Když zuby a dásně bolí... Jak si pomůžu sama?

13. 2. 2013
Když zuby a dásně bolí... Jak si pomůžu sama?
Zdravé zuby a dásně jsou zrcadlem tělesného zdraví. Možností, jak o ně pečovat, je několik. Co takhle pomocí bylinek?

Troška anatomie

Zub se skládá z kořene a korunky. Kořen zubu je pevně zasazen v dásni, korunka zubu vyčnívá z dásně. Mezi korunkou a kořenem leží krček. Uvnitř zubu se nachází dutina vyplněná dření. Kořen zubu je uzavřen v zubním cementu, tkáni blízké kosti s hrubými vlákny a slouží k ukotvení zubu v čelisti. Čelistní kosti jsou překryty dásní, která chrání kořeny zubů před bakteriem. Dospělý člověk má 32 zubů, v každé polovině dásně 8. Uprostřed horní řady zubů se nacházejí dlátovité řezáky. Spolu s ostrými špičáky slouží k ukusování. Hrbolkovité zuby třenové a stoličky, slouží ke žvýkání a rozmělňování potravy.

Hlavní příčiny onemocnění dásní a zubů

Problémy se zuby a dásněmi trpí podle statistik více než 95 % procent obyvatel západních zemí. K hlavním příčinám těchto problémů patří špatné stravovací návyky , především vysoká spotřeba bílého rafinovaného cukru a bílé mouky . Přítomnost cukru v ústech totiž způsobuje velkou produkci kyselin a bakterií, které napadají zubní sklovinu a podílejí se na ničení minerální zubní substance. Nadměrná konzumace cukru také způsobuje poruchy látkové výměny a vznik nejrůznějších mykóz v organismu, poněvadž je známo, že plísně žijí z cukrů.

Dostatečný přísun vitamínů a minerálních látek je velmi důležitý

Pro správný vývoj a pevnost zubní skloviny je nezbytný vitamin A, C, E. Z minerálních látek především vápník, hořčík, fosfor a měď. Ke zdravé skladbě slin v ústech přispívají komplexní sacharidy, obsažené v luštěninách, kukuřici, bramborách, celeru, petrželi, červené řepě, karotce a zelí.

Nezapomínejte na pitný režim

Bakteriím se daří v suché ústní dutině. K vyplavování těchto nežádoucích mikroorganismů je důležitý pravidelný dostačující pitný režim, tedy 2,5 až 3 litry tekutin.

Pozor! Nemocné zuby a dásně poškozují celý organismus

Péče o zuby se často podceňuje, přitom zkažený zub, kořen s váčkem nebo jiná ústní infekce mohou být zdrojem mnoha vážných onemocnění, například funkčních potíží očí, uší, nosu, vysokého krevního tlaku, otravy krve, artritidy, endokarditidy, vážných poruch jater, žaludku či střev.

Vědecké výzkumy rovněž udávají spojitost mezi běžným typem bakterií tvořících zubní plak a záněty dásní a vývojem srdečních onemocnění. Podle jedné teorie se mohou tyto bakterie dostat do krve a podpořit tvorbu krevních sraženin nebo poškodit přímo srdeční sval.

Pár přírodních tipů jak na zdravé zuby, dásně a ústa

Zubní kazy se pochopitelně nedají léčit bylinkami či jinými přírodními metodami, s těmi nám pomohou pouze zkušení stomatologové. Alternativní medicína nám může pomoci v prevenci onemocnění dásní, paradentózy či jiných nepříjemností v dutině ústní.

Šťáva z červené řepy působí hojivě na bolavé dásně

Šťáva z řepy je výborným lékem při zánětech a krvácivosti dásní. Musí se však konzumovat dlouhodobě, tedy 1 dl čerstvé šťávy popíjíme 3 x denně po dobu 8 týdnů. Ústa si rovněž vyplachujeme 3x denně šťávou, kterou pak vyplivneme.

Klepněte pro větší obrázek

Mrkvová šťáva je velmi účinné kloktadlo

Mrkvovou šťávu můžeme používat jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, mandlí, aftách.

Zelený čaj ochraňuje zuby

Japonští vědci provedli rozsáhlý průzkum v oblasti stomatologie a došli k závěru, že pravidelné pití kvalitního zeleného čaje chrání zuby před kazy. Rozhodující je přitom obsah tříslovin v něm obsažených

Aloe regeneruje ústní dutinu

Velmi účinná je i čerstvá šťáva nebo listy z aloe vera, ale i jiných tučnolistých rostlin, jako například aloe aborescens či netřesku skalního. Šťávou nebo řezem listu potíráme 3 x denně dásně.

TIP: Když si koupíte aloe v květináči, pak budete mít vždy po ruce výborný přírodní lék na všechny možné neduhy.

Protizánětlivá ústní voda

Potřebujeme: 1 díl šalvěje, 1 díl heřmánku a 1 díl květů měsíčku lékařského

Postup: Bylinky pořádně promícháme. Ústní vodu si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci směsi přelijeme 2 dl vroucí vody a necháme 25 minut louhovat. Potom dobře přecedíme a touto ústní vodou si ráno a večer pořádně vyplachujeme ústní dutinu. Denně musíme připravovat čerstvý nálev.

Stahující ústní voda

Potřebujeme: 2 díly šalvěje, 1 díl přesličky rolní a 1 díl máty

Postup: Bylinky dobře promícháme a čaj si připravíme tak, že 1 polévkovou lžíci přelijeme 2 dl vroucí vody a vše necháme 25 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme a vlažným čajem 2x - 5 xdenně vyplachujeme ústa. Čaj bychom měli držet v ústech 2 - 4 minuty.

Ústní voda na paradontózu

Potřebujeme: 1 lžičku šalvěje, 1 lžičku dubové kůry, 1 lžičku truskavce (rdesno ptačí), 1 lžičku květů měsíčku lékařského

Postup: Bylinky dobře promícháme a pak je přisypeme do půl litru vody a necháme za studena 12 hodin macerovat. Ráno vše uvedeme k varu a pak necháme 20 minut louhovat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Tímto odvarem si pravidelně 2 x denně vyplachujeme ústní dutinu.

Hřebíček uklidňuje bolavé zuby

Při bolestech zubů si také můžeme pomoci hřebíčkem. Potřeme buďto postižené místo hřebíčkovým olejem, nebo v ústech rozžvýkáme několik kousků tohoto koření.

Zubní pasta ze slézu

Kořen slézu nadrtíme a následně pomeleme na jemný prášek. Nasypeme trošku na mokrý zubní kartáček a čistíme zuby a zároveň provádíme i masáž dásní. Po skončení ústa nevyplachujeme, protože prášek může ještě léčivě působit.

Klepněte pro větší obrázek

Základní pravidla ústní hygieny

1. Čistěme si zuby minimálně dvakrát za den, nejlépe však třikrát.

2. Kromě kvalitního zubního kartáčku používejme i dentální nitě, kartáčky pro mezizubní prostory nebo vodní sprchu a speciální škrabku na očistu jazyka. Zubní kartáček pravidelně každé tři měsíce vyměňujme, dentální nitě a mezizubní čistidla jsou jen na jedno použití.

3. Používejme vždy kartáček s měkkými štětinami a malou hlavičkou, abychom se dobře dostali i na zadní zuby.

4. Chceme-li mít jistotu, že náš zubní kartáček neobsahuje žádné bakterie, přechovávejme ho ve výtažku z jader grapefruitu, šalvějové či jiné bylinné tinktuře. Dětem před použitím vždy pečlivě propláchněme.

5. Dbejme na to, abychom dobře očistili všechny plochy zubů-přední, zadní i horní.

6. Čistěme si zuby jen jedním směrem, abychom si případný plak netlačili pod okraj dásní. Horní zuby shora dolů, dolní zuby zdola nahoru.

7. Po vyčištění zubů si konečky prstů jemně masírujme dásně. Večerní očistu ústní dutin zakončeme výplachem úst buďto plným zeleným čajem, nebo slanou vodou. Tyto prostředky mají antiseptické a velmi stahující účinky na dásně.

8. Omezme na minimum konzumaci cukrů.

9. Konzumujme pestrou a vyváženou stravu bohatou na minerály (především vápník, hořčík, fosfor, měď) a vitaminy (hlavně vitamin C, A, E a D).

10. Kousejme tvrdou kořenovou zeleninu, pomáhá nám čistit zuby i v době mezi čištěním.

11. Preferujme přírodní zubní pasty a oleje, protože neobsahují chemické látky. Místo ústních vod zkusme používat přírodní ústní oleje.

12. Pravidelně jednou za půl roku navštivme svého zubního lékaře.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

S dalším nepříjemným pracovním dnem se už nepářete. Vlastně neřešíte nevhodnou náladu šéfa ani jeho trapné požadavky. Všechny řeči házíte za hlavu a v duchu si plánujete jinou budoucnost.…

Nejčtenější články

Doporučujeme