Když ovečky nezabírají: Rady, jak co nejrychleji usnout

Když ovečky nezabírají: Rady, jak co nejrychleji usnout

Už jste se po dvacáté v posteli převalila ze strany na stranu a spánek se stále někde toulá? Nechcete brát prášky na spaní a teplé mléko s medem na vás prostě nefunguje? Nezoufejte, existují i jiné fígle, než je nekonečné počítání oveček.

Zaměstnejte mysl

Stává se vám, že se občas v noci jen tak probudíte a pak ne a ne usnout? Neztrácejte čas zbytečným převalováním se v posteli, ale zkuste zaměstnat hlavu. Zapomeňte na počítač, telefon nebo televizi, protože je dokázáno, že modré světlo, které z nich vychází, potlačuje uvolňování hormonu melatoninu, takže jste pak druhý den ještě unavenější. Raději se na deset minut zkuste věnovat jiné činnosti. Fungovat mohou například omalovánky pro dospělé nebo kniha.

Pokračování 2 / 7

Budík ke zdi

Často nespavost může způsobit vaše psychika. Hlídáte čas, kdy nemůžete usnout? Díváte se neustále na hodiny a počítáte, kolik času vám ještě zbývá, než budete muset vstávat? Jste stále zoufalejší, protože doba spánku se pořád zkracuje? Chyba! Právě tak zaměstnáváte mozek a upíráte si šanci usnout. Zkuste budík otočit ciferníkem ke zdi a přestat se soustředit na čas. Uvidíte, že vám usínání půjde snáz.

Pokračování 3 / 7

Teplota

Usínání bývá těžší hlavně v horkých letních měsících. Během usínání teplota těla klesá, což podle vědců vede k rychlejšímu usnutí. V horkém počasí se ale tělo do tohoto stavu dostává těžko. Ideální teplota v ložnici by měla být mezi 15 a 20 stupni. V létě proto zapněte klimatizaci nebo alespoň větrák a spánek přijde rychleji.

Pokračování 4 / 7

Teplá sprcha

Teplá sprcha připraví tělo na spánek daleko lépe než studená, která ho nabudí. Dopřejte si teplou vodu asi tak hodinu předtím, než půjdete spát. Teplota vašeho těla pak klesne rychleji a spánek přijde sám.

Pokračování 5 / 7

Ledový šok

Možná vám to nedává smysl, ale pomoct může i ledová voda. Pokud se v posteli převalujete už hodiny a nic nezabírá, zkuste se opláchnout ledovou vodou. Ale pozor, pouze obličej! Váš organismus už je totiž nabuzený stresem z toho, že nemůže usnout, a tak potřebuje restart. Studená voda by tomu měla pomoct.

Pokračování 6 / 7

Sněte s otevřenýma očima

Místo počítání oveček si před spaním představujte místo, které máte ráda a kde se cítíte dobře. Mozek totiž v ten moment alespoň na chvíli zapomene na všechny starosti, které mu zabraňují ve spánku, uvolní se a pustí vás do říše snů.

Pokračování 7 / 7

Zkuste hudbu

I když třeba běžně dáváte přednost tvrdé kytarové muzice, tak ta se ke klidnému spánku opravdu nehodí. Zkuste ale klasiku nebo relaxační pomalou hudbu, která nebude mít víc než 60 až 80 beatů za minutu, a kvalitní spánek se dostaví. Navíc prý poslech hudby před spaním pomáhá proti depresím.

Doporučujeme

Články odjinud