Když se vám hroutí svět?

24. 3. 2004
Když se vám hroutí svět?
Bylo mi teprve dvacet devět let, když se mi zhroutil svět. Věc, o které jsem si myslel, že se děje jen jiným lidem, se stala mně. Moje manželství se rozpadlo. I když je dnes rozvod v naší společnosti běžný jev, bolest a utrpení se tím nijak nezmírnily.

Věděl jsem o případech, kdy rozvod úplně zničil lidem život, a bál jsem se, že mě postihne totéž. Třebaže prvotní bolest mě naprosto zdrtila, to nejhorší mě teprve čekalo. Řekli mi, že muž nemůže vychovávat tři děti a že se moji synové odstěhují čtyři sta mil daleko. Neměl jsem právo k tomu cokoli říct. Mojí zmučené duši se zdálo, že ji zklamal Bůh i lidská spravedlnost. Je vůbec možné, aby se něco takového dělo? Čím jsem se provinil, že jsem si zasloužil takový osud?

V době, kdy jsem se pomalu snažil poskládat rozbitý život dohromady, mi přítel věnoval knihu, o níž si myslel, že by mi mohla pomoct, Člověk hledá smysl od Viktora Frankla. Od té doby chovám tuto knihu jako oko v hlavě, mnohokrát jsem ji přečetl a spoustě lidí jsem ji věnoval. Nesmírně mi pomohla. Moje manželství se po jejím přečtení sice neobnovilo, rodina se nedala znovu dohromady, ale dokázal jsem se nově podívat na své postavení. A to byla jedna z nejcennějších věcí, jaké jsem se v životě naučil – co si člověk myslí o událostech, je daleko důležitější než události samy.

Byl jsem zoufalý a najednou jsem zjistil, že doktor Frankl se dostal do mnohem horší situace než já. A přece byl schopný ji s pomocí svobodné vůle a duševní síly překonat. Frankl byl jedním z milionů Židů, kteří se octli během druhé světové války v koncentračních táborech. Hitlerův režim mu vzal prakticky všechno: manželku, děti, domov, lékařskou praxi a všechny pozemské statky. Byl vhozen do vězeňského tábora, kde zažil všechny myslitelné podoby lidského ponížení. Před očima mu zabili několik přátel. Viděl, jak mnoho lidí spáchalo sebevraždu, zatímco jiní se prostě vzdali, ztratili vůli k životu a zemřeli. Frankl později napsal, že uprostřed vší brutality a utrpení se ho nejvíc dotýkalo, když jeho spoluvězni došli k závěru, že není proč žít, a vzdali se.

Byl přesvědčený, že lze najít něco, co mu nacisté nemohou vzít, něco tak důležitého, co zachová jeho vůli k životu. Přišel na to, že skutečně existuje jedna věc, kterou mu nikdo nemůže vzít – schopnost vybrat si svůj vlastní postoj, ať je situace kolem něj sebehorší. Viktor Frankl nejenže přežil hrůzy koncentračního tábora a války, ale stal se jedním z nejrespektovanějších psychiatrů všech dob na světě. Tisícům lidí, kteří se rozhodli rezignovat na život, pomohl najít novou vůli k žití. Ukázal jim, že stále ještě mají možnost volby a díky ní mohou najít nový smysl svého života.

Schopnost zvolit si svůj vlastní postoj k jakékoli situaci nazývá „…poslední lidskou svobodou“. Říká, že i v koncentračním táboře vždycky existovala možnost volby. „Každý den, každá hodina nabízí příležitost rozhodovat se. A tato rozhodnutí určují, jestli se podvolíš silám, které tě chtějí oloupit o tvou podstatu, o vnitřní svobodu, anebo ne.“ Frankl říká, že se můžeme stát obětí okolností, anebo nad nimi zvítězit. Můžeme se vzdát své svobody a důstojnosti a nechat se formovat okolnostmi, anebo si můžeme zvolit svůj vlastní přístup a povznést se nad okolnosti. Tvrdí, že nejdůležitější je vědět, že to, čím se staneme, je výsledek našeho vnitřního rozhodnutí.

Díky této knize a pomoci přátel jsem změnil přístup k situaci, v níž jsem se octl. Přešel jsem od poraženeckého a pochmurného přístupu k optimismu a naději. Rozhodl jsem se, že navzdory ztrátě využiju svého života, jak nejlíp to půjde. Jinak mi zbývala jediná možnost – nechat okolnosti, aby mě zničily.

A také jsem se rozhodl, že budu zase žít se svými syny. Neminul jediný den, kdy bych nebyl přesvědčený, že se to stane. Dva roky po rozvodu se ke mně všichni tři vrátili. Dokázal jsem, že muž může vychovávat tři děti, a tím jsem vyvolal hnutí za rovnoprávnost. Nebyla to ideální rodinná situace, jakou bych si vždycky představoval, ale využili jsme dané okolnosti, jak to šlo nejlíp. Našli jsme důvody k vděčnosti, místo abychom se litovali. Byl to boj (protože život není snadný), ale měli jsme se skvěle především proto, že jsme měli skvělý přístup k věci!


Ukázka z knihy: To nejdůležitější v životě Kniha zprostředkovává základní postoje a hodnoty užitečné pro život Kniha je určena mladým lidem, ale mohou ji však s užitkem číst i dospělí, kterým není kvalita jejich života lhostejná. Čtivou formou s řadou příběhů a příkladů autor zprostředkovává postoje, s jejichž pomocí lze nalézt to nejlepší - to nejlepší ve světě, v druhých i v nás samých. Výběr témat z obsahu: Úspěch je více než jen peníze, Život je těžký¦ a ne vždy fér, Život je však také veselý¦ a někdy neuvěřitelně veselý, Žijeme díky volbám a ne díky šancím, Návyky jsou klíčem k úspěchu, Ta pravá motivace přichází z nitra, Je v pořádku dělat chyby - stává se to každému, Abyste něco získali, musíte se něčeho vzdát.

Vydalo nakladatelství Portál Cena: 178,- Kč autor: Urban

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Když si jen vybavíte další pracovní kolotoč, je vám z toho špatně. Nicméně můžete ještě odpočívat a užívat si prodloužený víkend se vším všudy. Budete mít dostatek času na nabrání sil. Už…

Nejčtenější články

Doporučujeme