Kamarádka podvádí manžela. Chce, abych její zálety kryla

11. 9. 2015
Kamarádka podvádí manžela. Chce, abych její zálety kryla
Moje nejlepší kamarádka podvádí už několik týdnů svého muže a chce, abych jí poskytovala alibi. Svádím dost velký vnitřní boj - na jednu stranu je pro mě důležité přátelství, na druhou jsem ale i zastánkyní férového jednání. Krýt něco takového se mi prostě nechce!

S Lindou jsme kamarádky už od páté třídy, pojí nás pětadvacet let přátelství. Je to moje věrná souputnice celým životem, jedna z nejbližších duší, co mám. Ví o mně věci, které jsem nikdy nikomu jinému neřekla. A platí to i naopak - taky ona se mi svěřuje se vším. Jenže poslední dobou jí dělám vrbu v záležitosti, o které bych snad raději nevěděla. Nemusela bych pak řešit takové dilema.

Linda si totiž našla milence. Věděla jsem, že prožívá manželskou krizi, trvá už dlouho, protože se jí s mužem, který je navíc o dost starší, nedaří mít miminko a jejich vztah to poznamenalo. Co rozhovorů na to téma jsme vedly! Ale že si nakonec své problémy bude "léčit" zrovna takhle, to jsem tedy nečekala.

Začalo to před prázdninami. Jsme zvyklé se scházet dost často - chodíme spolu cvičit, někdy si i jen tak sednout na víno nebo na babský film do kina. Mám úžasného muže, který našeho tříletého syna večer zaopatří a ještě si to užívá. I proto mi bylo tak líto, když jsem poslouchala, jak je Linda poslední dobou nešťastná.

No ale právě někdy v červnu zničehonic ožila, i když mi chvíli trvalo, než jsem to zaznamenala, protože najednou neměla moc času a viděly jsme se v tom měsíci snad jen dvakrát. Při jednom z dalších setkání jsem si ale nemohla nevšimnout, že je celá jako vyměněná. Po dlouhé době se opravdu usmívala a vůbec tak nějak celá zářila.

Myslela jsem, že je konečně těhotná...

Moje první myšlenka byla, že je třeba konečně těhotná, ale nechtěla jsem se ptát, co kdybych se pletla... Tak jsem jen opatrně zmínila, že vypadá nějak podezřele spokojeně. Linda trochu zčervenala, chvíli se po kavárně rozhlížela, jako by se bála, aby ji někdo neslyšel. A pak se ke mně naklonila: "To bude tím, že jsem. Já jsem se totiž asi zamilovala!" Nevěřila jsem chvíli svým uším, tohle jsem nečekala.

A z Lindy vypadlo, že se v práci sblížila s jedním kolegou, už několik týdnů se spolu scházejí a je to čím dál lepší! "Ty se chceš s Petrem rozejít?" ptala jsem se ještě napůl v šoku, ale její odpověď mě uzemnila. "Kdepak, to v žádném případě. Tohle je úplně nezávazné, čistě fyzická záležitost. Ale ohromně mi to pomáhá, je to taková terapie, víš? Abych se teď z toho doma úplně nezbláznila."

Z mého pohledu to nedává smysl. Jak chce urovnat vztah s manželem, když si našla milence? Natož se s ním pak snažit o dítě? Ale Linda si je jistá, že ví, co dělá. Nebo aspoň tenkrát to ještě věděla. Poslední dobou se jí to spíš začíná vymykat z rukou - a právě proto mě požádala o pomoc. Jenže já už tak mám co dělat, abych její tajemství před manželem udržela!

Zpočátku se kamarádka se svým milencem scházela jednou týdně, někdy ani to ne, a dávala si dobrý pozor, aby nevzbudila nejmenší podezření. Jenže s jídlem roste chuť a jejich schůzky nabraly na intenzitě. A proto používá mě jako zástěrku. Zavolá mi a řekne, že spolu jdeme do kina a pak ještě na víno - tak jako dřív. Jenže spolu samozřejmě nikam nejdeme. Když se to stalo poprvé, nestihla jsem se nijak bránit a vše jí odkývala.

Nechci se přetvařovat ani ji v jejím chování podporovat

Linda to však poslední dobou začala opravdu přehánět - chce alibi minimálně třikrát týdně. A mně to začíná čím dál víc vadit! Ne snad že by mi její muž volal, to se nikdy nestalo, ale i tak je to pro mě velký stres pamatovat si všechny ty lži, kde jsem údajně byla, kdyby snad někdy nějakou náhodou bylo potřeba si vzpomenout.

Navíc kvůli tomu musím lhát svému vlastnímu manželovi. Linda mě zapřisáhla, ať před ním mlčím - bojí se, že pak už se to mohlo jednou dostat i k Petrovi. Manžel se mě poslední dobou vyptává, jak to, že se s Lindou už nevídáme tolik jako dřív, samozřejmě si toho všiml, a já si musím vymýšlet, což se mi vůbec nelíbí.

A především, to nehorší je, že mi vadí samotný fakt, jak se Linda chová. Nejsem žádná přehnaná moralistka. Vím, že v manželství se může stát leccos, ale dlouhodobý poměr, kdy takhle obelhává svého muže, nutí k přetvářce i mě a zřejmě s tím nemíní hned tak přestat, mi čím dál víc vadí. Připadám si trochu zneužívaná a jejího muže je mi líto, tohle si podle mě prostě nezaslouží.

Zkoušela jsem s ní o tom promluvit, ale ona pomalu žadonila na kolenou, ať to pro ni udělám, že se díky svému milenci cítí dobře a že to paradoxně pomáhá i jejímu manželství, protože se k Petrovi chová teď líp. A že ten poměr nebude trvat věčně (jak to může vědět?). Dokonce se uchýlila k citovému vydírání: Ona by to prý pro mě udělala bez váhání, pokud bych něco takového potřebovala. Děkuji pěkně!

Zatím tedy mlčím a pomáhám jí, ale s čím dál větším odporem. Nechci ztratit nejlepší kamarádku, ale ani ji dál podporovat v jejím počínání. Nevím, co dělat.

Eva, 35 let

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Tento týden je mimořádně povedený, proto nepokoušejte štěstí. Zaměřte se na lenošení, ale také na rozmluvy s miláčkem o budoucnosti. Oba dva sníte o dokonalém bydlení, proto se o tom…

Nejčtenější články

Doporučujeme