Zdroj: Ringier Axel Springer CZ / Profimedia.cz

Zdroj: Ringier Axel Springer CZ / Profimedia.cz

 Zdroj: Ringier Axel Springer CZ / Profimedia.cz
Slavná póza z kultovního filmu Pulp Fiction Zdroj: Ringier Axel Springer CZ / Profimedia.cz
 Zdroj: Profimedia.cz a archiv
 Zdroj: Profimedia.cz a archiv
7
Fotogalerie

Karlovarský filmový festival začíná. Celebrity se sjíždějí...

Už dnes začíná v Karlových Varech tradiční filmový festival. A v západočeském městě se to začíná hemžit celebritami, které si tuto událost nechtějí nechat ujít. V noci také dorazila soukromým letadlem největší hvězda letošního ročníku - legendární americký herec John Travolta.

John Travolta přistál na karlovarském letišti v noci, po druhé hodině. I tak vystoupil z letadla celý svěží a s úsměvěm na rtech. V náručí nesl spícího syna Benjamina. Poté se vydal luxusním vozem do známého Grandhotelu Pupp. Na 48. ročníku filmového festivalu by se americký herec měl zdržet tři dny.

Dnes večer převezme při zahájení filmového festivalu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. V sobotu pak ve Velkém sále hotelu Thermal uvede premiéru svého nového filmu Sezóna zabíjení. V akčním thrilleru o traumatech, která nelze potlačit, se pod režií Marka Stevena Johnsona sešel s další velkou hereckou osobností, Robertem De Nirem.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Bohužel další avízovaná hvězda, francouzská herečka Audrey Tautou, do Karlových Varů nedorazí. Pouhý den před pátečním zahájením ji omluvili zastupující agenti.

„Velmi nás mrzí, že plánovaná návštěva Audrey Tautou se neuskuteční, právě proto, že díky filmu Amélie z Montmartru je s karlovarským festivalem tak trochu spojena,“ říká prezident MFF KV Jiří Bartoška. Slavnostní festivalovou premiéru filmu Pěna dní tak uvede pouze režisér Michel Gondry.

Klepněte pro větší obrázek

Proč byste se měli i vy letos vypravit na festival? Jaké filmy by vám neměly uniknout? A jak se správně naladit na karlovarskou atmosféru? Přečtěte si, jak to vidí známé osobnosti.

Proč na festival zrovna letos?

Jiří Bartoška, prezident festivalu

Každý rok dostávám otázky, zda bych mohl diváky nějak vtipně pozvat na aktuální ročník karlovarského festivalu. Vzhledem k tomu, že v letošním roce pořádáme jako organizátoři festival již po dvacáté, měl bych mít někde v archivu devatenáct vtipných odpovědí. Ale ona je vlastně jenom jediná: karlovarský festival vám nabídne mimořádné filmy, zajímavé hosty, jedinečná setkání a neopakovatelnou atmosféru filmové pospolitosti, v níž se setkávají tvůrci a jejich diváci. Proto přijeďte i letos. Bude to zase takové, jen filmy a tvůrci budou noví.

Kdyby měl festivalový návštěvník vidět letos jen tři filmy, které by to byly?

Karel Och, umělecký ředitel festivalu

Program letošního ročníku je nabitý zajímavými filmy ženských režisérek, což by jistě potěšilo Helen Mirren, která při loňské návštěvě Karlových Varů po této tendenci volala. Gabriela Pichler představí debut Eat Sleep Die, nekompromisní vhled do imigrantské komunity ve Švédsku. Katrin Gebbe, její vrstevnice z Německa, si v intenzivním psychologickém dramatu Tore tanzt o stoupenci radikální náboženské sekty Jesus Freaks, který se ocitá v kritickém životním okamžiku, nezadá s radikálností Larse von Triera. Zásadnímu rozhodnutí, které může zcela změnit její život, čelí i osmnáctiletá chasidská Židovka Shira v izraelském dramatu Fill the Void. Nesmírně působivý snímek, který považuji za nejzajímavější z loňského podzimu, natočila mimořádně talentovaná Rama Burshtein, sama stoupenkyně ortodoxní víry.

Které z nefilmových aktivit byste letos hostům festivalu doporučila?

Uljana Donátová, PR Manager

Můj tip je jednoznačný – koncert Vojty Dyka a B-Side Bandu 1. července v Letním kině. Vloni se na festivalu představili poprvé a navzdory vytrvalému lijáku byla atmosféra báječná. Kdo viděl a slyšel některý z koncertů jejich loňského turné, tak mi dá určitě za pravdu, že je to skvělý zážitek. Vojta s kapelou navíc letošní letní repertoár obohatili o zvláštní sadu „summer hitů“, takže to bude pohlazení pro duši, navíc se zajímavými hosty a možná opět přijde i naše festivalová pěvecká sestava.

Jak vznikalo letošní festivalové logo?

Aleš Najbrt, grafický designér

Vznikalo vlastně docela obtížně. Vytvořili jsme několik odlišných návrhů a pokusili se navázat na loňskou „čtyřicet sedmičku“. Nakonec byl vybrán návrh inspirovaný nekonečnem a filmovou smyčkou.

Proč je vlastně dobré na festival jezdit?

Helena Třeštíková, režisérka

Klepněte pro větší obrázek

Festival v Karlových Varech je každoroční lákavý bod v diáři. Slibuju si, že tam bude krásně, potkám spoustu známých, uvidím zajímavé filmy, přijdu na inspirativní myšlenky a sním několik lázeňských oplatek. Dosud se to vždycky vyplnilo.

Na co se každý rok těšíš na festivalu nejvíc?

Jana Plodková, herečka

Na přátele, kteří se náhle objeví na jednom místě ve stejný čas. A na okamžik, kdy lupen na film nepředám dál a uvidím nějaký ten film. A na kolonádu. Nejlépe se šampaňským a oplatkou v ruce.

Co si do Varů nikdy nezapomeneš vzít?

Klára Issová, herečka

Klepněte pro větší obrázek

Mám pocit, že se do Varů vždycky stěhuju. Jen asi dvakrát jsem dorazila fakt nalehko. Jednou, když se nám s Davidem Černým na cestě do Varů rozbilo auto a my pak celou cestu absolvovali na motorce. To jsem měla věci v igelitce. A se stejným zavazadlem jsem přijela ještě jednou. Po prázdninách v Sýrii, kam jsem tenkrát vzala Lindu Rybovou, jsem si do Varů vzala jen jedny šaty ze sekáče, protože mi tenkrát bylo všechno fuk. Takže mám dvě verze. Nikdy si nezapomenu vzít buď jen základní hygienické potřeby, nebo rovnou celou koupelnu a šatnu.

Co obvykle uděláte na festivalu jako první věc?

Alice Nellis, režisérka

Klepněte pro větší obrázek

Pokud na festival dorazím, což jsem v posledních letech většinou nestihla, dojdu si nejdřív zjistit, kde bydlím, a pak si tam jdu na chvíli lehnout, abych se na to festivalové veselí připravila. Jiné rituály nemám – znervózňovalo by mě, kdybych je pak nemohla dodržovat.

Loni jsi byla těhotná, a přesto jsi na festival jela. Dá se zvládnout i v jiném stavu?

Irena Hejdová, scenáristka

Samotný pobyt na festivalu je tak trochu „jiným stavem“, takže oteklé nohy po mnohahodinových pobytech v kině, slzy přehnaného dojetí u romantických filmů i zhnusený odpor u brutálních scén vás vlastně ani nepřekvapí, to všechno je tak nějak součástí věci, ať jste těhotná, nebo ne.

Doporučujeme

Články odjinud