Kamila Moučková: První lásku jí vzala chůva, druhou Brejchová

25. 11. 2020
Ve věku dvaadevadesáti let zemřela v úterý 24. listopadu 2020 bývalá televizní a rozhlasová hlasatelka Kamila Moučková. Zažila výsluní i totální propady, profesní i osobní. Byla první ženou, která hlásila televizní noviny. A také tou, která v televizi 22. srpna oznamovala, že Čechy obsadila sovětská vojska. Kvůli svým pevným názorům a postojům musela na jednadvacet let opustit svou práci.

Neshody s otcem

Kamila Moučková se narodila v rodině komunistického funkcionáře a novináře Viléma Nového, který před Němci utekl do Anglie, kde se připojil k zahraničnímu vysílání BBC. Jeho emigraci odnesla rodina. Kamilinu maminku odvedli do vězení a dokonce měla jít na popravu. Nakonec ji odvezli do koncentračního tábora, z kterého se vrátila s osmatřiceti kilogramy váhy. Válku strávila Kamila u její kamarádky a u jejího manžela se začala školit na zubní laborantku. Její „náhradní“ matka byla nadšenou ochotnicí a Kamilu brala s sebou. Ta nakonec začala hrát nejdřív v teplickém a potom v jihlavském Horáckém divadle.

Po normalizaci se její otec velice politicky angažoval, od roku 1968 spolu deset let nepromluvili, jejich názory byly naprosto opačné. Zatímco ona vysílala z ilegality, on si chodil pro instrukce na sovětské velvyslanectví. Kamila Moučková nikdy nechápala, jak se mohl ze vzdělaného muže, který emigroval a účastnil se vysílání BBC, stát komunistický funkcionář a normalizátor.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

S nadřízeným si nerozumíte podle představ a opravdu vás to znervózňuje. Za svými nápady si stojíte, ale on o ně neprojevuje zájem. Tak moc se snažíte, až můžete svou krasojízdu za úspěchem…

Nejčtenější články

Doporučujeme