Vašátko s Makovcem kují pikle. A zase se spálí, jako obvykle Archiv Aha!

Vašátko s Makovcem kují pikle. A zase se spálí, jako obvykle Archiv Aha!

Karel Augusta a František Peterka Archiv Aha!
Životní rolí Karla Augusty se stal padouch Kadlec ve filmech Kamarád do deště  Archiv Aha!
Karel Augusta v seriálu  Malý pitaval z velkého města Archiv Aha!
Karel Augusta Archiv Aha!
6
Fotogalerie

Karel Augusta: Herec malých rolí urazil Husáka a musel do blázince!

Nikdy jste ho neviděli v hlavní roli, v těch malých ale exceloval. Určitě si však Karla Augustu pamatujte jako Ludvu z populární komedie Vrchní, prchni! nebo jako padoucha z filmu Kamarád do deště. V každém z nich byl nezapomenutelný a svou roli zahrál bravurně. Ne nadarmo o něm říkali, že dokáže zahrát cokoli tak věrohodně, že to vypadá, jako by ani nehrál.

Herectví bylo jeho osudem

Vyrůstal v Praze a u babičky na venkově. Přestože Karel Augusta vystudoval obchodní akademii a celkem obstojně psal na stroji, nikdy se tomu nevěnoval. Na DAMU se dostal náhodou, když doprovázel kamaráda. Herectví se nakonec stalo jeho osudem. Stejně jako alkohol, který ho zničil.

Hrál v mnoha nejrůznějších divadlech, ať už to bylo v Brně nebo později v Praze, hlavně v Divadle Na Zábradlí. Tam byl ve svém živlu. Kolegové o něm říkali, že každou roli hrál na dvě stě procent, že postavami žil. Herecký talent měl prostě od boha, měl ho v sobě.

Pokračování 2 / 4

Šel dobrovolně do blázince

Jen alkohol ho ničil. Popíjel rád a rád chodil čerpat inspiraci do hospod. Poznával tam zajímavé typy, jejich povahy později promítal do filmových rolí. Bohužel alkohol bourá zábrany a on mnohokrát překročil hranice. Třeba když byl v angažmá v divadle ABC a v opilosti urazil tehdejší hlavu státu, prezidenta Husáka. Dostal samozřejmě výpověď a hrozilo mu vězení. Na policii mu ale dali vybrat, zda půjde sedět, nebo se nechá hospitalizovat v blázinci. Raději šel tam.

Pokračování 3 / 4

Měl zákaz hrát

Když se vrátil z blázince, nesměl nějaký čas hrát, ale Karel se nebál žádné práce. Pomáhal kamarádovi v hospodě, udělal si kuchařské zkoušky, což se mu hodilo například v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka nebo ve filmu Holka na zabití. Později si udělal i potápěčské zkoušky, prodával grilovaná kuřata, dělal skladníka. Mistr devatera řemesel.

Pokračování 4 / 4

Zabil ho alkohol

Alkohol ho nakonec dovedl do zkázy, v šedesáti se zamiloval do baletky, a i když byl ženatý, nemohl si poručit. Kvůli milence se snažil zhubnout, takže nejedl a jen pil alkohol. To samozřejmě nemohlo skončit dobře. Bylo mu dvaašedesát let, když mu selhaly ledviny a zemřel. Vynikající herec a mistr malých rolí odešel do hereckého nebe.

Další životní příběhy slavných herců sledujte ZDE.

 

Doporučujeme

Články odjinud