Kardiaci a léto: Na co by si měli dát pozor?

25. 7. 2015
Kardiaci a léto: Na co by si měli dát pozor?
Horké počasí, pracovní stres před dovolenou, následně pak dlouhé lety či hodiny strávené za volantem auta směřujícího do dalekých krajů. Jak se vlastně mají lidé s nemocným srdcem chovat během letních dnů?

"Letní období samo o sobě nepředstavuje pro nemocného s onemocněním srdce vyšší riziko, jak si mnozí lidé myslí. Například srdečních infarktů, akutního srdečního selhání nebo některých arytmií, jako je fibrilace síní, bývá naopak více v zimních měsících. Nicméně pro každého představují riziko extrémní výkyvy počasí a pro nemocné se srdečním onemocněním to platí ještě více,“ podotýká úvodem vedoucí lékař oddělení akutní kardiologie Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph. D., FESC.

Lidé, kteří mají nemocné „srdce“

Kardiak hůře snáší výkyvy v denním režimu a v letním období o ně nebývá nouze. Souvisí to i s cestováním a tolerováním změn prostředí.„Tropické dny s extrémními teplotami mohou znamenat pro srdce a cévy pacienta zvýšenou zátěž; hrozí zejména přehřátí organismu a dehydratace. Zcela obecně lze nemocným se srdečními chorobami doporučit nevystavovat se - pokud možno - extrémním teplotám, v horkých dnech vyhledávat stín a velmi důležité je dostatečně pít a zabránit tak již zmíněné dehydrataci. Také pro dlouhé cestování platí potřeba dostatečného příjmu tekutin, při cestě autem dodržovat přestávky a v letadle se i při omezených možnostech občas protáhnout (prevence žilní trombózy). A samozřejmě nezapomenout pravidelně užívat své léky, “ zdůrazňuje docent Ošťádal. ¨

Vadí kardiakům napětí před bouřkou?

Každý živý organismus se dlouhodobě adaptuje na prostředí, ve kterém žije, a může reagovat negativně na náhlé a výrazné výkyvy počasí. Jsou zde však velké individuální a geografické rozdíly - například obyvatel České republiky je adaptovaný na jiné teploty než člověk žijící za polárním kruhem. Na jiné teploty je adaptován jedinec z horkých oblastí v Africe. I když mi není známa žádná práce, která by vysloveně popisovala souvislost mezi obdobím před bouřkou a výskytem onemocnění srdce, myslím, že lze předpokládat, že prudké výkyvy atmosférického tlaku a teploty spojené s bouřkou mohou na nemocné působit nepříjemně.

Co vlastně znamená srdeční selhání, arytmie, infarkt… jak je od sebe rozeznat? Dědí se sklon k srdečně-cévním onemocněním?

Srdeční selhání zjednodušeně označuje neschopnost srdce pumpovat dostatečné množství krve a nejčastěji se projevuje dušností, zprvu jen při námaze, později i v klidu. Arytmie znamená nepravidelnost srdečního rytmu a projevuje se nejčastěji jako bušení či,přeskakování' srdce a nepravidelný pulz, ale závažnější arytmie se může prezentovat například i ztrátou vědomí. Srdeční infarkt je odúmrtí buněk části srdečního svalu, způsobené nejčastěji nedostatečným přívodem krve ucpanou nebo významně zúženou koronární (věnčitou) tepnou. Řada ze srdečních onemocnění skutečně má dědičné vlohy a výskyt srdečního onemocnění u rodičů může být rizikovým faktorem.

Ti, kteří o svém problému nevědí

Jaké obtíže (akutní či dlouhodobé) bývají vlastně varováním, že je něco v nepořádku se srdcem a je zapotřebí důkladné vyšetření?

Onemocnění srdce se nejčastěji projevuje bolestmi na hrudi nebo dušností. Srdeční choroby však o sobě mohou dávat vědět i řadou dalších příznaků, jako jsou bušení srdce, otoky, zhoršená tolerance námahy, vyšší únavnost a další, proto je v těchto případech vždy zapotřebí vyšetření odborným lékařem.

Na závěr je nutné shrnout a připomenout několik notoricky známých, leč důležitých upozornění:

Před odjezdem na dovolenou konzultujte svůj zdravotní stav se svým lékařem (zejména pokud zdravotní problém není stabilizován!).

V horkém počasí dostatečně pijte (nejlépe neperlivou vodu), nevystavujte se prudkému slunci (zejména mezi 12. a 15. hodinou), vyhledávejte spíše stín, vyvarujte se větší fyzické námahy, nenoste neprodyšné a tmavé oblečení.

Nekonzumujte těžká jídla, vyhnětě se stresovým situacím a v každém případě odpočívejte, relaxujte… Docent Petr Ošťádal ještě doporučuje vzít si na dovolenou „dobrou náladu, sportovní náčiní a doma naopak nechat počítač“.

Pozor na dehydrataci! Pokud málo pijete vodu a nehýbete se, krev se zahušťuje a hrozí riziko vzniku krevních sraženin. Akutní srdeční infarkt se zpravidla projevuje jako náhle vzniklá a nepřestávající silná tlaková či pálivá bolest na prsou, méně často mezi lopatkami, v nadbřišku, v ramenech nebo pažích (především levé). Jde o velmi závažný, život ohrožující stav a bývá také nejčastější příčinou hospitalizace na koronárních jednotkách nebo odděleních akutní kardiologie. Urychleně přivolejte zdravotnickou záchrannou službu!

Horké počasí „nutí“ organismus sepnout regulační mechanismy: Cévy se rozšíří, aby umožnily vyzařování tepelné energie z organismu, zároveň se zvýší produkce potu, čímž v těle ubývá tekutina snižuje se objem krve. Rozšíření cév spolu s menším krevním objemem způsobí pokles krevního tlaku, což se srdce snaží kompenzovat zvýšením objemu přečerpané krve - zesílením stahů srdečního svalu a rychlejší činností. Nemocné srdce je však schopné zvyšovat výkon pouze do určitého limitu, pak může nastat například nedokrevnost srdečního svalu.

Jakýkoli výrazný pokles fyzické výkonnosti může být předzvěstí onemocnění, včetně onemocnění srdce. Věnujte proto pozornost signálům svého těla.

Odborná spolupráce: doc. MUDr. Petr Ošťádal, Ph. D., FESC, oddělení akutní kardiologie Nemocnice Na Homolce

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nemáte náladu někoho kritizovat, a proto se ani nechcete pouštět do debat, které by mohly skončit hádkou. Nechce si svůj názor pro sebe, budete mít klid. S nadřízeným jste nyní jedna ruka,…

Nejčtenější články

Doporučujeme