Kam za nákupy v Evropě? Užitečné rady a tipy, které oceníte | Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Kam za nákupy v Evropě? Užitečné rady a tipy, které oceníte

Spojte cestování po Evropě s nákupy a dovezte si kromě zážitků také něco do skříně nebo pořídíte originální vánoční dárky.

Londýn

Jak se tam dostat:

S leteckou společností British Airways. Do Londýna létá pětkrát denně, takže to můžete stihnout i na otočku. Zpáteční letenku seženete kolem 4000 Kč. Více na www.ba.com

Kde nakupovat:

Rájem nakupujících je Oxford Street a na ni navazující Regent Street. Největší šílenství se odehrává v levném Primarku, kam je nejlepší vyrazit ráno těsně před otevřením. Nestane se vám tak, že by oblečení bylo na zemi, pošlapané a velikosti zpřeházené. Kromě známých obchodů nakoukněte i do těch, jejichž názvy vám moc neříkají, jako Lux, Vanessa Bruno nebo Urban Outfitters. Obchodní dům Harrods na Brompton Road je sice pojem, ale levno v něm rozhodně není.

Na nákupy zamiřte raději do Selfridges na Oxford Street, kde v šesti patrech seženete úplně všechno. Pro originalitu, podivnosti všeho druhu a jiné kafe než ze Starbucks si zajděte do Camden Marketu. Mix návrhářů a jedinečných vintage modelů najdete na Brick Lane.

Dobrým tipem je i Rokit, kde z recyklovatelné kůže šijí tašky, maxipsaníčka a celkově je tu levno. Pokud vám nevadí hrabání, rozhodně nevynechejte TK Maxx (nejlepší pobočku najdete na rohu Fenchurch a Lombard Street) a Dress for Less, nabízející mix nošených i nenošených modelů od známých návrhářů.

Milán

Jak se tam dostat:

Levné letenky (kolem 3000 Kč) nabízejí nejen nízkonákladové aerolinie, ale i ČSA. Dobrý srovnávač cen najdete na www.skyscanner.com. Z letiště do centra jezdí shuttle bus, cena je 16 eur za zpáteční jízdenku.

Klepněte pro větší obrázek

Kde nakupovat:

V Miláně vám všichni řeknou, že v centru nakupují jen neznalí turisté, ale stejně se tam běžte podívat. Vyhlášená je Quadrilatero della moda neboli Módní či Zlatý čtyřúhelník – světoznámé místo tvořené ulicemi Montenapoleone, Spiga, Sant‘Andrea a Manzoni. Vynechat nelze ani obchodní dům La Rinascente vedle Milánského dómu.

Za pozornost tady stojí tradiční italská značka kosmetiky Pupa Milano a její rozverné make-up paletky. Pro Italy se ale vše podstatné odehrává mimo hlavní ulice. Vyhlášené jsou v Miláně outlety. V centru můžete zkusit D Magazine přímo na Via Montenapoleone, objevitelům doporučuji Il Salvagente, který je schovaný ve dvoře vnitrobloku domu na Via Fratelli Bronzetti mezi Via Archimede a Via Melloni. Nehledá se jednoduše, ale i to je součást zážitku.

V okolí Milána jsou hned tři outlety: Serravalle, Foxtown a Vicolungo. Do všech jezdí každý den z centra Milána autobusy. Na webu Zani Viaggi (www.zaniviaggi.it) seženete jízdenky už od 20 eur. Dobrý tip jsou tzv. Temporary shops neboli obchůdky, které si na krátkou dobu pronajímají světové značky a prodávají tu svoje skvosty za podstatně nižší ceny. Seznam najdete na www.milanodabere.it, záložka Temporary stores, internetové stránky jsou i v angličtině.

Drážďany

Jak se tam dostat:

Pokud nechcete jet autem, zkuste vlak. Vlaky z Čech, které jezdí každé dvě hodiny, zastavují na hlavním nádraží, odkud je to k nákupům jen pár kroků. Jízdenky najdete na www.cd.cz za ceny kolem 500 až 700 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Kde nakupovat:

V nákupních prioritách se tu od porevolučních dob moc nezměnilo. Pořád vede Prager Strasse, akorát místo starého obchodního domu tu dnes stojí nový shopping mall s názvem Centrum Galerie. S rozlohou 52 tisíc metrů čtverečních plochy patří k největším v Evropě. Značky jsou tu stejné jako dřív, ale znalci si pochvalují větší výběr, lepší kvalitu a nižší ceny, a to hlavně v době výprodejů. Také tu mají TK Maxx.

Za luxusem se v Drážďanech chodí do pasáží Quartier u Frauenkirche nebo Königstraße ve čtvrti Barockviertel. Za originalitou pak do malých obchodů, butiků a uměleckých galerií ve čtvrti Neustadt.

Barcelona

Jak se tam dostat:

Nejlevnější letenky nabízí Vueling Airlines, a to koncem října za 4000 Kč.

Klepněte pro větší obrázek

Kde nakupovat:

Španělsko dalo světu obchody, které dnes zná celý svět: Mango, Zara, Bershka, Stradivarius, Pull & Bear, Oysho a ty všechny pochopitelně najdete i v Barceloně.

Každá značka tady má hned několik obchodů. Speciální Zara butik, kde kromě klasické nabídky seženete i kousky z limitované edice, najdete v ulici Portal de l´Ángel. Podobně laděné Mango je u zastávky metra Sant Antoni. Do obou běžte v pondělí nebo ve čtvrtek okolo poledne, kdy se na pulty dostává nové zboží.

Milovníky obchodních center potěší Diagonal Mar, největší obchodní centrum v Katalánsku, a pak samozřejmě také obchodní dům El Corte Inglés, což je jakýsi španělský ekvivalent londýnského Harrods. Má pobočky po celé zemi, ale z té barcelonské na Plaza de Catalunya je zajímavý pohled na střechy španělského velkoměsta. Největší koncentraci obchodů potkáte na jedné z nejznámějších ulic Barcelony La rambla.

Nákupy v hlavním městě Katalánska jsou zábavné, protože jsou velmi rozmanité – seženete tu vše od věcí z tržnice za pár eur přes už zmíněné světoznámé a cenově dostupné značky až po malé butiky lokálních návrhářů a avantgardních umělců, kdy originální kusy najdete hlavně v oblasti El Raval.


Článek vyšel v časopise Dieta.

Doporučujeme

Články odjinud