Kličko, Lenna, Pidručnyj: Které ukrajinské celebrity bojují za svou vlast? | Foto: Instagram

Foto: Instagram

Kličko, Lenna, Pidručnyj: Které ukrajinské celebrity bojují za svou vlast?

Ukrajinská armáda se již téměř měsíc aktivně brání ruské invazi. I když je to na první pohled souboj Davida s Goliášem, jsou Ukrajinci nadmíru úspěšní. Je to i díky zapojení civilistů, mladé generace odvážných mužů a žen, mezi nimi i slavných osobností, které šly bojovat. Představujeme vám sedm statečných celebrit, které se zbraní v ruce brání svou vlast.

Vladimir a Vitalij Kličkovi

Nerozluční bratři, připraveni za Ukrajinu i zemřít. To jsou profesionální boxeři Vladimir a Vitalij Kličkovi, kteří jako jedni z prvních ukrajinských legend vzali do rukou zbraně a šli bojovat. Vyzývají i další sportovce k zapojení se do aktivní obrany. Snaží se jít příkladem ostatním. Bratři Kličkové se angažují v obraně Kyjeva, ve kterém je Vitalij Kličko současným starostou. O to více má k místu silné vazby.

Pokračování 2 / 7

Anastasiia Lenna

Ukrajinská modelka se v roce 2015 zúčastnila soutěže krásy, v současnosti působí jako influencerka a žije v zahraničí. Anastasiia Lenna je jednou z mála žen, které se rozhodly vrátit do země a postavit se na její obranu. „Kdokoli překročí hranice Ukrajiny s úmyslem zabrat naše území a útočit, bude zabit,“ uvedla modelka na svém instagramovém účtu. Anastasiia je ve skvělé fyzické kondici a prošla i vojenským výcvikem. Její fanoušci jí obrovsky fandí a podporují ji.

Pokračování 3 / 7

Volodymyr Zelenskyj

Mohl se nechat evakuovat i s rodinou do USA, ale neučinil tak. Rozhodl se zůstat i přesto, že on i jeho rodina jsou pro Rusko hlavním terčem. Válku začal slovy: „Boj začíná. Potřebuji munici, ne odvoz.“ Ještě před pěti lety se ale politicky vůbec neangažoval. Bývalý herec a showman, který kdysi vyhrál ukrajinskou verzi taneční soutěže StarDance, ale v roce 2019 nečekaně zvítězil ve volbách a stal se prezidentem. Volodymyr Zelenskyj je obrovským vzorem nejen pro své občany, ale i pro celý svět a už nyní se mluví o tom, že by měl být nominován na Nobelovu cenu míru.

Pokračování 4 / 7

Alexandr Dolgopolov

Do války se zapojilo i mnoho dalších sportovců. Jedním z nich je hráč světového žebříčku, bývalý tenista Alexandr Dolgopolov. Hned po vypuknutí války podstoupil týdenní střelecký výcvik od profesionálního vojáka. Následně odletěl z Turecka, kde tou dobou pobýval se svojí rodinou, a v neprůstřelné vestě se vydal bránit svůj domov. Hodlá zůstat, dokud Ukrajina nezvítězí.

Pokračování 5 / 7

Dmytro Pidručnyj

K praporům územní obrany se připojil i nejznámější ukrajinský biatlonista Dmytro Pidručnyj, mistr světa v biatlonu z roku 2019. Narukoval na frontu 150 km východně od Lvova. Čelí tak pravidelným náletům ve svém rodném Ternopilu. Na ostatních frontách jsou i další ukrajinští biatlonisté, kteří se nacházejí na mnohem kritičtějších místech. Na jednom z nich v Charkově již bohužel zahynul mladý a velmi nadaný devatenáctiletý junior Jevgenij Malyšev, který by zanedlouho oslavil dvacáté narozeniny.

Pokračování 6 / 7

Pasha Lee

V bojích s ruskými vojáky byl zabit slavný herec původem z Krymu, moderátor a dabér Pasha Lee. Mladá a úspěšná televizní hvězda se do bojů zapojila již na počátku invaze, dvanáctý den bojů se jí ale stal osudným. Lee zemřel během ostřelování města Irpiň, když zachraňoval malou dívenku během evakuace civilistů. Než zemřel, stačil jí dát svoji neprůstřelnou vestu. Jeho tělo bylo nalezeno až po pěti dnech.

Pokračování 7 / 7

Jurij Prilipko

Šedesátiletý starosta obce Hostomel zemřel při roznášení léků a chleba obyvatelům své obce. Prilipko byl výraznou osobností a Ukrajinci po něm velmi truchlí. Byl zastřelen jako hrdina, který od počátku války až do své smrti pomáhal svému lidu v ulicích, aniž ho k tomu někdo nutil. Hostomelská obecní rada posmrtně starostovi vzdala hold na sociálních sítích a ocenila jeho odvahu.

Doporučujeme

Články odjinud