Kdo byl svatý Martin a proč na jeho svátek pečeme zrovna husu

11. 11. 2021
Kdo byl svatý Martin a proč na jeho svátek pečeme zrovna husu
Věděli jste, že část ostatků svatého Martina máme i v Česku? Konkrétně rameno a zub jsou uloženy v klenotnici v chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Památku světce oblíbeného v celé Evropě dnes však spíše než modlitbou uctíváme dobrým jídlem a pitím mladého vína. Jaké jsou další tradice?

Život svatého Martina

Lidé si často představují svatého Martina kvůli jeho šlechetným skutkům jako středověkého rytíře, Martin Tourský se však narodil již v roce 316 v římské Panonii, která se rozkládala na území dnešního Maďarska. Už od deseti let se chtěl stát mnichem, ale jeho otec (sám voják) měl jiný názor a v patnácti letech nechal Martina odvést. Chlapec se prý vzpouzel tak moc, že ho do vojenské přísahy museli držet v řetězech. Když už se ale římským vojákem stal, sloužil poctivě a věrně. Byl to ale zvláštní voják, neměl v sobě dostatek agresivity a soucítil ze slabšími.

Jak na pomalu pečenou svatomartinskou husu? Podívejte se na video: 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Dny volna jsou dávno v nenávratnu, ale již brzy vás čeká další víkend. V práci to nestojí za nic, ale nepodléhejte depresi. Vaše schopnosti a komunikace s kolegy jsou výborné. Jediný…