Kdo je chiropraktik? Pomůže vám, když vás bolí záda, ale nevyřeší příčinu

27. 8. 2018
Kdo je chiropraktik? Pomůže vám, když vás bolí záda, ale nevyřeší příčinu
Bolí vás záda nebo se nemůžete hnout? Možná vám někdo poradil, abyste vyhledali chiropraktika. Pokud natrefíte na dobrého, určitě se vám uleví, ale musíte počítat s tím, že nevyřeší příčinu onemocnění. Je vůbec nějaký rozdíl mezi chiropraktikem a fyzioterapeutem? A jaké má vlastně chiropraktik vzdělání?

Chiropraktik má odborné vzdělání

Chiropraktik je vystudovaný lékař, nejčastěji s atestací na rehabilitačního lékaře nebo na ortopeda či chirurga. Jak říká vedoucí fyzioterapeutka Fyziokliniky Iva Bílková, musí mít zkoušky z mobilizací páteře a periferních kloubů. „Přijdete k němu zablokovaná a on lupne s páteří. Dělá takzvanou nárazovou manipulaci. U krční páteře vezme vaši hlavu, pootočí s ní, možná vám řekne "nádech, výdech" a natvrdo trhne a vám to zakřupe,“ vysvětluje Iva Bílková princip chiropraktické léčby.

Chiropraxe je manipulační léčba

Hlavním nástrojem chiropraktika jsou tedy jeho ruce. Jde o manipulační léčbu, při níž chiropraktici vyšetřují a léčí zejména rukama. Chiropraxe vychází z představy, že jakýkoliv posun nebo blokáda kloubu má za následek narušení pohyblivosti v dané oblasti nebo okolních oblastech, a tím se spustí různé změny ve svalovém napětí, funkci vnitřních orgánů či se objeví bolesti. Nejčastěji se za chiropraktiky chodí s bolestmi zad.

Chiropraktik není totéž co fyzioterapeut

Fyzioterapeut má také zkoušku z mobilizací páteře a periferních kloubů, rozsah učiva je velmi podobný a možná i totožný, ale fyzioterapeut nemusí být vystudovaný lékař, tento obor se studuje i například na Fakultě tělesné výchovy a sportu (FTVS). 

Na první pohled dělá chiropraktik a fyzioterapeut to samé, máte tedy zablokovaná záda či jinou část pohybového aparátu a oba pracují na tom, aby se vám blokáda odstranila.  „Většina fyzioterapeutů ale vezme do mobilizace krční páteře i nádech, výdech, pohyb očí druhým směrem, čímž si „udělá“ předpětí svalů a pak teprve jemně „dostrká“ obratel tam, kam patří. Nemusíte slyšet pohyb, nezakřupete nahlas, ale přes ta svalová vlákna dojde k posunu obratle také.

Někdy křupnutí můžete slyšet u toho jemného dostrkání. U hrudní páteře používá nárazovou manipulaci, ale kombinuje to s nádechem a relaxací klienta,“ říká Iva Bílková z Fyziokliniky.

Chiropraxe – něco mezi klasickou a alternativní medicínou

Léčebné chiropraktické metody může vykonávat jen zkušený chiropraktik. Chiropraxie je dnes součástí klasické manipulační medicíny, tu mohou vykonávat jen lékaři. Chiropraktik by tedy měl být lékař, který dokáže posoudit i spoustu jiných věcí, což nějaký šarlatán nedokáže. Na některých klinikách se chiropraxe zaměřuje i na celkový stav pacienta, kde se uplatňuje holistický přístup. Rozhodně ale vyhledávejte zkušené odborníky, u nichž nehrozí nešetrná manipulace. 

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Střelci, tento týden se nese v duchu rychlosti a profesních úspěchů. Nadřízený si vás hodně považuje, a proto vás nemine pochvala ani zvýšení platu. I v této náročné době nepodléháte…

Nejčtenější články

Doporučujeme