Jeseníky - Praděd Foto: Toyota ČR

Jeseníky - Praděd Foto: Toyota ČR

Dlouhé stráně v Jeseníkách Foto: Toyota ČR
Nádrž Dlouhé stráně na hoře Mravenčník Foto: Toyota ČR
Rejvíz v Jeseníkách Foto: Toyota ČR
Cesta do Tejvízu v Jeseníkách Foto: Toyota ČR
13
Fotogalerie

Kam vyrazit o podzimních prázdninách? Jeseníky vás okouzlí nedotčenou krásou

Jeseníky v oblibě zastínily Krkonoše nebo Šumava, ale přitom to tu není o nic méně krásnější. A zvlášť na podzim si tu užijete božský klid. Využijte svátečního dne, prodlužte si víkend a vyrazte poznávat krásy Jeseníků!

Dolní Morava

V zimě se tu hlavně lyžuje, ale po zbytek roku je jedním z největších lákadel Stezka v oblacích, která se v nadmořské výšce 1119 metrů tyčí nad všemi sjezdovkami. Díky tomu, jak ční z krajiny, ji uvidíte ještě mnohem dříve, než zaparkujete dole pod kopcem. Obdivujte ji tedy i z dálky – je totiž dílem architekta Zdeňka Fránka. Přímo k ní vyjedete lanovkou nebo si vyšlápnete některou ze zážitkových tras. Vlastní stezka pak vede po příjemné dřevěné a bezbariérové lávce, cestu si můžete ozvláštnit, případně zkrátit díky husté síti vedoucí z jednoho patra do druhého anebo přes stometrový tobogan. Rozhodně si ji vyjděte až nahoru, kde čeká ten nejkrásnější výhled a ještě jedna adrenalinová atrakce – síť vznášející se nad krajinou.

Kam se vydat v Jeseníkách? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 6

Rejvíz

Naučná stezka Rejvíz ve stejnojmenné přírodní rezervaci má pouhé tři kilometry, a tak ji zvládne opravdu každý. Začněte u penzionu Rejvíz a pokračujte po žluté směrem na Bublavý potok a potom až do středu největšího moravského rašeliniště k Velkému mechovému jezírku. Smrkový les vlivem silného zamokření odumřel a jeho zbytky, které tvoří ochranné pásmo samotného rašeliniště, postupně ustupují prosvětlenému porostu borovice blatky, do něhož je místy vtroušena bříza, olše a jeřáb. Vzniká tak velmi výjimečná krajina, na kterou v Česku hned tak nenarazíte. Některé stromy jsou navíc i přes malý vzrůst staré více než 150 let.

Pokračování 3 / 6

Karlova studánka

Starobylé lázně obklopené přírodou jsou skutečným klenotem. Leží v panenské přírodě na východní straně nejvyšší hory Jeseníků Pradědu, v údolí horské říčky Bílé Opavy, a pyšní se nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Jsou pro ně typické roubené stavby ovlivněné empírem, které pamatují založení lázní a stojí dodnes. V parcích a na úbočích zalesněných svahů najdete lázeňské penziony a pavilony, geologickou expozici jesenických hornin, umělý vodopád, kavárny i výletní restaurace.

Pokračování 4 / 6

Bílá Opava

Máte rádi pěší turistiku, ale jen když je stezka zábavná, plná mostů a lávek, schodišť, ale také krásných výhledů a vodopádů? Pak si určitě musíte projít naučnou stezku Bílá Opava, která to všechno splňuje a ještě je půvabně obklopená skalami. Za neobvyklý ráz krajiny může její geologická stavba, jejíž horní část je tvořena převážně rulami, dolní část břidlicemi a křemenci.

Pokračování 5 / 6

Dlouhé stráně

Ve vodní elektrárně Dlouhé stráně zjistíte, jak se vlastně z vody může získat elektřina, ale také si prohlédnete překrásné vodní dílo – horní přečerpávací nádrž v nadmořské výšce 1 350 metrů na hoře Mravenečník. Dlouhé stráně jsou třetí největší přečerpávací vodní elektrárnou na světě a nejrozsáhlejším vodním energetickým dílem v České republice. Je to skvělý celoroční tip na výlet, jen pozor – pokud je v zimě hodně sněhu, nahoru k nádrži se nejezdí.

Pokračování 6 / 6

Praděd

Nejvyšší hora Moravy a Slezska je asi největším symbolem Jeseníků, proto byste ho určitě neměli minout. Na jeho vrcholu je „nová“ rozhledna z roku 1983, která nahradila tu historickou, vybudovanou v roce 1912. Na Pradědu se kříží spousta pěších i cyklistických stezek a v zimě se mění na lyžařské středisko, takže ať už milujete jakýkoli sport, tady se rozhodně nudit nebudete. Odměnou za námahu vám bude výhled do celého kraje a také na specifickou přírodu – nachází se tu vzácná alpínská společenstva, lesní porosty pralesovitého charakteru i ledovcové kary.

Doporučujeme

Články odjinud