prostorách zámeckého areálu.

www.vinobraniroudnice.cz


13.–14. září

Znojmo

Nejznámější Znojemské vinobraní se koná v historickém centru. Je připraven průvod městem s pochodněmi, rytířské turnaje, slavnostní otvírání mázhauzů a šenků, historické tržiště. Vrcholem akce je ohňostroj. V rámci vinobraní proběhne také ochutnávka vín VOC Znojmo u rotundy sv. Kateřiny v pátek od 14 do 19 hodin a v sobotu od 12 do 19 hodin. Vstup je zdarma.

www.znojemskevinobrani.cz


14. září

Strážnice

Strážnické vinobraní patří mezi nejvýznamnější slavnosti folkloru a vína na Slovácku. Hosté se mohou těšit nejen na tradiční jarmark, ale především na burčák od místních vinařů v otevřených víchách za doprovodu cimbálové muziky.

www.kulturnidumstraznican.cz


14.–15. září

Praha­-Troja

Vinobraní v Botanické zahradě v Praze proběhne ve vinici sv. Kláry i v zahradách Trojského zámku. K ochutnání budou vína z místní vinice a od dalších vinařů i burčák. Na programu jsou semináře o víně, tanec, šerm i občerstvení. Akce proběhne od 11 do 19 hodin.

www.botanicka.cz


27.–28. září

Valtice

Akce nazvaná Dny valtických burčáků se uskuteční na zámku Valtice. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku moravského burčáku a gastronomických specialit ve folklorním tónu. Začátek je v pátek v 17 hodin a v sobotu v 15 hodin.

www.valtice.eu


27.–29. září

Mělník

Vinobraní Mělník 2013 na historickém náměstí Míru bude věnováno pouze vínu a vinařům. Vstupné se platí jen za hudební scénu, která se vrací na zámek Mělník.

www.vinobranimelnik.cz


28. září

Kutná Hora

Svatováclavské slavnosti v překrásných exteriérech Palackého náměstí v Kutné Hoře vzdají hold historii a pobaví hudbou, divadlem i trhy. Milovníci vína mohou zavítat také na největší přehlídku českých vín do kláštera sv. Voršily.

www.vinokutnahora.cz


28. září

Hradec Králové

Festival vína a burčáku Hradecký koštýř proběhne na svátek sv. Václava na nádvoří kaple sv. Jana Nepomuckého a na severních terasách. Nabídne ochutnávku vína i burčáku, trh i kulturní program.

www.adalbertinum.cz


28. září

Moravská Nová Ves

Václavský burčákový pochod v Moravské Nové Vsi nabízí společnou výpravu od vinohradů do sklepů, na které rozhodně oceníte vynikající burčák a lahodná místní vína. Akce proběhne od 10 do 18 hodin.

www.vinaricek.cz


28.–29. září

Karlštejn

Již XVII. karlštejnské vinobraní předvede kromě kvalitního vína i přehlídku gotického odívání, výuku historických tanců a vystoupení polykačů ohně. Akce se uskuteční od 10 do 21 hodin.

www.karlstejnskevinobrani.cz


Akce měsíce

6.–9. září - MIKULOV

Tradiční Pálavské vinobraní v Mikulově přiláká každý rok několik desítek tisíc návštěvníků. Slavit se bude po celém městě, ale především na historickém náměstí, v Kapucínské ulici, na zámku a na Kozím hrádku. Hosté se mohou těšit na historický průvod, kapely a muzikanty jako Wohnout, Nightwork, Anna K nebo Vlasta Redl, národopisné sbory a výborné moravské víno.

www.palavskevinobrani.cz

Klepněte pro větší obrázek

Článek jsme převzali z časopisu F.O.O.D. 9/2013.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ve skrytu duše jste doufali, že se ovzduší na pracovišti lehce uklidní, ale to vám nevyšlo. Předpověď by to byla krásná. vy jste se ovšem poučili a nedáváte šanci ubírat svou energii.…

Nejčtenější články

Doporučujeme