Slouží též jako náhrada kakaa v zákuscích a zmrzlinách. Zdroj: Profimedia.cz

Slouží též jako náhrada kakaa v zákuscích a zmrzlinách. Zdroj: Profimedia.cz

Karob je stálezelený pomalu rostoucí strom Zdroj: Profimedia.cz
Semena se ve Středomoří v minulosti používala jako závaží. Z hmotnosti semen tohoto stromu byla odvozena jednotka hmotnosti, v níž se udává hmotnost drahých kamenů, klíčová pro jejich ocenění Zdroj: Profimedia.cz
Z plodů se taktéž izoluje karobová guma, která je povoleným přírodním potravinovým aditivem s číslem E 410. Zdroj: Profimedia.cz
V Chorvatsku (např. na ostrově Mljet v Dalmácii) se z plodů vyrábí pálenka Zdroj: Profimedia.cz
5
Fotogalerie

KAROB: Poklad středomoří plný síly a zdraví

Obyvatelé Středomoří již po tisíce let udržují přátelství s rohovníkem obecným (Ceratonia siliqua). Pomáhá jim přežít těžké časy, krmí domácí zvířata a léčí nemoci.

Rohovník je stálezelený strom vyroste do výše pouhých patnácti metrů za padesát let. Jakmile však začne po svých patnáctinách rodit, přinese v polovině září tunu plodů v jedné sklizni. Ty nejdříve vypadají jako zelené fazolové lusky, jež postupně dozrávají do tmavě hnědé barvy. Obsahují sladkou, měkkou dužninu, po jejímž usušení a namletí vzniká prášek zvaný karob. Nutričně je velmi výživný a Kréťanům pomohl během druhé světové války přežít období nedostatku.

Důležité vitaminy i minerály

Karob je zdrojem vitaminů A, B, B2, B3 a D. Svým konzumentům také zajistí přísun manganu, hořčíku, draslíku, fosforu a vápníku. Toho je přibližně 2x více než v kravském mléku. Důležitý minerál uplatňuje své poslání nejenom jako stavební kámen kostí a zubů. Zajišťuje také kvalitní přenos vzruchu mezi nervovými buňkami. Doplňuje ho selen, který udržuje zdravou funkci štítné žlázy a napomáhá budování DNA. S 8 % bílkovin a nízkým obsahem tuku je karob výbornou součástí výživového programu pro vegetariány a sportovce. Potěší i celiaky, protože patří mezi bezlepkové potraviny.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Mlsejte chytře

Hnědý prášek slouží jako náhrada kávy a kakaa. Navíc je bez stimulantů (kofeinu, theobrominu) a fenylethylaminu, který může u citlivých jedinců vyvolávat migrény a alergické reakce.

Zdravá varianta pro sladkomilné děti

Chcete-li své potomky odnaučit závislosti na čokoládě (bílé, mléčné druhy s vysokým obsahem cukru), „podstrčte“ jim karob (tyčinky, pomazánky, dezerty). Nadměrné množství cukru v dětské stravě je velmi často zodpovědné za hyperaktivní chování vašich ratolestí. Proto zařaďte karob do jídelníčku „neposedných šídel“.

Pohodlné využití sirupu

Sirup extrahovaný z 12-20centimetrových lusků rohovníku má jemnou, sladkou chuť. Můžete ho přidat jako zdravé sladidlo do dezertů, tahini (pasty z drcených sezamových semínek), teplých i studených nápojů, kaší, jogurtu, zmrzlin a rýžových nákypů. Skvěle jím nahradíte jak cukr, tak med. Spolknete-li čajovou lžičku 3x denně, zaženete sípavou bolest v krku, dráždivý kašel, zánět průdušek a vyčistíte dýchací cesty od hlenů. Hustý medikament doporučuji i pro osoby po zlomeninách a pro jedince s osteoporózou. Velké množství přírodního vápníku povzbudí k činnosti kostní buňky.

Čajová seance ze Středomoří

Nevlídné chladné měsíce vám může zpříjemnit nápoj nabitý slunečními paprsky. Jeho příprava je velmi jednoduchá. Rohovníkové lusky dobře umyjte. Pak vhoďte dvě polévkové lžíce do konvice, zalijte 2,5 dl vody a povařte 20 minut. Přeceďte a nalijte do šálku. Chcete-li si připravit letní variaci, nechte odvar vychladnout a pak do něj přidejte kostky ledu. Nemusíte jej ani doplňovat o med či cukr, protože samotné lusky nápoj oslazují. Pokud však milujete opravdu sladké pití, přikápněte karobový sirup. Po vaření lusky rozhodně nevyhazujte. Jsou tak měkké, že je můžete jíst a užít si přírodního dezertu se svým čajem.

Koktejl zahřívací i ochlazující

Potřebujete: 3 banány, 30 g karobového prášku nebo 2 lžíce karobového sirupu, 250 ml mléka, 1/2 lžičky dřeně z pravého vanilkového lusku, 1 šálek drceného ledu nebo 1 šálek horkého mléka (podle toho, zda budete připravovat studený, nebo teplý nápoj). Všechny přísady vhoďte do mixéru a rozmixujte do hladké konzistence. Pro studený mix přidejte do sklenice led a pro horký přilijte teplé mléko.

Semena nad zlato

Příroda požehnala karobovému prášku opravdu vydatně. Darovala mu více než dvacet různých polyfenolových sloučenin likvidujících záněty (například prostaty) a zpomalujících stárnutí organismu. Mezi účinné látky patří i lignany (metabolity v tělech rostlin). Pracují jako fytohormony a jsou užitečné v boji proti některým druhům rakoviny souvisejícím s vysokou hladinou estrogenu. Výjimečný prášek vyhledává také silné pohlaví - funguje totiž jako mužské afrodiziakum, zvyšuje libido a množství spermií. Poslední výzkumy dokonce slibně naznačují, že rohovník by mohl být užitečný při léčbě chronických onemocnění ledvin včetně jejich selhávání.

Léčba úporných průjmů

Blahodárné účinky karobu znají po staletí také obyvatelé severní Afriky - Berbeři. Prášek ze svatojánského chleba dodnes používají k zastavení průjmu. Značná četnost pektinu a tříslovin v rohovníkové dužnině totiž likviduje bakteriální infekci a znovu obnovuje pevnou stolici. Postihne-li vás útok na střeva, rozmíchejte 20 gramů karobového prášku (dávka pro dospělého) v šálku horké vody nebo černého čaje a vypijte jednou denně. Během dne pak přijímejte velké množství čisté vody. Nápoj vám pomůže obnovit původní váhu po prodělaných infekčních střevních onemocněních a urychlí rekonvalescenci. Zároveň přispěje i k léčbě žaludečních vředů, zánětů a k uhašení pálení žáhy.

  • Avšak pozor, užíváte-li již léky předepsané lékařem, nekombinujte je dohromady s karobovým práškem.

Kdo se karobu musí vyhnout

Jste-li diabetik, raději se karobu vyhněte. Může měnit účinek inzulinu. Stejně tak trpíte-li anemií, protože „středomořský prášek“ snižuje vstřebávání železa.

Mínojská královna krásy

Karobový prášek nabitý proteiny a vitaminem E se také přidává do organicky vyráběných mýdel. Při pravidelné aplikaci čistí, vyživuje pokožku a udržuje její mladistvý vzhled. Ženám na Krétě slouží i k domácí výrobě anti-agingové pleťové masky, což můžete vyzkoušet i vy: lžičku karobového prášku rozmixujte s měkkým fíkem a s pár kapkami extra panenského olivového oleje na kašičku. Naneste rovnoměrně na obličej (případně na krk a dekolt) a nechejte působit 15 minut. Poté smyjte vlažnou vodou a pleť ošetřete olejem ze semínek z granátových jablíček.


Při pečení dortů nebo koláčů nahraďte kakao (1:1) nebo čokoládu (v poměru 3:1 ve prospěch rostlinného prášku) karobem.

Tip pro ženy: Užívejte karob před menstruací, během cyklu i těsně po cyklu. Uvolníte tím křeče v podbřišku, zažehnáte únavu a naladíte psychiku na harmonickou strunu. Zajímavost

O autorovi| Mgr. Pavla Apostolaki, fytoterapeutka, aromaterapeutka, www.medicinabm.cz

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Doporučujeme

Články odjinud