Když zuby a dásně bolí... Jak si pomůžu sama? Nejlepší recepty z bylinek i zeleniny

13. 6. 2019
Zdravé zuby a dásně jsou zrcadlem tělesného zdraví. Možností, jak o ně pečovat, je několik. Co takhle pomocí bylinek? Přinášíme osvědčené recepty péče o zuby: domácí ústní vody i výtažky a šťávy ze zeleniny, které vám pomohou zbavit se nezdravých bakterií v ústech.

Pozor! Nemocné zuby a dásně poškozují celý organismus

Péče o zuby se často podceňuje, přitom zkažený zub, kořen s váčkem nebo jiná ústní infekce mohou být zdrojem mnoha vážných onemocnění, například funkčních potíží očí, uší, nosu, vysokého krevního tlaku, otravy krve, artritidy, endokarditidy, vážných poruch jater, žaludku či střev.

Vědecké výzkumy rovněž udávají spojitost mezi běžným typem bakterií tvořících zubní plak a záněty dásní a vývojem srdečních onemocnění. Podle jedné teorie se mohou tyto bakterie dostat do krve a podpořit tvorbu krevních sraženin nebo poškodit přímo srdeční sval. Nejenom kvůli krásnému úsměvu a bolestem je tedy důležité mít zdravý chrup a dásně. Jak na ně? 

Hlavní příčiny onemocnění dásní a zubů

Problémy se zuby a dásněmi trpí podle statistik více než 95 % obyvatel západních zemí. K hlavním příčinám těchto problémů patří špatné stravovací návyky, především vysoká spotřeba bílého rafinovaného cukru a bílé mouky. Přítomnost cukru v ústech totiž způsobuje velkou produkci kyselin a bakterií, které napadají zubní sklovinu a podílejí se na ničení minerální zubní substance. Nadměrná konzumace cukru také způsobuje poruchy látkové výměny a vznik nejrůznějších mykóz v organismu, poněvadž je známo, že plísně žijí z cukrů.

Dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek

Pro správný vývoj a pevnost zubní skloviny je nezbytný vitamin A, C, E. Z minerálních látek především vápník, hořčík, fosfor a měď. Ke zdravé skladbě slin v ústech přispívají komplexní sacharidy obsažené v luštěninách, kukuřici, bramborách, celeru, petrželi, červené řepě, karotce a zelí.

Přírodní léčba: Bylinky a zelenina 

Zubní kazy se pochopitelně nedají léčit bylinkami či jinými přírodními metodami, s těmi nám pomohou pouze zkušení stomatologové. Alternativní medicína nám může pomoci v prevenci onemocnění dásní, paradentózy či jiných nepříjemností v dutině ústní. Tady jsou osvědčené recepty: 

Šťáva z červené řepy působí hojivě na bolavé dásně

Šťáva z řepy je výborným lékem při zánětech a krvácivosti dásní. Musí se však konzumovat dlouhodobě, tedy 1 dl čerstvé šťávy popíjíme 3x denně po dobu 8 týdnů. Ústa si rovněž vyplachujeme 3x denně šťávou z řepy, kterou pak vyplivneme.

Mrkvová šťáva je velmi účinné kloktadlo

Mrkvovou šťávu můžeme používat jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, mandlí, při aftech.

Zelený čaj ochraňuje zuby

Japonští vědci provedli rozsáhlý průzkum v oblasti stomatologie a došli k závěru, že pravidelné pití kvalitního zeleného čaje chrání zuby před kazy. Rozhodující je přitom obsah tříslovin v něm obsažených.

Aloe regeneruje ústní dutinu

Velmi účinná je i čerstvá šťáva nebo listy z aloe vera, ale i jiných tučnolistých rostlin, jako například aloe aborescens či netřesku skalního. Šťávou nebo řezem listu potíráme 3x denně dásně.

TIP: Když si koupíte aloe v květináči, pak budete mít vždy po ruce výborný přírodní lék na všechny možné neduhy.

Protizánětlivá ústní voda

Potřebujeme: 1 díl šalvěje, 1 díl heřmánku a 1 díl květů měsíčku lékařského

Postup: Bylinky pořádně promícháme. Ústní vodu si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 25 minut louhovat. Potom dobře přecedíme a touto ústní vodou si ráno a večer pořádně vyplachujeme ústní dutinu. Denně musíme připravovat čerstvý nálev.

Stahující ústní voda

Potřebujeme: 2 díly šalvěje, 1 díl přesličky rolní a 1 díl máty

Postup: Bylinky dobře promícháme a čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci přelijeme 2 dl vroucí vody a vše necháme 25 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vlažným čajem 2–5x denně vyplachujeme ústa. Čaj bychom měli držet v ústech 2–4 minuty.

Ústní voda na paradontózu

Potřebujeme: 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku dubové kůry, 1 lžičku truskavce (rdesno ptačí), 1 lžičku květů měsíčku lékařského

Postup: Bylinky dobře promícháme a pak je přisypeme do půl litru vody a necháme za studena 12 hodin macerovat. Ráno vše uvedeme k varu a pak necháme 20 minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Tímto odvarem si pravidelně 2x denně vyplachujeme ústní dutinu.

Hřebíček uklidňuje bolavé zuby

Při bolestech zubů si také můžeme pomoci hřebíčkem. Potřeme buďto postižené místo hřebíčkovým olejem, nebo v ústech rozžvýkáme několik kousků tohoto koření.

Zubní pasta ze slézu

Kořen slézu nadrtíme a následně pomeleme na jemný prášek. Nasypeme trošku na mokrý zubní kartáček a čistíme zuby a zároveň provádíme i masáž dásní. Po skončení ústa nevyplachujeme, protože prášek může ještě léčivě působit.

Nezapomínejte na pitný režim

Bakteriím se daří v suché ústní dutině. K vyplavování těchto nežádoucích mikroorganismů je důležitý pravidelný dostačující pitný režim, tedy 2,5 až 3 litry tekutin.

Základní pravidla ústní hygieny

1. Čistěme si zuby minimálně dvakrát za den, nejlépe však třikrát.

2. Kromě kvalitního zubního kartáčku používejme i dentální nitě, kartáčky pro mezizubní prostory nebo vodní sprchu a speciální škrabku na očistu jazyka. Zubní kartáček pravidelně každé tři měsíce vyměňujme, dentální nitě jsou na jedno použití. Mezizubní kartáček by vám měl vydržet déle, vždy ho po použití opláchněte a dejte na suché místo.

3. Používejme vždy kartáček s měkkými štětinami a malou hlavičkou, abychom se dobře dostali i na zadní zuby.

4. Chceme-li mít jistotu, že náš zubní kartáček neobsahuje žádné bakterie, přechovávejme ho ve výtažku z jader grapefruitu, šalvějové či jiné bylinné tinktuře. Dětem před použitím vždy pečlivě propláchněme.

5. Dbejme na to, abychom dobře očistili všechny plochy zubů – přední, zadní i horní.

6. Čistěme si zuby jen jedním směrem, abychom si případný plak netlačili pod okraj dásní. Horní zuby shora dolů, dolní zuby zdola nahoru.

7. Po vyčištění zubů si konečky prstů jemně masírujme dásně. Večerní očistu ústní dutiny zakončeme výplachem úst buďto plným zeleným čajem, nebo slanou vodou. Tyto prostředky mají antiseptické a velmi stahující účinky na dásně.

8. Omezme na minimum konzumaci cukrů.

9. Konzumujme pestrou a vyváženou stravu bohatou na minerály (především vápník, hořčík, fosfor, měď) a vitaminy (hlavně vitamin C, A, E a D).

10. Kousejme tvrdou kořenovou zeleninu, pomáhá nám čistit zuby i v době mezi čištěním.

11. Preferujme přírodní zubní pasty a oleje, protože neobsahují chemické látky. Místo ústních vod zkusme používat přírodní ústní oleje.

12. Pravidelně jednou za půl roku navštivme svého zubního lékaře.

Anatomie zubu

Zub se skládá z kořene a korunky. Kořen zubu je pevně zasazen v dásni, korunka zubu vyčnívá z dásně. Mezi korunkou a kořenem leží krček. Uvnitř zubu se nachází dutina vyplněná dření. Kořen zubu je uzavřen v zubním cementu, tkáni blízké kosti s hrubými vlákny, a slouží k ukotvení zubu v čelisti. Čelistní kosti jsou překryty dásní, která chrání kořeny zubů před bakteriemi. Dospělý člověk má 32 zubů, v každé polovině dásně 8. Uprostřed horní řady zubů se nacházejí dlátovité řezáky. Spolu s ostrými špičáky slouží k ukusování. Hrbolkovité zuby třenové a stoličky slouží ke žvýkání a rozmělňování potravy.

TIP NA VIDEO: Jak moc sladké nápoje škodí našim zubům? Podívejte se níže na video a zjistěte to.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Díky přízni Venuše jste prudce kreativní a přicházíte s dobrými nápady. Vánoční výzdoba bude letos velkolepá, a přitom vás nebude stát mnoho financí. Nezapomeňte do ní zapojit také děti a…