Kde v Dolomitech potkáte Messnera a sněžného muže

30. 5. 2018
Kde v Dolomitech potkáte Messnera a sněžného muže
[Soutěž] V zimě je to jedna z nejoblíbenějších destinací pro lyžaře a v létě tu jejich místo přebírají turisté, kteří si chtějí užít dobrodružné treky a ferraty a dozvědět se něco navíc v Messnerových muzeích.

„Jsme už v Itálii, nebo ještě v Rakousku?“ napadne vás při příjezdu hornatým severem kraje Trentino a Jižní Tyrolsko. Ale jazyk a kuchyně vás ujistí, že vás vítá Itálie a ne její spořádaný soused, ke kterému má sever apeninské botičky tak blízko. I Reinhold Messner, který pro popularizaci tohoto kraje udělal hodně, se v našem povědomí pojí spíše s německy mluvícím Tyrolskem. I když jeho šest muzeí MMM (Messner Mountain Museum) je rozeseto právě po Jižním Tyrolsku. 

První z nich – Muzeum Dolomit na Monte Rite – bylo otevřeno v roce 2002 v budově bývalých kasáren a vojenské pevnosti z let 1912– 1915. Na Rite se dnes chodí po turistickém chodníčku nebo po opravené vojenské silnici ze sedla Cibiana (1530 m), po níž se zájemci mohou za osm eur nechat vyvézt mikrobusem. Muzeum mapuje postupné zdolávání zdejších hor a osudy horolezců. Nejzajímavější je ale kruhový panoramatický rozhled na nejznámější dolomitské vrcholy. Zakomponujeme-li si do výhledu i namodralé skleněné nástavby na betonové muzejní střeše bývalé posádky, nemá to chybu.

Další MMM na soukromém Messnerově hradě Juval je věnováno nejposvátnějším vrcholům světa a pyšní se mimo jiné sbírkou artefaktů z Tibetu. Podzemní muzeum na svazích hory Ortles nedaleko Suldenu ve výšce 1900 metrů se soustředí na ledovce a sněžného muže. Muzeum na hradě Firmian v Bolzanu pak zahrnuje vše od vzniku pohoří přes náboženský význam vrcholů až po historii horolezectví.

Muzeum Ripa na hradě v Brunecku se zabývá horskými kmeny z celého světa. A nedaleko odtud v oblíbeném horském středisku Kronplatz stojí nejnovější z Messnerových muzeí MMM Corones, které se pyšní moderní architekturou a expozicí o tradičním horolezectví. Zatímco návštěva většiny evropských muzeí je vhodným alternativním programem dovolené za deštivých dnů, u MMM tomu tak není.

Jsou zakomponována do krásné krajiny, nabízejí úžasné výhledy na Dolomity, a je tedy lepší chodit po nich za hezkého počasí stejně jako po okolních horách. Za zajímavými zážitky vysoko do hor ale nemusíte cestovat sami. Lepší je se spolehnout na některou z cestovních kanceláří, které se specializují na aktivní dovolenou. Soutěžte s námi na www.svetzaobzorem.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Kam vstoupíte, tam se kolem vás začnou točit osoby opačného pohlaví, které se cítí osamělé. Bude obtížné zachovat dekorum a chovat se k nim korektně. Každopádně vás to bude stát hodně…

Nejčtenější články

Doporučujeme