Kapverdy na půli cesty do ráje

26. 3. 2010
Kapverdy na půli cesty do ráje
Zatímco v Česku teprve skrze mraky prokukují slabé jarní paprsky, na Kapverdách slunce praží a opálení číšníci podávají exotické drinky. Zabalte si kufry a vydejte se za nimi. Dovolenou na těchto exotických ostrovech si totiž může dovolit každý – přestože nabízí krásné pláže a bezchybné počasí, patří k těm nejlevnějším.

Kapverdy, nazývané také jako ostrovy Zeleného mysu, opřádá řada nejrůznějších mýtů a bájí. Nejznámější nejspíš bude příběh vyprávějící o jejich vzniku. Lidé si povídají, že když Bůh dokončil stvoření světa, promnul si nad svým dílem spokojeně ruce a zbytky půdy, které mu předtím zůstaly mezi prsty, dopadly do vln oceánu. A tak uprostřed Atlantiku, asi pět set kilometrů od Afriky, vyrostlo 15 ostrůvků, z nichž každý je jiný.

POHODOVÁ DOVOLENÁ

Sal je ideálním místem pro všechny, kteří touží strávit poklidnou, ničím nerušenou dovolenou, dosyta si užít hřejivého slunce, azurového moře a hebkého písku. Nejoblíbenější pláž se táhne na jihu ostrova podél přímořského letoviska Santa Maria. Toto městečko kdysi bývalo rybářskou vesnicí, dnes zde vyrůstají hotelové komplexy. Kdysi prostá hliněná obydlí místních se mění v žádané restaurace a turisty hojně navštěvované obchůdky se suvenýry. Je to zvláštní místo, které dýchá africkou i evropskou atmosférou zároveň. Tmavé průchody a pach nahnilého ovoce ostře kontrastují s moderními telefonními budkami, internetovými kavárnami a všudypřítomnými reklamami na Coca-colu. Kapverdské ostrovy se zjevně snaží co nejvíce přiblížit o něco severněji ležícím Kanárským ostrovům. Zatím se jim to zcela nedaří, ale klimatické a přírodní předpoklady by na to měly.

Na Salu je tři sta padesát dní v roce slunečných a teplota nikdy neklesá pod 20 °C. Křišťálově čistý oceán lemují písečné pláže a příjemný vítr vytváří ideální podmínky pro windsurfing (však se zde v roce 2007 konalo mistrovství světa). Není divu, že se Kapverďané rozhodli tento potenciál využít a vybudovat zde nový „turistický ráj“.

RÁJ ZATÍM JEN NAPŮL

Jenže dnešní Kapverdy, respektive ostrov Sal, stojí zatím někde na půli cesty k ráji. Kolem nově vzniklé silnice, vedoucí z hlavního města ostrova Sal Espargosu, se rozprostírá vyprahlá zvlněná krajina posetá staveništi a billboardy podél asfaltky slibují, že zde už brzy vzniknou zelenavá sportoviště, golfová hřiště a luxusní areály s bazény a aquaparky. Název hlavního města, které nám Evropanům připomíná spíš osobitou vesničku, v portugalštině znamená „chřest“ a odkazuje na bylinu rostoucí v okolí. Nicméně se zdá, že je to na celém ostrově snad jediná zeleň, na kterou můžete narazit. Investoři, kteří již vykoupili veškerou půdu na Salu, budou mít co dělat, aby si splnili své sny a aby zdejší suchou půdu proměnili ve vonící parky, rozkvetlé sady nebo travnatá hřiště, jež mají na kapverdské souostroví nalákat movitější turisty.

Ani hotely v Santa Marii nejsou zatím takové, jak si je klasický turista zvyklý na dovolenou all inclusive představuje. Za jejich zdmi se kromě pláže rozprostírají staveniště a voda v bazénech bývá slaná. Personál už ztratil svou africkou vřelost, ale ještě se nestihl naučit nezbytné západní profesionalitě. Výsledkem této kombinace jsou mnohdy unuděné tváře neochotných servírek a ne vždy úplně čisté stoly. Nicméně průměrnému návštěvníkovi, který nečeká pětihvězdičkový hotel s výjimečným servisem, se Sal zavděčí dokonale: pestrým a zajímavým prostředím, přijatelnou cenou i zážitky, o které nebude mít nouzi.

MODRÉ OKO A FATA MORGÁNA

A co se dá vlastně na Kapverdách dělat? Patříte-li mezi vášnivé surfaře nebo rybáře, budete Salem doopravdy nadšeni. Pro obojí jsou zde podmínky tak příhodné, že se bez problémů zabavíte na celý týden. Nicméně i když ani jedno z toho není zrovna vaším šálkem kávy a povalovat se celý den na pláži striktně odmítáte, nudit se také nebudete. Vydejte se poznávat ostrov na vlastní pěst v pronajatém autě, nebo se připojte k některému fakultativnímu výletu. Přestože Sal není největším ostrovem Kapverd, určitě má zvídavým cestovatelům co nabídnout.

SOLNÁ LÁZEŇ

To nejlepší přichází na konec: Pedra de Lume, vesnička nedaleko vyhaslého sopečného kráteru, v němž se nachází slavné saliny. Sal lze přeložit jako „sůl“ a obyvatelé ostrova měli pádný důvod dát mu právě toto jméno. S těžbou soli se zde začalo už v 18. století a dosud neustala. Jezírka, z nichž se odpařuje voda, aby zde zanechala hory bělavé soli, jsou přístupná a lze se v nich dokonce koupat. Salinita zdejších vod je srovnatelná s Mrtvým mořem, takže si budete připadat jako s nafukovacími rukávky. Domorodci tvrdí, že pobyt v salinách má léčivou moc: každá koupel vám prý prodlouží život o jeden den.

Stejně jako všude na ostrově i v Pedra de Lume je zřejmá polovičatost. Zatímco kráter působí přírodním, nedotčeným dojmem, o kousek dál už stojí malý stánek s občerstvením a sprchou. Málokterý turista obalený solí odolá čisté vodě. Jak to bude dál, je snadné si domyslet: léčivé bahno nakonec bude prodáváno v dárkovém balení jako předražený suvenýr. Však už se před salinami rozprostírá parkoviště... Chcete-li na Kapverdách zažít ještě aspoň trochu tradiční atmosféru, vydejte se tam hned. Každá minuta je drahá! j

CHYSTÁTE SE NA KAPVERDY?

Kapverdské souostroví, ležící v Atlantském oceánu, zahrnuje deset větších a několik menších ostrovů. Počasí je zde po celý rok slunečné, takřka bez deště, teplota vzduchu se většinou pohybuje kolem 26 °C a teplota vody běžně dosahuje 22 až 25 °C. Hlavním městem je Praia, která se nachází na největším ostrově Kapverd Santiago. Úředním jazykem je portugalština, většina místních však mluví kreolsky. Bez problémů se ale domluvíte i anglicky a francouzsky. Na Kapverdách nefunguje roaming, avšak existují zde telefonní ústředny a řada internetových kaváren. Platí se tu kapverdskými escudos a je možné používat kreditní karty VISA. Kriminalita je zde nízká, jen když máte smůlu, narazíte na kapsáře. Jinak je pobyt na Kapverdách bezpečný a nepotřebujete ani očkování. Jediné, co si musíte zařídit, je vízum.

Foto: Profimedia.cz

„Další zajímavé články najdete v aktuálním čísle časopisu My life„

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Vcházíte do posledního lednového týdne a je vám to docela líto, protože se vám nebývale dařilo. Pracovní a finanční sféra jdou ruku v ruce s úspěchem a vy si to patřičně užíváte. Nejraději…

Nejčtenější články

Doporučujeme