Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí. Pravda, nebo fikce?

21. 1. 2021
Kdo jablko denně sní, k tomu lékař nechodí. Pravda, nebo fikce?
Jablka jsou plná zdraví prospěšných látek. Vědecké výzkumy ukazují, že zlepšují zdraví srdce, a dokonce snižují riziko vzniku různých typů rakoviny. Je to ale všelék?

An apple a day keeps the doctor away

Staré anglické přísloví o přínosu jablek pro lidské zdraví vzniklo podle pramenů někdy v druhé půlce 19. století a lidé skutečně dlouho věřili, že jablko před spaním pomůže od různých neduhů. Ačkoliv v současnosti víme, že konzumace jablek není zázračným lékem na veškeré nemoci, vědecké výzkumy potvrzují, že tyto plody, kterých je na světě více než 20 tisíc druhů, rozhodně máme pravidelně zařazovat do jídelníčku.

Jablka jsou nabitá vitaminy

Jablka obsahují mnoho látek, které mohou při pravidelné konzumaci podpořit zdraví. Jsou doslova nabitá živinami – vlákninou, vitaminy, minerály a antioxidanty.

Jedno střední jablko zhruba obsahuje

- 25 gramů sacharidů

- 4,5 gramu vlákniny

- 9 procent doporučené denní dávky (DDD) vitaminu C

- 5 procent DDD mědi

- 4 procenta DDD draslíku

- 3 procenta vitaminu K

- 2 až 4 procenta DDD manganu a vitaminy A, E, B1, B2 a B6.

Vitamin C patří k nejsilnějším antioxidantům v lidském těle, neutralizuje škodlivé sloučeniny známé jako volné radikály a chrání před nemocemi. V jablkách jsou i další antioxidanty, jako je kvercetin, kyselina kávová a epikatechin.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Polovina pracovního týdne přinese větší úspěchy a ocenění. Ať už pracujete v jakékoliv profesi, dočkáte se uznání a zvýšení platu. Je nepodstatné, zda jste na home office, jezdíte kamionem…