Kamarádky jsou důležité v každém věku: Někdy nahradí psychologa i rodinu

Kamarádky jsou důležité v každém věku: Někdy nahradí psychologa i rodinu

Bez kamarádek je život těžší. Přátelství zrají věkem jako víno, každým rokem jsou kvalitnější, vzácnější a více a více nenahraditelná. Mít dobrou kamarádku, o kterou se můžete opřít, je zkrátka k nezaplacení.

Přinesly Lexaurin a nastavily ucho

„Kdybych během rozchodu s Ivem neměla Martu a Danu, tak bych si asi hodila mašli! S přítelem jsem se seznámila dva roky po rozvodu, žili jsme spolu deset let. Pomohla jsem mu vychovat dceru, na kterou byl sám. Dcera dospěla, vylétla z hnízda a přítel si do něj místo mě nastěhoval o generaci mladší kolegyni a já se propadla do pekla smutku, zmaru a beznaděje. Dana i Marta mi pomáhaly, jak jen mohly. Dana mi přinesla Lexaurin, který mě vytáhl z nejhoršího, obě pak byly neustále na telefonu, mohla jsem se jim kdykoliv vyplakat a vynadávat. Jen mi ty mé holky nedovolily, abych se litovala. Když jsem se oklepala z nejhoršího a byla jsem ochotná vytáhnout paty z domu, obětovaly mi několik víkendů, které mohly strávit v mnohem příjemnější společnosti, než byla ukňouraná a depresivní osoba na prahu menopauzy. Myslím, že by mi žádný psycholog nepomohl efektivněji!“ vzpomíná na jedno z nejnáročnějších období v životě paní Renata. A není s takovou zkušeností zdaleka sama.

Co dělat, když kamarádku podvádí partner? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Letitá přátelství se vyvažují zlatem!

Přátelství zrají věkem jako víno. Každým rokem jsou kvalitnější, vzácnější a více a více nenahraditelné. Zvláště desítky let trvající přátelství, kdy s kamarádkami sdílíme vztahové peripetie s partnery i s dětmi, úspěchy i neúspěchy, trapasy i tajná přání a mnohdy i nejniternější myšlenky, které bychom před nikým jiným neřekly nahlas. Taková přátelství bývají ta nejvzácnější! Málokdo nám rozumí a zná nás natolik jako letité kamarádky. Mnohdy ani naši rodiče a partneři. Zestárnout s kamarádkami z mládí je obrovský dar.

Pokračování 3 / 5

Rodinu si nevybíráme, přátele ano

Rodinu si nevybíráme, ale spřízněné duše ano. A tak se může snadno stát, že zatímco s rodinou jsme neustále v rozepřích a neshodách, s kamarádkami nikoliv. Výhodou i nevýhodou totiž je, že nás s kamarádkami nepojí žádná povinnost, DNA či příjmení, ale to, že jsme se jedna pro druhou svobodně rozhodly – a v tom je nevídaná síla! V některých nesnadných obdobích života nám pak může přízeň kamarádek nahrazovat přízeň vlastní rodiny.

Pokračování 4 / 5

Přátelství máme v genech

„Ženy se odedávna scházely a utvářely kruh, aby vyléčily svá zranění, sdílely své příběhy, předávaly mystéria ženství, podporovaly a posilovaly ostatní ženy. Byla to setkání, která probíhala v jeskyních až po dnešní setkávání v kavárně, od tančení za svitu měsíce po skupinové zprávy na WhatsAppu…“ píše v jedné ze svých knih Rebecca Campbell, autorka knih zaměřených na ženskou spiritualitu, aktivistka a duchovní učitelka.

Rebecca si myslí, že niternou touhu a potřebu ženského přátelství, možná snad dokonce „sesterství“, máme my ženy v genech. Pokud takové vztahy v životě nemáme, tak to možná na různých úrovních pociťujeme jako určitou prázdnotu a nenaplněnost.

Pokračování 5 / 5

Když se spřízněných ženských duší nedostává

Možná jste svůj život zasvětila výhradně rodině, manželovi a dětem, jenže děti jsou už dospělé a samostatné, manžel má své záliby a vy najednou bolestně postrádáte spřátelenou duši. Možná vzpomínáte a chybí vám „bláznivé holky“, které vás provázely celou školní docházku nebo s vámi bydlely v ulici.

Kde však vzít ve středním věku opravdické kamarádky? Co třeba oslovit některé z kamarádek z mládí či ze školy a navázat zpřetrhané nitky přátelství, možná jsou na tom podobně! V době sociálních sítí to nemusí být vůbec těžké! Další možností je s odvahou navštívit nějaký tzv. ženský kruh. Což je místo svobodného a zcela dobrovolného setkávání žen, které se vzájemně podporují, sdílejí zkušenosti a předávají energii. V ženském kruhu není místo pro soupeření, srovnávání a závist. Ženský kruh je místo spočinutí, vydechnutí a obohacení. Pokud „zagooglíte“, jistě nějaký najdete.

Doporučujeme

Články odjinud