Kanárské ostrovy

Kanárské ostrovy
Také vám se zdá zimní období v Čechách příliš dlouhé? Máte rádi teplo a sluníčko a nechcete čekat až do jara? Potom se odreagujte a užijte si pár přívětivých a teplých dní na jednom ze souostroví. Karnevaly v latinskoamerických rytmech jsou vítanou zábavou!

Kanárské ostrovy, španělsky Islas Canarisas leží v severním Atlantickém oceánu, zhruba 100 km západně od pobřeží Maroka a Západní Sahary. Skládají se ze sedmi malých ostrovů a dvou malých ostrůvků sopečného původu. Jejich název je odvozen z latinského „canis“, což je označení pro psa. Podle legendy byly totiž Kanárské ostrovy hlídány obrovskými psy. Objeveny byly ve 12. století arabskými mořeplavci, ve 14. století se staly francouzskou državou a ve století 15. se dostaly do rukou Portugalců a následně Španělů – v 19. století se staly jeho zámořskou provincií. V roce 1927 došlo k jejich administrativnímu rozdělení na dvě provincie, které jsou součástí Španělska. Definitivní autonomní status ostrovy získaly až v roce 1982. Dnes patří Kanárské ostrovy k oblíbeným místům pro odpočinek a dovolenou. Nabízí totiž širokou škálu sportovního vyžití, mezi nejvyhledávanější patří jogging, tenis, golf, rybaření jachting a cyklistika. Oblíbené jsou i návštěvy show se zvířaty, divadel, botanických zahrad či aquaparků. Ostrovy si oblíbili také potápěči.

Fiesty, karnevaly a festivaly

Pokud se vypravíte do této destinace, nenechte si ujít úžasný zážitek při účasti na zdejších fiestách. Jsou to církevní slavnosti, které trvají několik dní. Jejich součástí jsou průvody lidí v maskách, kteří nesou různé sochy. Nevýhodou slavností je, že po dobu jejich trvání jsou zavřené všechny obchody, bary i restaurace.

Na ostrovech můžete zažít i karnevaly podobné těm v Riu de Janeiru. Užijete si skvělou podívanou, veselí, rytmy latinskoamerické hudby i tanec v ulicích. Například na ostrově Tenerife se konají každoročně 10–14 dní před Popeleční středou, a když skončí, další začínají na ostrově Gran Canaria. A pro koho jsou „Kanáry“ určené? Jsou velmi rozmanité, a tak si tu „něco“ najde snad každý, kdo sem zavítá. Náš malý průvodce po jednotlivých ostrovech vám jistě usnadní rozhodování.

Gran Canaria

Patří k nejnavštěvovanějším z celého souostroví, který nemá konkurenci, pokud jde o srovnání pláží. Na nejznámější Playa del Inglés se nacházejí nádherné až deset metrů vysoké písečné duny v Maspalomas, které mění tvar každou hodinu. Vznikly rozmělněním korýšů, mušliček a drobných kamínků. Fascinující je hlavní město Las Palmas, které nabízí neobyčejnou kombinaci pláží a moderní zástavby. Zachovalo si ráz typického španělského města se starobylými památkami, úzkými uličkami, ale i kavárnami, hospůdkami, tradičními trhy a přístavem. Za zmínku stojí historický přístav Puerto de Mogan, vyhlídka ve středu ostrova Cruz de Tejeda a městečko Teror s krásnými domky. Rodiny s dětmi pak ocení aquapark se skluzavkami a tobogany.

MyLife zajímavost: Za příznivé ceny lze nakupovat značkové oblečení, elektroniku, fotoaparáty a parfémy. Oblast je bezcelní zónou.

Tenerife

Přezdívá se mu ostrov věčného jara, svou rozlohou je největší z celého souostroví. Sever je chladnější a častěji zde také prší, takže je plný banánovníků a stále kvetoucích stromů a keřů. Dominantou ostrova je nejvyšší hora Kanárských ostrovů i celého Španělska Pico del Teide (3718 m n. m). Necelých 200 m pod vrchol tohoto vulkánu je možné vystoupat lanovkou, kolem se rozprostírá národní park Teide.

MyLife zajímavost: Zlatá pláž osázená palmami nacházející se hned vedle hlavního města Santa Cruz de Tenerife není původní, ale umělá. Písek sem byl přivezen ze Sahary. Na ostrově se také nachází šest obdélníkových pyramid z lávového kamene.

Více o Kanárských ostrovech se dočtete zde

Autor: Jindra Pelikánová

Foto: Profimedia

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My life„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S šéfem si vjedete do vlasů, ale nepůjde o nic hrozného. Tak to máte poslední dobou pořád. Aspoň si uvědomíte, co byste na sobě mohli vylepšit a zdokonalit. Se svými profesními výkony…

Nejčtenější články

Doporučujeme