Princ Philip údajně neměl ke svému synovi moc blízko. Hned po jeho narození ho měl nelichotivě přirovnat ke švestkovému nákypu   Zdroj: Profimedia

Princ Philip údajně neměl ke svému synovi moc blízko. Hned po jeho narození ho měl nelichotivě přirovnat ke švestkovému nákypu

Zdroj: Profimedia

 Král Karel III. měl nesnadné dětství plné zákazů i příkazů   Zdroj: Profimedia
 Už jako dítě musel Karel III. plnit mnoho povinností   Zdroj: Profimedia
 Nelehké dětství Karla III. se projevilo i později v jeho uzavřené a mlčenlivé povaze   Zdroj: Profimedia
 Karel III. neměl příliš snadné vztahy s otcem   Zdroj: Profimedia
22
Fotogalerie

Karel III.: Těžké dětství, nešťastná láska i sukničkářství. Čím si prošel nový král?

Nejstarší syn královny Alžběty II. a prince Philipa, král Karel III., se stal ve svých 72 letech novým králem Spojeného království. Jeho cesta za královskou korunou ale byla mnohdy trnitá a plná překážek i zlomených srdcí. Proč měl Karel III. komplikované vztahy se svým otcem a jak ho změnil vztah s manželkou Camillou?

Komplikované vztahy s otcem

Už od narození neměl princ Charles alias nový král Karel III. snadné vztahy se svým otcem. Princ Philip údajně nebyl ani u jeho narození, protože o to nestál. Hned poté ho prý měl navíc chladně přirovnat ke švestkovému nákypu.

Dokonce se traduje, že odtažitý vztah prince Philipa k synovi měl za důsledek, že se ho Karel III. celý život bál. Nedostatek emocí ze strany prince Philipa k Charlesovi měl údajně vliv i na jeho tichou a uzavřenou povahu. Oba rodiče navíc zřejmě kvůli velkému množství královských povinností mnoho času se svým synem v jeho dětství netrávili.

Pokračování 2 / 6

Internátní školu dostal rozkazem

Tehdy mladý princ Charles musel trávit svá studentská léta na internátní škole Gordonstoun ve Skotsku, kde se mu nelíbilo a kvůli svému urozenému původu prý zažil i šikanu. Ani přes opětovné žádosti otci, aby mohl ze školy odejít, se však král Karel III. nesetkal s pochopením.

O tom, jak moc se mu v internátní škole nelíbilo, svědčí i jeho pozdější přirovnání instituce k zajateckému táboru Colditz z druhé světové války. Nedostatek rodičovské lásky a péče se pochopitelně podepsal i na Charlesově chování a vystupování. V přítomnosti otce byl král Karel III. údajně vždy raději potichu.

Pokračování 3 / 6

Spojence našel v sestře

Přestože byl Karel III. nejstarší ze čtyř sourozenců, blízko měl pouze ke své o dva roky mladší sestře, princezně Anně. Ta byla vždy tak trochu rebelkou, a přestože většinu přísných pravidel královské rodiny dodržovala, povedlo se jí zajistit, aby se dál netýkala jejích potomků.

S mladšími bratry princem Andrewem a princem Edwardem je od sebe dělily výrazné věkové rozdíly, které způsobily, že k nim Karel nikdy neměl příliš blízko. Princ Andrew je totiž o dvanáct let mladší a princ Edward dokonce o šestnáct let mladší než Karel. Není divu, že si spolu v dětství princové příliš nehráli ani nerozuměli. Jediná princezna Anna chápala nelehký úděl prince Charlese jakožto budoucího následníka trůnu s obrovským množstvím zákazů a povinností.

Pokračování 4 / 6

Útěchu hledal u žen

O Karlovi III. se ví, že se v mládí jakožto budoucí král těšil oblibě mnoha žen. Protože následník trůnu ale zároveň dobře věděl, co se od něj očekává, přistoupil na to, že se ožení. Nemohl si ovšem vzít Camillu Parker Bowles, do které byl už tehdy zamilovaný, protože to se nelíbilo jeho matce, královně Alžbětě II. Královská rodina ji nepovažovala za hodnou toho zplodit královské potomky. Volba tedy připadla na ženu s neposkvrněnou pověstí z dobře situované rodiny Dianu Spencer. Svatba se konala relativně krátce po jejich seznámení a nešlo rozhodně o šťastný krok.

Jednalo se spíše o sňatek z rozumu než o vzplanutí vzájemných citů. Ví se také, že oba byli ve svazku nešťastní, proto jak Charles, tak i princezna Diana měli poměry mimo své manželství. Protože byl jejich vztah plný trápení, dospěl i přes nesouhlas královské rodiny v roce 1996 k rozvodu. Svobodu si ale princezna Diana bohužel užila pouze jeden rok, protože 31. srpna 1997 tragicky zahynula při autonehodě.

Pokračování 5 / 6

Cestu k synům i lásce našel až později

Kvůli mnoha avantýrám a neshodám v manželství neměl tehdy ještě princ Charles příliš blízko ani ke svým dvěma synům, princi Williamovi a princi Harrymu. Dalo by se tedy říct, že opakoval některé chyby svých vlastních rodičů. Jeho synové, které kvůli svému trápení v lásce i povinnostem často zanedbával, tak měli mnohem lepší vztah se svou matkou princeznou Dianou.

Po strašné tragédii a úmrtí Diany se ale mnohé změnilo a tragická nehoda ho se syny spojila. A dočkal se i pravé lásky, když si po mnoha letech neoficiálního mileneckého vztahu mohl vzít v roce 2005 svou životní lásku Camillu konečně za manželku. I ta do té doby stejně jako princ Charles žila v nespokojeném vztahu. A vypadá to, že se tak Karel III. stal nejen milujícím otcem a nyní už i dědečkem, ale také věrným manželem, který zanechal sukničkářství.

Pokračování 6 / 6

Zarmoucený skonem královny dojal celý národ

I přes to, že v dětství měl Karel III. se svými rodiči vztahy spíše chladné, zejména s matkou královnou Alžbětou II. si k sobě v pozdějším věku našli cestu. A princ Charles byl společně se svou sestrou Annou u lůžka královny i v jejích posledních chvílích. Přestože bylo zřejmé, že se Karel III. svými názory ubíral trochu jiným směrem než jeho matka, vypadá to, že se to nyní alespoň trochu změnilo. Důkazem toho jsou nejnovější projevy nového krále k britské veřejnosti, ve kterých slibuje nejen to, že bude zemi věrně sloužit po zbytek života, ale vyjadřuje také obdiv a úctu k vládě své matky, kterou hodlá následovat.

Zarmoucený nový král Karel III. navíc pronesl ve svém prvním velice emotivním projevu k národu slova na rozloučenou s královnou, kterými dojal celý svět. Dojemně se v nich odráží jeho láska a úcta, kterou k matce choval: „Své milované mamince, která právě nastoupila svou poslední cestu, aby se připojila k drahému tatínkovi, chci jednoduše říct toto: děkuji. Děkuji ti za vaši lásku a oddanost naší rodině a rodině národů, kterým jsi tak pilně sloužila po všechna ta léta. Ať chóry andělské zkonejší tvou mysl.“

Doporučujeme

Články odjinud