Když hypotéku, tak do konce roku!

5. 11. 2007
Když hypotéku, tak do konce roku!
Plánujete v nejbližší době koupi či rekonstrukci nemovitosti? Uvažujete o hypotéce? Pak neotálejte a svůj záměr realizujte ještě letos. Schválená vládní opatření v rámci reformy veřejných financí přinesou v příštím roce v oblasti bydlení nezanedbatelná zdražení.

Zdražení bytové výstavby – růst základní sazby daně z přidané hodnoty z 5 % na 9 % se promítne do zdražení nových bytů a domů. Do hry dále vstupuje definice sociálního bydlení, která velké byty či domy odsoudí až k 19% DPH.
Kdo uhradí nové bydlení či náklady rekonstrukce ještě letos, může ušetřit několik desítek i stovek tisíc korun. Kdo koupí nový byt či dům až v příštím roce, zaplatí za jeho pořízení až o 4 % více než dosud díky zvýšení sazby DPH. Při ceně bytu 2 000 000,- Kč bez DPH, zaplatí dnes 2 100 000,- Kč s 5 % DPH, při sazbě daně 9 % zaplatí 2 180 000,- Kč. Za nový byt tak díky daňovým změnám zaplatí o 80 000,- Kč více! Pokud bude mít pořizovaný byt součet podlahových ploch vyšší než 120 metrů, nebude se na něj vztahovat definice sociálního bydlení a je třeba se připravit na možnost zvýšení DPH až na základní sazbu, tedy 19 %.
19% DPH platí též pro ty, kteří právě stavějí dům o výměře podlahové plochy přesahující 350 metrů, který pro svou velikost rovněž nesplní podmínky definice sociálního bydlení.

Padlo daňové osvobození úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, kterými většina bank hypotéky financuje.
Odbourání daňového osvobození úrokových výnosů z hypotečních zástavních listů (budou se danit 15 procenty stejně jako ostatní cenné papíry) pravděpodobně zvýší úrokové sazby hypoték. Ze studie, kterou si nechala zpracovat Česká bankovní asociace od profesora Jiřího Hlaváčka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, vyplývá, že zrušení daňové výhody u hypotečních zástavních listů zdraží hypotéky asi o 0,5 až 0,8 procenta. Jedná se o odhad průměrného zdražení, ale neznamená to, že k němu přikročí všechny banky. Některé totiž k financování hypoték používají jiné zdroje než hypoteční zástavní listy, a proto nebudou nuceny přenášet zdanění na klienty. V Čechách k financování hypoték využívá jiné zdroje včetně vlastních například GE Money Bank, která již oznámila, že v důsledku zdanění hypotečních zástavních listů hypotéky zdražovat nebude.

Úrokové sazby nadále porostou směrem k průměru EU.
Jelikož očekáváme přijetí eura za zhruba 5 let, s největší pravděpodobností bude vývoj na finančním trhu v ČR stabilní, ale charakterizovaný postupným přibližováním se parametrům typickým v Eurozóně. To znamená i stálým mírným zvyšováním úrokových sazeb, tedy i cen hypoték, které jsou jedny z nejnižších v Evropské Unii.

Kdy je nejvýhodnější vzít si hypotéku a s jakou dobou fixace?
Očekávaný i když mírný růst úrokových sazeb v následujících letech napovídá, že čím dříve si lidé o hypotéku zažádají, tím výhodnější podmínky mohou získat. S tím souvisí i doporučení pro dobu fixace úrokové sazby. V současnosti je jednoznačně výhodnější volit delší fixační období, tedy minimálně 3 roky, optimálně 5 let. Rozdíly mezi úrokovými sazbami nabízenými bankami jsou minimální, proto se vyplatí sledovat akční nabídky, kterými banky dočasně zvýhodňují podmínky získání hypotečního úvěru. V současnosti takovou možnost nabízí například http://www.gemoney.cz/ge/cz/1?gemid1=186>GE Money Bank, která v říjnu a listopadu neúčtuje poplatek za zpracování úvěru u hypoték s pětiletou fixací, což může znamenat úsporu až 25 tisíc korun.


Pokud máte jakékoli otázky týkající se financování bydlení, rád a zdarma vám na ně odpoví odborník v naší nové poradně Financování bydlení.


Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Ani slovy neumíte popsat, jak jste rádi, že je tady finální pracovní den. Své místo na výsluní si uhlídáte, ale melete z posledního. Jakmile přijdete domů, dopřejte si relaxační činnosti.…

Nejčtenější články

Doporučujeme