Kleopatřino líčení prospívalo očím, i když obsahovalo olovo

13. 1. 2010
Kleopatřino líčení prospívalo očím, i když obsahovalo olovo
Výrazné líčení, které měli v oblibě staří Egypťané, mělo zřejmě nejen estetickou funkci. Kleopatra o tom možná ani nevěděla, ale její líčidla byla zdraví prospěšná.Líčidla, jaká používala, totiž chránila oči před nemocemi.

Klíčová přitom byla roli olovnatých solí, obsažených v líčidlech. Tyto soli totiž vedou k produkci malých množství oxidu dusnatého. Ten povzbuzuje imunitní systém a tak pomáhá čelit bakteriím, které by mohly oko napadat.

Příprava líčidla, které používali staří Egypťané k malování tmavých linek kolem očí, trvala až měsíc. Teoreticky by se mohlo zdát, že přítomnost olova v líčidle mohla ohrožovat zdraví. Jak však uvádí BBC, francouzští vědci z muzea v Louvru a odborníci institutu CNRS přišli na to, že velmi malé dávky olova mohou zdraví prospívat.

"Víme o tom, že staří Řekové a Římané si byli vědomi lékařských účinků tohoto líčidla. My jsme chtěli přijít na to, v čem tento účinek spočíval," vysvětluje Philippe Walter, vedoucí výzkumu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zanedlouho se z vás stane stroj anebo pomocník v nouzi. Uvědomte si, že máte rodinu a nemůžete být pořád v trapu. Neděli proto darujte své rodině. Pokud ji nemáte, zaměřte se na…

Nejčtenější články

Doporučujeme