Kdo byl svatý Martin a proč na jeho svátek pečeme zrovna husu

11. 11. 2022
Věděli jste, že část ostatků svatého Martina máme i v Česku? Jeho rameno a zub jsou uloženy v klenotnici v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Památku světce oblíbeného v celé Evropě dnes však spíše než modlitbou uctíváme dobrým jídlem a pitím: pečená husa, svatomartinské rohlíčky a mladé víno k jeho svátku nerozlučně patří. Jaké jsou další tradice na svatého Martina?

Život svatého Martina: Vojákem byl z donucení

Lidé si často představují svatého Martina kvůli jeho šlechetným skutkům jako středověkého rytíře, Martin Tourský se však narodil již v roce 316 v římské Panonii, která se rozkládala na území dnešního Maďarska. Už od deseti let se chtěl stát mnichem, ale jeho otec (sám voják) měl jiný názor a v patnácti letech nechal Martina odvést. Chlapec se prý vzpouzel tak moc, že ho do vojenské přísahy museli držet v řetězech. Když už se ale římským vojákem stal, sloužil poctivě a věrně. Byl to ale zvláštní voják, neměl v sobě dostatek agresivity a soucítil se slabšími.

Jak na pomalu pečenou svatomartinskou husu? Podívejte se na video: 

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Mars je po celý listopad v nepřející kvadratuře s Jupiterem, a proto byste měli kontrolovat své chování i ostrý jazyk. Možná to nemyslíte ani tak vážně, ale ubližujete tím. Než něco…