Kamila Moučková: První lásku jí vzala chůva, druhou Brejchová

14. 2. 2020
Je jí jednadevadesát, ale pořád je o ní slyšet. Kamila Moučková spolu s televizní moderátorkou Světlanou Wittovskou vydala na podzim 2019 knižní rozhovor Hlavou proti zdi. Na začátku února 2020 pak v pořadu Show Jana Krause oslnila diváky svou vitalitou. Televizní hlasatelka Kamila Moučková zažila výsluní i totální propady. Profesní i osobní. Byla první ženou, která hlásila televizní noviny. A také tou, která v televizi 22. srpna oznamovala, že Čechy obsadila sovětská vojska. Kvůli svým pevným názorům a postojům musela na jednadvacet let opustit svou práci.

Neshody s otcem

Kamila Moučková se narodila v rodině komunistického funkcionáře a novináře Viléma Nového, který před Němci utekl do Anglie, kde se připojil k zahraničnímu vysílání BBC. Jeho emigraci odnesla rodina. Kamilinu maminku odvedli do vězení a dokonce měla jít na popravu. Nakonec ji odvezli do koncentračního tábora, z kterého se vrátila s osmatřiceti kilogramy váhy. Válku strávila Kamila u její kamarádky a u jejího manžela se začala školit na zubní laborantku. Její „náhradní“ matka byla nadšenou ochotnicí a Kamilu brala s sebou. Ta nakonec začala hrát nejdřív v teplickém a potom v jihlavském Horáckém divadle.

Po normalizaci se její otec velice politicky angažoval, od roku 1968 spolu deset let nepromluvili, jejich názory byly naprosto opačné. Zatímco ona vysílala z ilegality, on si chodil pro instrukce na sovětské velvyslanectví. Kamila Moučková dodnes nechápe, jak se mohl ze vzdělaného muže, který emigroval a účastnil se vysílání BBC, stát komunistický funkcionář a normalizátor.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Partnerský vztah je nyní o rozkazech, které přicházejí ze strany drahé polovičky. Nemůžete přeci za to, že jste oba z jiného těsta. Jeden snílek a druhý realista. Povzneste se nad to a…

Nejčtenější články

Doporučujeme