Katy Perry: Jméno Madonna se u nás doma nesmělo ani vyslovit

25. 5. 2012
Katy Perry: Jméno Madonna se u nás doma nesmělo ani vyslovit
Cesta dcery manželského páru pastorů ke kariéře jedné z nejpopulárnějších zpěvaček nebyla snadná. Nejdřív vydala album gospel songů, které si koupilo přesně sto zájemců, a během následujících let ji odmítli v několika nahrávacích společnostech. Pak ale hudební svět vzala útokem se svou panenkovskou vizáží, bizarní garderobou a zálibou v líbání dívek.

Katheryn Elizabeth Hudson se narodila 24. října 1984 v kalifornské Santa Barbaře jako prostřední ze tří dětí evangelických pastorů Keithe a Mary Hudsonových. Rodiče své děti pochopitelně odmala vedli ke zbožnosti, oba měli moc rádi hudbu, ale jejich záběr byl dost omezený. „Doma jsme poslouchali především gospel songy,“ vzpomíná Katy. „Oh Happy Day nebo Amazing Grace jsem musela v dětství slyšet aspoň tisíckrát. Rock, pop a jiné hudební směry nám nesměly přes práh, a když rodiče slyšeli, že někdo někde mluví o MTV nebo VH1, tak se skoro křižovali,“ směje se Katy. Už odmala moc ráda zpívala všude, kde bylo nějaké obecenstvo – v kostele, v restauracích, na rodinných oslavách atd., a tak ji v devíti letech rodiče zapsali na kurzy zpěvu v Nashvillu. Ve třinácti se naučila hrát na kytaru a v té době se začala bouřit proti přísné výchově – nechala si udělat piercing v nose a přesvědčila rodiče, že už je dost stará na to, aby si sama vybírala hudbu, kterou bude poslouchat. Zamilovala si hlavně Queen, kteří ji prý hodně ovlivnili a dodnes zůstávají jednou z jejích nejoblíbenějších kapel.

Nejsem Kate Hudson

Jako šestnáctiletá nahrála v Nashvillu s pomocí zkušeného producenta a autora písní Glena Ballarda (spolupracoval s takovými hvězdami jako Christina Aguilera nebo Alanis Morissette) album gospel songů. „Jmenovalo se Katy Hudson a prodalo se ho přesně sto kusů,“ říká zpěvačka. „Firma, u které jsem ho natočila, vzápětí zkrachovala.“ Katy poté společně s Ballardem odjela do Los Angeles, kde se jim ale stále nedařilo najít nahrávací společnost, která by s nimi spolupracovala. Nakonec se až po roce snažení s jednou dohodli, ale i ta několik týdnů před dokončením plánované desky zbankrotovala. Katy se ale nevzdávala. Hledala dál a nakonec podepsala smlouvu s velkým vydavatelstvím Capitol Records. Že je třeba s ní vážně počítat, dokázala singlem Ur So Gay, nad kterým se rozplývali nejen recenzenti a posluchači, ale pochválila ho také Madonna. To už se zpěvačka nechala přejmenovat – aby si ji lidé nepletli s herečkou Kate Hudson, stala se z ní Katy Perry (příjmení její matky za svobodna).

Se svou babičkou na letošním předávání cen Billboard

One of the Boys

Když zamířila na vrcholky hitparád s albem One of the Boys, bylo jasné, že definitivně odložila své „křesťanské hudební kořeny“ a image slušné dívky. Teď měla hodně odvážné šaty a dlouhé vlasy s loknami ve stylu 40. let. Všech dvanáct písní si napsala sama nebo se na jejich autorství podílela. Lehce ironickými texty se dokonale trefila do vkusu publika a především singl I Kissed a Girl nechyběl v playlistu žádného komerčního rádia (na prvním místě hitparády Billboard Hot 100 se držel sedm týdnů a kromě USA zvítězil v hitparádách dvaceti dalších států). Videoklip byl nominovaný na Grammy a pět cen MTV Music Award včetně té pro objev roku Best New Artist. Dalšího singlu Hot N Cold, který byl také jedničkou na několika hitparádách, se prodalo přes tři miliony kopií. Když byl jeho vtipný videoklip (zpěvačka představuje nevěstu, která dostala košem) parodován v legendárním pořadu Saturday Night Live, jeden kritik napsal: „Tohle je oficiální potvrzení toho, co už stejně všichni víme a o čem snad nikdo nepochybuje: Katy je opravdová superstar.“

Na turné

Když oznámila, že se vydává na své první turné Hello Katy, lístky na koncerty ve Spojených státech byly vyprodané během tří dnů. Kromě Severní Ameriky turné zavítalo do Evropy, Asie a Austrálie, trvalo jedenáct měsíců a celkem se konalo 89 koncertů (kromě nich Katy také několikrát vystoupila s No Doubt na jejich Summer Tour).

Hudební i vizuální stránka show byla dokonalá, velký úspěch měla hlavně obrovská nafukovací kočičí hlava a zpěvaččino oblíbené 3D ovoce. Na turné se také dala dohromady s frontmanem kapely Gym Class Heroes Travisem McCoyem. Vypadalo to nadějně, dokonce si vyměnili zásnubní prsteny, ale po roce se rozešli. Katy pak chodila s Benji Maddenem z kapely Good Charlotte a hudebníkem Joshem Grobanem, ale ani jeden z těchto vztahů nevydržel déle než několik měsíců.

28 milionů singlů

Že není jen studiovou zpěvačkou, prokázala výborným „živým“ albem MTV Unplugged, kde představila dva nové singly: Brick By Brick a Hackensack. Album vyšlo jako komplet CD+DVD a je to vlastně první oficiální záznam živého vystoupení. Katy si s ním opravdu dala práci, některé písně mají zcela nová aranžmá, například I Kissed a Girl má tentokrát jazzový nádech. Pak postupně vydala veleúspěšné singly California Gurls a Teenage Dream, které se řadu týdnů držely na prvních příčkách všech možných hitparád. Vzápětí následovalo druhé (když nepočítáme „gospelový“ debut Katy Hudson z roku 2001) řadové album Teenage Dream, kterého se jenom ve Spojených státech prodalo přes 2 miliony kopií, z toho skoro 200 000 během prvního týdne prodeje. Jeho trošku kontroverzní obal je dílem malíře Willa Cottona. Zpěvačka leží nahá na obláčku vaty, jehož kousek jí jen nepatrně zakrývá zadek. „Nejdřív jsem se bála, jak se na to budou tvářit naši. Jsou maličko výstřední a mají svůj vlastní svět, ale tohle vzali úplně v pohodě,“ říká spokojeně zpěvačka. Že jsou její rodiče opravdu modernější, než byste očekávali od pastorů, ostatně prokázali už dříve, když účinkovali ve videoklipu k Hot N Cold.

V době, kdy prodeje hudebních nosičů soustavně klesají, se jejího prvního alba One of the Boys (2008) prodalo přes 5 milionů kusů. Album Teenage Dream si koupilo skoro stejné množství lidí, ale ještě významnější jsou digitální prodeje jednotlivých písní – těch se prodalo neskutečných 28 milionů. Toto číslo významně podpořilo především pět singlů, které byly jedničkami hitparád (California Gurls, Teenage Dream, Firework, E. T. a Last Friday Night [T. G. I. F.]). Tím se Katy vyrovnala desce Bad (1987) Michaela Jacksona, která dosud držela rekord v počtu singlů z jednoho alba, které se staly jedničkami v hitparádách.

A byla svatba

Katy Perry a Russel Brand

Její vedlejší role v komedii Dostaň ho tam byla opravdu miniaturní, spočívala v tom, že v krátké scéně políbí hlavního hrdinu, kterého hrál britský komik Russell Brand. Scéna byla nakonec vystřižena, ale Katy to ani trochu nevadilo – s Russellem totiž začala chodit a zdálo se, že konečně našla svého pana Božského. „Hned po natočení té líbací scény jsme spolu šli na panáka,“ vzpomíná zpěvačka. „A já se přistihla, že vedle něj skáču jako králík. Jako králík skáču vždycky, když jsem šťastná…“ Pocházeli z úplně odlišného prostředí a vypadalo to, že v jejich případě se protiklady přitahují. Katy chodila do katolické školy a vyrůstala v milující rodině. Russella jako dítě týral otec a v dospělosti se herec léčil ze tří různých závislostí: na alkoholu, na heroinu a na sexu.

Teď si však oba na důkaz své lásky nechali udělat na vnitřní stranu paže stejné tetování, nápis Anuugacchati pravaha ve starodávném indickém jazyce sanskrt znamená něco jako Jdi s proudem nebo s davem. Když se po několikaměsíční známosti vzali, nikoho to příliš nepřekvapilo. Svatba se konala v indickém Jaipuru a nevěsta si přála tradiční hinduistický ceremoniál. K tomu patří velký svatební průvod s velbloudy a slony, který doprovázejí polykači mečů, zaklínači hadů, hudebníci a tanečníci.

Šestnáct měsíců poté, v prosinci loňského roku, však manželé požádali o rozvod. Jako důvod uvedli tradiční „nepřekonatelné rozdíly“, Katy se v jednom rozhovoru svěřila, že na sebe prostě neměli čas. Poté, co se dohodli na finančním vyrovnání, jim soud v únoru rozvod potvrdil. Podle kalifornských zákonů je ale toto rozhodnutí platné až po půl roce, a tak si to (zatím ne ex) manželé ještě do července mohou rozmyslet.

Já a moje sestry

Katy je součástí nové vlny zpěvaček z posledních let. Patří do ní také Rihanna, Lady Gaga a Fergie, ty všechny na hudební scénu vrátily exotické a bizarní garderoby – čím „ulítlejší“, tím lepší. Katy říká, že ostatní zmíněné zpěvačky, které se desetkrát za koncert převlékají, jsou spíš jejími sestrami než konkurentkami. „Všechny jsme originální. Proto všechny vítězíme a můžeme existovat vedle sebe. Když jdete na zmrzlinu, nechcete jen vanilkovou, chcete mít na výběr aspoň dvacet příchutí. Já bych nedokázala to, co umí Rihanna nebo Gaga. A ony by zase nezvládly některé moje kousky,“ vysvětluje zpěvačka, která koketuje také s filmem. V loňském roce namluvila Šmoulinku a letos účinkuje v seriálu Vychovávat Hope. V březnu vydala reedici alba Teenage Dream pod názvem Teenage Dream: The Complete Confection. Kromě toho stihla ještě sestavit svůj vlastní parfém Purr (purr znamená předení kočky). Sedmadvacetiletá zpěvačka loni v jednom rozhovoru prohlásila: „Nakonec bych si přála, aby jméno Katy Perry bylo stejně známé jako Madonna.“ To není zrovna malý cíl, ale jistě ne nesplnitelný – Katy už dokázala, že ambiciózní je víc než dost.

Umím i noty

Většinu svých skladeb si kompletně skládá sama, hudbu i texty. „Dělám to tak už od osmi let, tedy od té doby, co jsem se naučila hrát na kytaru,“ vysvětluje zpěvačka. „Ostatně už od té doby také své skladby nutím producentům,“ dodává s úsměvem. Při tvorbě ji inspirují události z vlastního života. „Napsat písničku o nešťastné lásce zvládnu levou zadní, protože s tím mám bohaté zkušenosti,“ vysvětluje. Hudbu píše i pro jiné interprety, třeba pro Ashley Tisdale napsala skladbu Time‘s Up, pro Selenu Gomez & the Scene hity Rock God a That‘s More Like It a pro Kelly Clarkson populární Long Shot. Další její skladby mají v repertoáru Jessica James, Lesley Roy, Kady Malloy a Adam Lambert.

„Jsem hodná holka, protože věřím na lásku. Zároveň jsem zlá, protože ráda provokuji. Ale to je tím, že chci přinutit lidi přemýšlet. Právě o to jde v textech většiny mých písní.“

„Když jsem byla malá, tak ‚nejprogresivnější‘ album, které jsem měla dovoleno poslouchat, byl soundtrack ze Sestry v akci. Třeba jméno Madonna se u nás doma nesmělo ani vyslovit.“

Co možná nevíte

Album Teenage Dream prý původně chtěla pojmenovat Teenage Wet Dream (wet dream = vlhký sen). Na levém zápěstí má nepřehlédnutelné tetování Jesus. „Už navždy bude součástí mé osobnosti. Ať dělám cokoli, je stále se mnou a připomíná mi, z jakého pocházím prostředí.“ Při písničce I Kissed a Girl na koncertech fanoušci na pódium házejí jelení lůj, o kterém se zpívá v textu: I kissed a girl and I liked it, the taste of her cherry chapstick. Je přírodní blondýnka, vlasy si barví na černo. Je vegetariánka. „A mám hybridní auto,“ dodává k tomu vždycky se smíchem. Výborně jezdí na surfu. Kromě toho má ráda minigolf a bruslení. Ráda nakupuje ve výprodejích a na bleších trzích. „Je to jako hledání pokladu. Dodnes když jsem na návštěvě u rodičů a poblíž se koná blešák, táta mě vzbudí v 6 ráno a jdeme spolu nakupovat,“ říká Katy. Styl 40. let si prý oblíbila při kurzech swingu, na které chodila na střední škole.

ČTĚTE TAKÉ:
Liz Taylor měla dceru s tesařem, dala ji rodině v Irsku

ČTĚTE TAKÉ:
Jak se oblékají celebrity v Cannes?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Venuše je v nepříjemném spojení s Marsem, a proto půjdete s nedávnou známostí od sebe. Vlastně jste na to mysleli už před pár dny, ale čekali jste, co se z toho vyvine. Neuzavírejte se…

Nejčtenější články

Doporučujeme