8
Fotogalerie

Kdo vás děsí nejvíce? Prozradí to vaše dobré i špatné stránky

Test osobnosti, který máte před sebou, je zkrácenou verzí testu maďarského psychiatra Lipóta Szondiho, který se pomocí náklonnosti či averze k určitým rysům tváře psychopatů snažil zjistit, jaké jsou vaše skryté sklony osobnosti. Jaké jsou ty vaše?

Koho se bojíte?

Pozorně se podívejte na obrázek a vyberte si obličej toho psychicky narušeného člověka, který ve vás vyvolává ty největší obavy, děs a úzkost. Kdo z nich vám nahání takovou hrůzu, že byste raději zemřela, než s ním muset strávit byť jen pár hodin zavřená o samotě? Jakmile budete vědět, čtěte dál. Váš výběr vám totiž prozradí hodně o vašich skrytých sklonech a o tom, jakou osobností byste se stala, kdybyste se rozhodla v sobě tyto sklony popřít nebo sublimovat neškodným směrem. Pravdou je, že v psychiatrii se od tohoto testu nakonec začalo upouštět, protože byl nepřesný, ale něco na něm bezpochyby je. Přesvědčte se sama!

Pokračování 2 / 9

Sadista

Klepněte pro větší obrázek

Potlačené sklony: autoritářství, potřeba ovládat, zlomyslnost

Jestli jste si vybrala tento portrét inkvizitorského profesora, zřejmě před druhými i před sebou pečlivě skrýváte silné sklony ke krutému, agresivnímu nebo ponižujícímu chování k ostatním.

Popření: Jste zcela neškodná bytost. Podřizujete se, jste schopna se obětovat, vždy připravena pomáhat svým bližním. Jste usměvavý zaměstnanec, ochotný kolega. Zároveň však není snadné být vaším nadřízeným. Když se vám nechce do nějaké práce, děláte obstrukce, hašteříte se, trucujete, jste neochotná. Vaším stylem je pasivní rezistence, naléhání, které časem "otráví".

Sublimace: Své sklony uplatníte v určitých profesích – řezník, chirurg, policista, zubař, vyšetřující soudce... Nebo je můžete rozumově zdůvodňovat, vést dlouhé rozpravy o řádu a autoritě (syndrom "ředitele zeměkoule").

Pokračování 3 / 9

Agresor

Klepněte pro větší obrázek

Potlačené sklony: impulzivita a násilí

Jestli jste dostala strach z tohoto chlapíka s hlavou pitbulla, znamená to, že jste v sobě potlačila, udusila silnou agresivitu.

Popření: Jste mírumilovná, často až extrémně laskavá. Jste přívětivá, přející, hotové dobrotisko, vzbuzujete dojem, že jste solidní a ovládáte své emoce. Vaše náklonnost bývá stabilní, máte silná pouta k lidem, věcem, idejím. Na konci dne však býváte často vyčerpaná. Vysiluje vás neustálé skrývání násilných sklonů, k němuž vás nutí touha být všem sympatická.

Sublimace: Svou impulzivitu někdy pozitivně využijete při sportu. Vedete dozajista hyperaktivní život. Váš čas zaplňují stovky projektů, organizujete spousty různých věcí nebo prostě jen vybíjíte svou energii na diskotéce.

Pokračování 4 / 9

Katatonik

Klepněte pro větší obrázek

Potlačené sklony: blouznění, hyperaktivita v oblasti fantazie a intelektu

Pokud vás znepokojil ten usměvavý, špatně oholený typ, vřou a kypí ve vás síly, které vás mohou zcela odtrhnout od reality, jestliže s nimi něco neuděláte.

Popření: Upínáte se k jistotám, spoutávají vás stereotypní postoje, nekladete si otázky, neinovujete, nehledáte změnu. Jste prototyp stydlivky, která se překonává. Největší strach máte z toho, že ztratíte kontrolu. Díky tomu jste trochu rigidní, pořád v defenzivě, někdy zablokovaná, vždy podle pravidel. Zadržujete své pocity (málo je dáváte najevo, nedělá vám dobře podělit se o své city, přestat se ovládat).

Sublimace: Vaše schopnost imaginace se často uplatní v různých tvůrčích činnostech, které však vždycky mají svůj řád. Stává se z vás tedy "zaměstnaný kreativec" – grafik, novinář, fotograf, stylista.

Pokračování 5 / 9

Schizofrenička

Klepněte pro větší obrázek

Potlačené sklony: izolovanost, špatné vnímání tělesných hranic, nedostatečné ovládání těla

Zježily se vám vlasy při pohledu na ty mrtvé oči a obličej bez výrazu? Poznáváte v nich totiž své vlastní démony – nezájem o sociální vztahy a omezený rejstřík citů.

Popření: Věříte na setkávání s lidmi, výměnu názorů, společnost. Chodíte hodně mezi lidi. Vaše zapojení mezi lidi však často neprobíhá k vaší spokojenosti, kontrastuje s vaším bídným intimním životem. V hloubi duše se cítíte pořád osamělá. Vaše vztahy zůstávají na povrchu, jsou odosobněné, nemají "šťávu", chybí v nich skutečné city. Ve skutečnosti vlastně druhé nepotřebujete, nepotřebujete s nimi žít.

Sublimace: Ve všem, co souvisí s intelektem nebo s individualistickými činnostmi, jako jsou hudba, čtení, meditace. Své sklony můžete rovněž nasměrovat do nějaké sportovní vášně (trekking, horolezectví...) nebo do zážitků, které vás oprostí od společnosti lidí (plavba osamělého mořeplavce kolem světa, odchod do kláštera).

Pokračování 6 / 9

Hysterka

Klepněte pro větší obrázek

Potlačené sklony: nestabilita, narcismus, exhibicionismus

Zdálo se vám, že se od této podivné dámy s těžkými víčky můžete dočkat lecjakých hanebností? To znamená, že ona ztělesňuje všechno, co na sobě nenávidíte – frenetickou chuť svádět, zálibu v okázalosti, touhu po uznání, sexuální přitažlivost.

Popření: Působíte dojmem rezervovaného, velmi do sebe uzavřeného člověka. Ve skutečnosti se ve vašem nitru stále hlásí o slovo a proti vaší vůli se neustále projevuje maskovaná faleš. Vaši touhu svádět často překrývají obsedantní projevy. Jste velmi pečlivá, spořádaná ve svém chování, máte puntičkářské způsoby. Býváte "šik", máte klasický styl, jste zkrátka jako ze škatulky, ale vždycky s nějakým drobným doplňkem, který přitahuje pohledy.

Sublimace: Někdy si volíte neobvyklou specializaci (třeba latinskou filologii) nebo originální životní styl (rozhodnete se pro zaryté veganství). Můžete mít po svém boku nápadnou osobu, aby s vámi kontrastovala. Nebo si osvojíte nějaký zvláštní zvyk – například olíznutí rtů pokaždé, než začnete mluvit.

Pokračování 7 / 9

Žena v depresi

Klepněte pro větší obrázek

Potlačené sklony: pochybnosti o vlastní hodnotě, pocity méněcennosti a viny

Je-li pro vás tato neškodná bytost ztělesněním toho nejhoršího, znamená to, že jste v podstatě hluboce smutná a pesimistická, ale nedáváte to najevo.

Popření: Uvolněný a bezstarostný typ extrovertní osobnosti. Někdy jste opravdu veselá kopa. V každém okamžiku z vás čiší dynamičnost, sebedůvěra a optimismus. Občas se projeví podráždění, špatná nálada a podivné návaly smutku. Někdy také můžete působit podezřívavě a nevraživě.

Sublimace: Svého duševního utrpení se zbavujete tím, že se staráte o utrpení druhých (ošetřovatel, psycholog). Anebo se uplatníte v náboženství či v boji za dobrou věc.

Pokračování 8 / 9

Maniak

Klepněte pro větší obrázek

Potlačené sklony: extraverze, vzrušení, sebepřeceňování, marnotratnost

Vzbuzuje ve vás ten žoviální dobrák nenávist a odpor? Asi v sobě skrýváte nadšení, které by z vás snadno mohlo udělat blouznivce a fanatika, v každém případě někoho, s kým se nedá žít.

Popření: Nesnášíte hluk, výstřelky, nevázanost, máte strach ze skandálu. Jste vzorem diskrétnosti, rezervovanosti a zdrženlivosti. Jste rozumná, šetrná, své chování dobře ovládáte, nic vám neuteče, žádný prohřešek nepronikne na povrch. Někdy se však vaše potlačovaná mánie projeví na druhých – máte na ně přehnané požadavky, potřebujete všechno kontrolovat, prověřovat nebo na vše dohlížet.

Sublimace: Veselí společníci, duše party, jste schopni zorganizovat obrovské večírky, vymýšlet všemožné zábavy. Mohou z vás být odborníci na vztahy s veřejností nebo na reklamu.

Pokračování 9 / 9

Zvrhlík

Klepněte pro větší obrázek

Potlačené sklony: homosexualita, transvestitismus

Zdá se vám, že by ten mladíček mohl být nebezpečným pederastem? Není pochyb o tom, že máte potíže s vlastní identitou, a to především sexuálního rázu.

Popření: Přehnaně, přespříliš projevujete své biologické pohlaví. Vaše postoje, vzhled, chování, zkrátka všechno na vás přímo křičí, že jste "opravdová" žena. Jste skutečně velmi sexy žena a ďábelská svůdkyně. Vaším dalším zvláštním rysem je, že mezi vámi a jinými ženami panuje silná rivalita.

Sublimace: Angažujete se v boji za základní hodnoty – rovnost pohlaví, stejné platy, stejné zastoupení mužů a žen... Nebo máte talent (i úspěchy) v činnosti tradičně vyhrazené druhému pohlaví – jsou to např. motorky, pilotování stíhaček atd.

Doporučujeme

Články odjinud