Karel Gott se původně vyučil elektrikářem Profimedia

Karel Gott se původně vyučil elektrikářem Profimedia

Karel Gott chvílu studoval také na konzervatoři, obor operní zpěv Profimedia
Karel Gott se svým dvorním skladatelem Karlem Svobodou Profimedia
Karel Gott a Waldemar Matuška se občas přetahovali o Zlaté slavíky Profimedia
Karel Gott se svým uměleckým dílem Profimedia
15
Fotogalerie

Karel Gott by slavil 84: Jako dítě miloval hroby, znal se s Lennonem i Douglasem

Zasloužilý umělec ověnčený mnoha oceněními, zlatými, platinovými i diamantovými deskami by 14. července 2023 oslavil své 84. narozeniny. Mnohonásobný Zlatý slavík ale bohužel zemřel 1. října 2019 na následky akutní leukemie. Jaký byl jeho život a kariéra?

Dětský milovník hrobů

14. červenec 1939 byl významný nejen pro manžele Karla a Marii Gottovy, ale i pro Českou republiku. Ten den se totiž v plzeňské porodnici narodil Karel Gott, mnohonásobný Zlatý slavík a národní umělec. Svůj talent projevoval malý Karel už od dětství, pochopení pro něj měla ale pouze jeho maminka, která ho podporovala jak ve zpěvu, tak i v malování. Otec Karel ale chtěl, aby se syn věnoval něčemu smysluplnějšímu, a tak se Karel vyučil elektromontérem pro montáž a provoz průmyslového zařízení. Přesto se pokusil i o přijímací zkoušky na pražskou UMPRUM, přijat ale nebyl.

V roce 1957 začal pracovat jako elektrotechnik ve zkušebně elektrických točivých strojů v ČKD Stalingrad, už o rok později se ale zúčastnil soutěže Hledáme nové talenty, která mu vynesla pravidelné účinkování s Orchestrem Karla Krautgartnera. A čím byl jako dítě Karel Gott kromě zpěvu a malování výjimečný? Sám Mistr prozradil, že miloval hroby! Prý se do nich rád upřeně díval.

Jaký byl Karel Gott? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Kamarád Johna Lennona

Jako elektromechanik ale nepracoval dlouho. Už v roce 1960 začal studovat operní zpěv na pražské konzervatoři, kterou sice nedokončil, ale o dva roky později vydal svoji první gramodesku. A pak už se úspěchy jen hrnuly. V roce 1964 získal prvního Zlatého slavíka a od té doby jich posbíral celkem dvaačtyřicet. Ani u těch posledních však Mistr při jejich přebírání nezapomněl vtipně poznamenat: „Tak toto jsem opravdu nečekal!“

O dva roky později pak Karel Gott získal první zlatou desku a dveře se mu začaly otevírat i v zahraničí. Těsně před vpádem ruských vojsk do České republiky v roce 1968 se dokonce dostal na půl roku do Las Vegas, kde zpíval v hotelu. Jakožto „národní poklad“ měl za totality Karel Gott jisté výhody, a tak dokonce mohl v roce 1971 komunikovat s Johnem Lennonem a Yoko Ono a domlouvat se na případných koncertech v Praze, ke kterým však bohužel nikdy nedošlo.

Pokračování 3 / 5

Osudové ženy Zlatého slavíka

Dlouhá desetiletí si Karel Gott zakládal na pověsti „šviháka lázeňského“ a svobodného mládence. Poprvé se oženil až v osmašedesáti letech! Bezdětný ale do té doby nebyl. V sedmdesátých letech prožil pouze jednu divokou noc s tanečnicí Antonií Zacpalovou, z níž vzešla dcera Dominika. O čtrnáct let později podobná situace nastala s fanynkou Ivetou Kolářovou, jež mu porodila dceru Lucii. Ani s jednou z nich se ale Mistr neoženil.

K oltáři ho dostala teprve Ivana Macháčková, a to až v době, kdy byly jejich starší dceři Charlottě dva roky. Předtím ale Gott stihl randit ještě například s Martinou Formanovou nebo s Marikou Sörösovou, která mu údajně ze života udělala pořádné peklo a ze vztahu vytřískala nejen auto a šperky, ale i vilu v Karlíku.

Pokračování 4 / 5

Herectví a malování

Kromě zpěvu je Karel Gott známý i svou láskou k malování. Zatímco v dětství maloval především pohřby, v dospělosti přesedlal na obrazy žen, pro které měl vždy slabost. Své obrazy vystavoval nejen v Čechách, ale i v Německu, Rusku nebo Americe. Většinu svých děl rozdal Mistr svým blízkým. Jeden z jeho obrazů si dokonce vybral spisovatel Johannes Mario Simmel jako přebal své knihy Všechno, přiznávám, všechno.

Gott byl nejen vynikající zpěvák a zapálený malíř, občas se věnoval také herectví. V epizodních rolích se objevil například ve filmech Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Kameňák nebo Decibely lásky, dvojroli mu pak svěřil režisér Zdeněk Troška v pohádce Z pekla štěstí 2, kde Gott vystoupil jako Pánbůh a Lucifer.

Pokračování 5 / 5

Konec kariéry?

Svoji pěveckou kariéru chtěl Karel Gott ukončit už v 90. letech. V roce 1990 oficiálně oznámil, že jeho turné po Československu je poslední, když však viděl jeho úspěch, rozmyslel se a v kariéře pokračoval. Za téměř šedesát let v showbyznysu vystupoval Zlatý slavík po celém světě a také si několikrát splnil sen mnoha umělců – zazpívat si ve slavné Carnegie Hall v New Yorku.

Své osmdesáté narozeniny, které měl 14. července 2019, plánoval oslavit velkolepým koncertem, zdravotní komplikace ho však přinutily akci zrušit. Od jeho narozenin ho trápilo zdraví a na přelomu léta a podzimu Karel Gott informoval veřejnost, že u něj propukla akutní leukemie. Krátce nato, 1. října 2019 před půlnocí, v kruhu své rodiny Karel Gott zemřel. Jeho hity a hlas se však staly nesmrtelnými a provázejí nás i nadále.

Doporučujeme

Články odjinud