Kdo háže houskou do polívky a kroutí chlapům krkem?

7. 7. 2001
Kdo háže houskou do polívky a kroutí chlapům krkem?
Pětihvězdičkový Tom DiCillo nezklamal a jeho loňská novinka nazvaná Double Whammy (Dvojí kouzlo) dnes po ránu �dostala� celý Velký sál. Laskavá a přece štiplavá komedie o newyorském detektivovi Ray Plutovi, kterého od tragické smrti manželky a dcerky pronásleduje jen smůla a navíc i bolesti zad, je plná překvapivých momentů a režisér v ní nešetří žádnou ze svých hereckých oveček.

Kdo háže houskou do polívky a kroutí chlapům krkem?
Exkluzivní on-line zpravodajství pro Dámu.cz z 36. MFF KV

Pětihvězdičkový Tom DiCillo nezklamal a jeho loňská novinka n azvaná Double Whammy (Dvojí kouzlo) dnes po ránu �dostala� celý Velký sál. Laskavá a přece štiplavá komedie o newyorském detektivovi Ray Plutovi, kterého od tragické smrti manželky a dcerky pronásleduje jen smůla a navíc i bolesti zad, je plná překvapivých momentů a režisér v ní nešetří žádnou ze svých hereckých oveček. Na své si určitě přišla i půvabná Liz Hurleyová, která si tu zahrála chiropraktičku napravující Rayova záda i jeho víru v sebe sama. Předpokládám, že si docela užívala při takových disciplínách, jako hod houskou na hosty v restauraci či kroucení krku a dalších částí těla Denise Learyho v rámci chiropraktických seancí. A obrátí se smůla nakonec přece jen ve štěstí? Kdo ví, možná jde jen o to, jak věříme sami v sebe...
To Amélie z Montmartru (Le fabuleux destin d´Amélie Poulain) má jemné smysly pro konání �neviditelného� štěstí svým bližním i úplně neznámým. Zvláštní hříčky kameramana Bruna Dellbonela a hudba Yanniho Tiersena dělá ze soutěžního francouzského snímku režiséra Jean-Pierra Jeuneta milou a svěží podívanou, která ale získává ten správný náboj díky mimořádnému hereckému výkonu Audrey Tautou (byť Amélii měla původně hrát Angličanka Emily Watsonová známá ze snímků Prolomit vlny či Andělin popel). Něžná černovláska s obrovskýma očima, jimiž tak trochu připomíná Juliette Binoche, je v roli pozemského anděla natolik přesvědčivá, že jí klidně odpustíte matení tatínka s celým světem cestujícím trpaslíkem, škodolibosti, kterých se dopouští na despotickém zelináři či mámení mladíka z videopůjčovny, do něhož je zamilovaná.
Pokud jde o kontroverzi, jakou v loni vyvolal sníkem Pornografický vztah (momentálně k vidění i v běžné distribuci), má i letošní ročník festivalu svého kontroverzního �miláčka�. Je jím anglicky natočený (!) francouzsko-italský snímek Intimacy (Intimita) režiséra Patrice Chéreaua. Ačkoliv byl oceněn berlínským Zlatým medvědem a má i řadu dalších cen, málem proti němu zasahovala před jeho uvedením do britských kin cenzura � nelíbilo se pětatřicet minut erotických scén, které ale do příběhu dvou lidí scházejících se anonymně za účelem vyplnění si i těch nejtajnějších sexuálních tužeb neodmyslitelně patří.
Dnes je jedním z nejočekávanějších filmů dokument Emira Kusturicy Super 8 Stories by Emir Kusturica představující poněkud zvláštní hudební uskupení (zahrnující i samotného režiséra a jeho syna) The No Smoking Orchestra. Pokud jste viděli snímek Černá kočka, bílý kocour (šel i v našich kinech), pak si vzpomeňte na jeho hudební doprovod � ano, ta směs �cikánsko-techno-rockové� muziky � to je právě �orchestr nekuřáků�. Mimochodem, právě tohle uskupení dneska o půlnoci bude koncertovat ve Festivalovém klubu Lázně I.

Dobré poledne ze sluncem zalitých Karlových Varů vám přeje
Magda Peterková

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Rozhodně se nemusíte bát neúspěchu. Ba právě naopak. Nadřízený je jako u vytržení, jak si se vším poradíte. Netlačte však na pilu, ať to nevypadá, že se chválíte. Však ono se nakonec…

Nejčtenější články

Doporučujeme