Kiki a Maki: Jídlo je náš doping | Zdroj: Anna Mrázek Kovačič

Zdroj: Anna Mrázek Kovačič

Kiki a Maki: Jídlo je náš doping

Hvězdy Kiki a Maki neboli zrzka Kristýna Kolocová a blondýnka Markéta Sluková září stále víc. V květnu vyhrály turnaj v Praze a dostaly se mezi trojku nejlepších plážových volejbalistek na světě. Proč v poslední době často mluví o stravě? A jak se cítí v miniaturních plavkách?

Díky volejbalu jste neustále v pohybu. Zazní mezi vámi někdy slovo „dieta“?

K: „Spíš než o dietách se v poslední době často bavíme o správné stravě.“

M: „Myslím, že to, jak prostřednictvím jídla vychytat maličkosti, které by sportovce posunuly k větším úspěchům, je čím dál aktuálnější téma. Jsou sporty, ve kterých jde člověk za hranici svých možností a správná strava a doplňky jsou zásadní v tom, jestli uspěje, nebo ne. Je to důležité i pro nás, zvlášť proto, že většinu roku cestujeme po světě a najít třeba v Číně v supermarketu něco, co si dát před zápasem, je velký problém.“

Necháváte si radit s jídelníčkem?

K: „Nechceme zastávat pouze jeden postoj, a proto si vždy vyslechneme názor různých lidí – vegetariána, vegana, zastánců různých tipů diet… Na základě toho se rozhodujeme, co se nám líbí. Hodně přemýšlíme o tom, co dáváme svému tělu. Zdá se mi ale, že většina lidí to má bohužel naopak. Starají se o to, jak vypadají navenek, a to, co tělu dávají, moc neřeší. Jasně, že i my si občas dáme čokoládu nebo kávu s cukrem, ale přijde nám zbytečné cpát do sebe každý den nesmysly a neuvědomovat si, co to způsobuje.“

M: „V tom jsme si udělaly víc jasno nedávno, když jsme byly na zátěžových testech a měly možnost mluvit s doktorem Liborem Vítkem, který nám na základě vědeckých poznatků odhalil, jak potraviny v těle fungují. Byl to pro nás jeden ze zásadních momentů, kdy jsme si s Kristýnou řekly, že půjdeme sportovnímu úspěchu naproti tím, že začneme tělo zásobovat jídlem, které mu prospěje. Navíc jsme všichni tři byli vloni na podzim na severu Španělska u Simonovy maminky (trenér a partner Markéty Simon Nausch, pozn. redakce), která se dlouhá léta zabývá vegetariánskou stravou. Týden si nás hýčkala všemi zdravými dobrotami a my díky tomu zjistili, že i quinoa nebo kuskus se dají udělat dobře a není to jen ptačí zobání, jak to označují oba naši partneři.“

Sázíte i na doplňky stravy?

M: „Když jsme ve výkonu a denně trénujeme, máme různé sportovní nápoje, ale jinak se to, co tělo potřebuje, snažíme doplnit jídlem.“

K: „Když přede mnou někdo začne mluvit o prášcích, utíkám pryč. Nechci být závislá na velké dávce léků, ať už umí cokoli. Projde u mě maximálně prášek na bolest hlavy.“

Podle čeho si vybíráte jídlo, které si dáte před zápasem?

M: „Poslední dva roky se snažíme si zapamatovat, co nám před různými zápasy dělalo a nedělalo dobře, a vzájemně si to připomínáme. Já toho ale moc nesním, protože moje tělo je už plně připravené na akci…“

K: „Úplně bez jídla to ale nejde. Často si i v průběhu zápasu dáváme ovoce, třeba kousek banánu.“

Nedílnou součástí plážového volejbalu jsou dvoudílné plavky. Netoužíte někdy vyměnit je za vytahané tepláky?

M: „Moc se mi nechce převlékat po zimě, kdy už si zvyknu na dlouhé legíny. Ale stejně tak jako se basketbalistky nebouří proti širokým šortkám i my bereme plavky jako součást sportu, pro který jsme se rozhodly. Takže když rozhodčí zavelí: ´Bikini Time!´, jdeme se převléct.“

K: „Už jsme si natolik zvykly, že ani neřešíme, když nás někdo vidí ve spodním prádle, s čímž má většina žen problém. Bereme už plavky jako pracovní úbor.“

Celý rozhovor si přečtete v aktuálním letním dvojčísle časopisu Dieta.

Klepněte pro větší obrázek

Doporučujeme

Články odjinud