Kam za biopotravinami

25. 9. 2008
Kam za biopotravinami
Patříte-li mezi gurmány, co oceňují opravdovou chuť lahodného jídla a zároveň dbají o své zdraví, jistě vám není potřeba představovat biopotraviny. Jídlo bez obrovského množství chemie a látek, které tělu dlouhodobě škodí rozhodně stojí za pozornost. Kde takové potraviny ale sehnat?

Ještě před pár lety byl nákup ekologicky pěstovaných potravin a zdravého masa jako hledáním jehly v kupce sena. Naštěstí se tato situace každoročně zlepšuje díky stále stoupajícímu zájmu spotřebitelů a tím i lepší nabídce obchodníků. Dnes již nemusíte obcházet malé krámky v zapadlých uličkách, neboť i velké supermarkety zařazují do svého sortimentu i eko pochutiny.

Na pultech a v regálech máte konečně možnost zvolit si zdravější variantu ovoce, zeleniny, masa, mléčných výrobků, koření, ale také pamlsků v čele s oříšky, čokoládou, musli. A samozřejmě nechybí ani bio nápoje – čaje, káva, džusy, vína. A pro milovníky pečení se najde i několik druhů biomouky.

Kam za nákupem biopotravin? Nejširší sortiment nabízí řetězec Tesco díky vlastní značce Tesco Organic. Také nabídka Intersparu a Hypernovy stojí za pozornost. Nově také Kaufland výrazně označuje bio potraviny. Síť maloobchodů Coop usnadňuje svým zákazníkům nákup speciálně označenými regály Bio Coop, ve kterých najdete více než 50 biovýrobků.

Skvělým krokem již zmiňovaných prodejen Coop je i fakt, že je zde kladen velký důraz na to, aby biopotraviny pocházely pokud možno co nejvíce z českých ekofarem a od českých výrobců. Zdejší sortiment biopotravin v současnosti zahrnuje kompletní nabídku základních biopotravin tak, aby z nich zákazníci byli schopni připravit vynikající oběd či večeři. Nabízí také zdravé svačiny pro děti či mléčné bio výrobky k lepšímu startu nového dne.

Pod značkou Tesco Organic se na pultech obchodů Tesco objevuje více než 120 výrobků z oblasti čerstvých a trvanlivých potravin. Nabídka zahrnuje cereální výrobky, semínka a ořechy, několik druhů čajů a kávy, nápoje, rýži, těstoviny, olivové oleje, velký výběr čerstvého masa a uzenin, pečivo, ale také ovoce a zeleninu. Tesco zákazníkům nabízí také biovíno z unikátní biosférické rezervace Pálava v odrůdách Malverina a Laurot. Biopotraviny z řady Tesco rozeznáte podle jednotného černo-zeleného obalu a výrazného loga „Tesco Organic“. Na většině výrobků je uvedeno logo kontrolní organizace prokazující biopůvod v podobě zelená zebry s nápisem „Produkt ekologického zemědělství“ pro české výrobky nebo zeleno-modré loga s nápisem „Organic Farming“ pro potravy ze států Evropské unie.

Bio najdete také v lékárnách. Francouzská značka Sanoflore, kterou jistě znáte díky jejím přípravkům v péči o pleť a tělo, má ve své nabídce také řadu biočajů.

Blahodárné účinky bylinek slouží celému tělu a umí i léčit. Dvojnásob to platí u bylinek pěstovaných v čisté přírodě bez chemický látek. Organismu se tak dostanou jen i správné látky bez vedlejších přísad. V nabídce voňavých, lahodných a tělu prospěšných čajů najdete směsi pro klidný spánek, pro zeštíhlení, na usnadnění trávení, na podporu detoxikace, na úlevu těžkých nohou, pro rozjasnění pleti a také na lepší průchodnost střev.

Nejen děti mají rády studené šťávy připravené z ovocných sirupů. V bioobchodech či v karlínském Petit Café se zaměřte na řadu bio sirupů od značky Rocks Organic. Velmi osvěžující je např. citrónový Lemon Squash.

Sirup obsahuje pouze bio citrony, vodu, bio třtinový cukr a kyselinu citronovou, tedy žádné konzervanty, umělá sladidla, ochucovadla nebo barviva. Stačí jej smíchat v množství vyhovujícím vaší chuti s vodou a svěží nápoj je na světě.

Vedle svěžího citrónu jsou v nabídce další tři příchuti – pomeranč, černý rybíz a červené ovoce.

foto: COOP, Sanoflore, archiv

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jste obdařeni vitalitou a přitahujete nyní správné typy lidí, kteří dokážou okysličit vaši tvůrčí krev. Může se také jednat o sponzory, kteří vám pomohou dosáhnout vašich cílů a kteří jsou…

Nejčtenější články

Články odjinud