Kegelovy cviky uleví od příznaků menopauzy a pomůžou od inkontinence

Kegelovy cviky uleví od příznaků menopauzy a pomůžou od inkontinence

Toto cvičení posiluje svaly pánevního dna, což pomáhá zmírnit problémy s únikem moči nebo zlepšit sexuální život. Silné pánevní dno je důležité i pro správné držení těla. Na Kegelovy cviky není nikdy pozdě. Jak na ně?

Nejenom pružnost, ale také síla a pevnost

Menopauza vnáší do života ženy mnoho velkých změn, ale jednou z nejnáročnějších je oslabení pánevního dna. Jde o svaly, vazy a pojivové tkáně, které podporují a na správném místě přidržují orgány uložené v oblasti pánve. U svalů pánevního dna je důležitá nejenom jejich pružnost, ale také síla a pevnost. „Pánevní dno podpírá močový měchýř, dělohu, konečník a pochvu a pomáhá v fungování těchto orgánů,“ vysvětluje urogynekoložka Roberta Blandonová.

Pokračování 2 / 6

Nejen inkontinence, ale i hemeroidy

Když však pánevní dno není dostatečně silné, objevují se různé zdravotní problémy – inkontinence, problémy s intimitou, bolesti zad, hemeroidy či také prolaps rekta (vyhřeznutí konečníku). „K těmto stavům dochází, když orgány ze své původní polohy v těle klesnou níže,“ vysvětluje Blandonová. Podle lékařky dochází k povolení pánevního dna nejčastěji u žen v průběhu těhotenství a během porodu, vyskytuje se však i v období menopauzy. „Obecně lze říct, že jeho uvolnění způsobí hormonální změny, kterými si ženy v těchto obdobích prochází. Hormonální změny mají na svědomí ztenčení pojivových tkání, mají vliv i na jejich elasticitu,“ dodává lékařka. K oslabení pánevního dna však mohou přispět další faktory, jako je nadváha, chronický kašel nebo zácpa.

Pokračování 3 / 6

Kegelovy cviky proti inkontinenci

Proti těmto problémům se dá bojovat posilováním pánevního dna, dobře fungují takzvané Kegelovy cviky, což zabrání vzniku mírné i středně těžké inkontinence nebo zpomalí výskyt dalších nežádoucích jevů. Ač se o tom stále ještě příliš nemluví, posilování pánevního dna by mělo být prvním krokem v boji proti inkontinenci. Ale nejen to.

Pokračování 4 / 6

Zlepšete si sex

Pravidelné cvičení zvyšuje prokrvení pánevních svalů a zlepší se i jejich schopnost uvolnění. To zase prospívá sexuálnímu životu, protože se násobí pocit sexuálního vzrušení a dochází k vyšší lubrikaci pohlavních orgánů. Cvičení tak může pomoci s bolestivým sexem. „Bolestivý sex však může mít řadu příčin a v každém případě by ženu měl vyšetřit lékař, který dokáže vyloučit další příčiny, jako jsou infekce močových cest či svalové křeče,“ upozorňuje lékařka.

Pokračování 5 / 6

Kegelovy cviky třikrát denně

Nejjednodušší způsob, jak se naučit Kegelovy cviky, je při močení, a to tak, že střídavě zadržujete a pouštíte proud moči. „Jestli si pořád nejste jisté, vložte si čistý prst do pochvy a stiskněte. Měly byste cítit, jak se svaly vagíny kolem prstu napínají,“ radí Blandonová. Jakmile získáte správný grif, můžete tyto cviky provozovat prakticky kdekoliv – v autě nebo tramvaji při cestě do práce, během sezení v kanceláři i při sledování televize.

Zatněte svaly na tři až pět sekund a poté uvolněte. Chcete totiž svaly pružné a ne přehnaně silné. Stačí 10 opakování, třikrát denně. Je jedno, zda cvičíte ve stoje, nebo v sedě. „Stejně jako v jiných případech i s posilováním pánevního dna je lepší začít pomalu a délku cvičení postupně prodlužovat. Jestli na cvičení zapomínáte, nastavte si upozornění v telefonu nebo si navykněte cvičit v nějaké konkrétní situaci, třeba při čekání ve frontě v obchodě. Jakmile cvičení zahrnete do své obvyklé denní rutiny, už na něj nebudete zapomínat,“ radí urogynekoložka.

Kegelovy cviky nejsou jedinou možností, jak pánevní svaly posílit. Ženy mohou cvičit s vaginálními kuličkami a také moderní metodou pomocí elektrické stimulace svalů, skvěle funguje i jóga. Kegelovy cviky se však dají provádět téměř kdekoliv a stačí jim věnovat pár minut denně. Je však třeba cvičit je správně. V některých případech inkontinence však nemusí Kegelovy cviky stačit, v takovém případě vám lékař může doporučit fyzioterapii pánevního dna.

Pokračování 6 / 6

Nebojte se lékaře

Možná není příjemné o těchto problémech s lékařem mluvit, i když jde o vašeho ošetřujícího gynekologa. Na druhou stranu, pokud se kvůli inkontinenci nemůžete věnovat svému oblíbenému sportu nebo nespíte s partnerem, protože vás pohlavní styk bolí, přímo to ovlivňuje kvalitu vašeho života. V takových chvílích by měl jít stud stranou.

Studie, které se zúčastnilo 2394 žen trpících inkontinencí, ukazuje, že takto postižení lidé výrazně mění svůj životní styl. Samozřejmě k horšímu, protože se více sociálně izolují a vyhýbají se partnerské intimitě. Obojí může vést až ke vzniku deprese. Naopak posilování pánevního dna postupně snižuje množství „nehod“ i množství uniklé moči.

Doporučujeme

Články odjinud